Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Egy fővállalkozó egy kültéri nyílt parkoló kamerás rendszer (figyelő) helyszíni kiépítésére bízott meg egy Kft-t, mely cég – a munka elvégzése érdekében – beszerelés végzésén kívül az anyagokat is biztosította. A beépítés során a megbízott alvállalkozókat vett igénybe. Erre a tevékenységre a fővállalkozó és a Kft 27 % -os áfa tartalmú kivitelezési szerződést kötött, részteljesítésre fizetés számla ellenében meg is történt. A szerződés szerint leszámlázott végszámla kiadásakor, és annak befogadása után a fővállalkozó felvetette, hogy ez a tevékenység FAD alá tartozó, mert szolgáltatás, és építési engedélyhez kötött tevékenységhez kapcsolódik. A fővállalkozó egy olyan építési engedély határozatot kapott épületek építésére, átépítésére, bővítésére, melyre most hivatkozik utólag, mely kijelöli és kötelezi a fővállalkozót, hogy későbbiekben többek között közforgalmú parkolót építsen majd az építkezés után, és arra külön engedélyt kérjen majd. A megkötött szerződésben ilyen engedélyköteles hivatkozás nem volt, nem merült fel, és a parkoló engedélyre külön kiadott engedélyt még nem látott, nem mutatott fel a fővállalkozó. (a szóban forgó parkoló HRSZ száma más, mint amire az építési engedélyt adták, parkolóra adott engedélyt az előírás ellenére a fővállalkozó nem tudott bemutatni)
Mindezek mellett csupán parkoló kialakítására kellene parkoló kiépítési engedéllyel rendelkezni, ez egyáltalán nem tér ki arra, hogy a nyílt parkoló térfigyelő legyen ellátva vagy sem (miért térni is ki, ez véleményünk szerint ez nem is az építés része).
Fentiek alapján a véleményünk, hogy a Kft által nyújtott szolgáltatás egyenes adózási kivitelezési munka, míg a fővállalkozó szerint ezt FAD -val kellett volna számlázni.
Kérdésünk, hogy ebben a helyzetben mely áfa eljárás a helyes? Amennyiben Önök szerint téves volt az egyen adózás használata, miként kell a számlázási korrekciókat elvégezni, miként kell kezelni a továbbszámlázott beépített anyagokat, és miként kell a Kft által bevont alvállalkozó számlákkal eljárni, melyek szintén egyenes adózással számláztak a Kft felé, hiszen fel sem merül a FAD alkalmazása.