Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

A távhővezeték sajátos építményfajtának minősül. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalról és a területi mérésügyi és műszaki biztonsági hatóságról szóló 320/2010. (XII. 27.) Korm. rendeletben elsőfokon eljáró építésügyi hatóságként az illetékes területi mérésügyi és műszaki biztonsági hatóságot jelöli meg. Az építésügyi hatóság a távhővezetékek esetében előmunkálati jog és vezetékjog engedélyezési eljárásokban járhat el.
Az előmunkálati engedélyezési eljárás: a távhővezeték, hálózat vagy enne részét képező berendezés és vezeték létesítése kapcsán az engedélyes meghatározott idejű jogosultságot szerez bizonyos munkálatok végzésére (szükséges jelek elhelyezése, mérések, vizsgálatok végzése)
A vezetékjog engedélyezési eljárás: a távhővezeték, hálózat, vagy ennek részét képező vezeték közterületnek nem minősülő idegen ingatlanon történő elhelyezésének és üzembehelyezésének engedélyezése.
Az előzőekben részletezett engedélyezések az Áfa-törvény 142. § (1) b) pontja szerinti „építésihatóságiengedély-köteles vagy építési hatósági tudomásulvételi eljáráshoz kötött” fogalom körbe tartozik?
Új távhővezeték építésénél, mely közterületen valósul meg (ezért csak előmunkálati engedélyezési eljárás szükséges) az építőipari szolgáltatatásról kiállított számla az Áfa-törvény 142. §-a alapján fordítottan adózik? Mi a helyzet akkor, ha a hőtávvezeték rekonstrukciója valósul meg (nincs új nyomvonal, de teljesen kicserélik a csöveket), ebben az esetben is kell kérni előmunkálati engedélyt, itt hogyan kell számlázni az építőipari szolgáltatást?