Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

1. Eu-s partnerek közötti láncügylet estén, ha magyarországi partner (A) értékesít szlovák partnernek (B), aki továbbértékesíti az árut angliai partnerének (C), aki pedig osztrák partnerének értékesített (D). Az áru pedig A-ból D-be kerül közvetlenül kiszállításra.
Abban az esetben, ha A szervezi a fuvart, A értékesítése B felé a magyar áfa tv hatályán kívüli, azaz adómentesen kerül A részéről B felé kiszámlázásra.
Ha B a fuvarozó, akkor 2011. év végéig az áfa tv értelmében nyilatkozatot kellett kérnie A-nak B-től, hogy vevői vagy eladói minőségben fuvaroztatott-e. Ha B arról nyilatkozott, hogy vevői minőségben végezte a fuvart, akkor A szintén áfa alól mentes számlát állíthatott ki B felé, ha viszonyt B nyilatkozatában szállítói minőségben való fuvarozást jelölt meg, A-nak B felé magyar áfával terhelt (25%) számlát kellett kiállítani.
Ha C vagy D fuvarozott, akkor A értékesítése mindkét esetben belföldi értékesítésnek számított és magyar áfával terhelt számlát kellett kiállítania.

2012. évben a fentebb leírtak annyiban változtak értelmezésünk szerint, hogy B fuvarozása esetén az Áfa tv vélelmezi, hogy B vevői minőségben fuvaroztatott, ezért nem kell A-nak B-től nyilatkozatot lekérni ahhoz, hogy adómentes számlát állíthasson ki B felé történő értékesítéséről.

Jól értelmezzük a fenti példán keresztül a A által B részére kiállított számlák áfa tartalmát?

2. Láncügylet esetén, amikor magyarországi partner (A) értékesít szlovák partnernek (B), aki továbbértékesíti az árut horvát partnerének (C), az áru pedig A-ból C-be kerül közvetlenül kiszállításra.
Abban az esetben, ha A fuvarozik és az export vám felé történő lejelentését is ő végzi, azaz az elektronikus „EV” az ő nevére szól és a kiléptetés 90 napon belül megtörténik, ebben az esetben A áfa hatályán kívüli adómentes számlát állíthat ki B részére 2011-2012. években.

Ha B fuvarozik és az EV okmányok az A nevére szólnak, azaz A az exportőr, akkor 2011. évben az 1. pontban leírtak szerinti nyilatkozatot kér A partner a B partnerétől. Ha a B vevői minőségben fuvarozik, akkor A adómentesen állíthat ki számlát B felé. Ha szállítói minőségben fuvarozik B, akkor A belföldi áfa-val növelten állít ki B felé számlát, attól függetlenül, hogy az EV okmányok az A nevére szólnak?
2012. évben ez hogyan módosul?

Ha B fuvarozik, az EV okmányok pedig nem A nevére szólnak, hanem B nevére, azaz az exportálást B végzi, ebben az esetben A belföldi áfával növelt vagy adómentes számlát állít ki B részére?

Ha C fuvarozik, akkor minden esetben A-nak B felé belföldi áfával növelt számlát kell kiállítania, akkor is, ha az EV okmányok A nevére szólnak, azaz az exportőr A?