Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Cégünk végrehajtotta minden érintett dolgozójánál az elvárt béremelést.
Az adókedvezmény megállapításával kapcsolatban merültek fel kérdések.
A Szocho törvény 460. § (5) a kedvezmény alapjául bruttó munkabért említi.

Kérdésünk mi a bruttó munkabér?

Programozónk a klasszikus munkabéren kívül a betegszabadság összegét is elszámolta a kedvezmény alapban. Ez helyes? Mi szól mellette illetve ellene?

Munkabéren kívül fizetünk dolgozóinknak belföldi napidíjat, valamint saját gépkocsival történő munkába járás esetén a 9 Ft adómentes összegen felül is fizetünk térítést.
Mindkét térítés a szocho alapja, azaz megfizetjük utána a 27%-ot, az adókedvezmény alapjánál ezeket figyelembe kell-e venni?

Ha valamelyik dolgozónk a hónap folyamán táppénzre (nem betegszabira) megy, de előtte van neki pl. 15 munkanapja, akkor ővele számolhatunk-e az adott hónap kedvezményének megállapításakor? Programozónk a táppénzes személyeket kizárná a kedvezmény megállapításából. Mondjuk aki egész hónapban táppénzen van azzal nincs is semmi gond, mivel nincs is neki bére csak táppénze.

Mi a helyzet azzal a személlyel, aki magas keresete alapján nem lenne jogosult az adókedvezmény figyelembevételénél, de egy adott hónapban 1 munkanap ledolgozását követően táppénzre kerül? Az illetőnek a 1 napi keresete után a maximális adókedvezményt igénybe vehetnénk úgy, hogy egyéb esetben keresete alapján ebből a körből ő ki van zárva?