Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Társaságunk ingatlan üzemeltetéssel, bérbeadással foglalkozik, tevékenysége tekintetében bejelentkezett az adókötelezettség alá. Tulajdonában van két egymással szomszédos, de külön helyrajzi számon nyilvántartott ingatlan. Az egyiken egy épület található, a másik jelenleg üres. A társaság a meglévő épületet fel kívánja újítani, az üres telekre egy új épületet fog felépíttetni, melyet egy átjáróval összeköt a másik ingatlanon meglévő épülettel. A két építési-szerelési munkával ugyanazt a kivitelezőt bízza meg. Az új épületre vonatkozóan rendelkezik építési hatósági engedéllyel, a felújítandó épület tekintetében a jelenleg nincs szükség építési hatósági engedélyre, ehhez elképzelhető, hogy a meglévő tűzvédelmi rendszer kis mértékű átalakítása miatt a tűzoltóság jóváhagyása szükséges.
Kérdésünk, a két szolgáltatás ÁFA kötelezettségére vonatkozik, a fordított és az egyenes adózás alkalmazása nem egyértelmű számunkra. Ha ugyanazt a fővállalkozót bízzuk meg egy szerződésben a két különálló, különböző ingatlanon végzett, egyrészt engedélyköteles, másrészt nem engedélyköteles munkával akkor lehet e az egyik munka fordított ÁFA-s, a másik egyenes ÁFÁ-s? Ha két külön szerződést kötünk a fővállalkozóval a különböző munkára, a különböző ingatlanokra akkor alkalmazható e különböző ÁFA kezelése az ügyleteknek, attól függetlenül is, hogy összekötjük egy folyosóval a két ingatlant?
Amennyiben a régi épület felújítása nem engedélyköteles és egyenesen adózik, azonban egy váratlan előre nem látható körülmény miatt a munka folyamatában előfordul egy olyan átalakítás ami miatt mégis hatósági építési engedély szükséges, az hogy befolyásolja az ÁFA kezelését? Visszamenőlegesen fordított adózás alá esik majd a korábban már egyenes adózás alá eső, leszámlázott munka, azaz önellenőrzést kell végezni, számlát módisítani e miatt, vagy ennek kezelése nem változik, hanem az engedély alá eső munka lesz külön kezelendő és fordított ÁFÁ-s?