Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Egy vállalkozás távhőszolgáltatási tevékenységet végez. A távhővezetékek meghibásodása során az út- járda burkolat bontását és helyreállítását végző vállalkozás építőipari szolgáltatásként számlázza, áfával növelten. Ezen munkálatok megkezdéséhez minden esetben a helyi önkormányzattól a közutakon végzett munkák elkorlátozási és forgalombiztonsági követelményeiről szóló 3/2001. (I. 31.) KöViM rendelet alapján kezelői hozzájárulást kell kérni. A hivatkozott rendelet melléklete szabályozza, hogy ilyen esetekben ki minősül hatóságnak, kitől kell a kezelői hozzájárulást kérni.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 142. § (1) bekezdése alapján az adót a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője fizeti:
„b) a szolgáltatás nyújtásának minősülő olyan építési-szerelési és egyéb szerelési munka esetében, amely ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására vagy egyéb megváltoztatására – ideértve az ingatlan bontással történő megszüntetését is – irányul, feltéve, hogy az ingatlan létrehozatala, bővítése, átalakítása, egyéb megváltoztatása építési hatósági engedély-köteles vagy építési hatósági tudomásulvételi eljáráshoz kötött, amelyről a szolgáltatás igénybevevője előzetesen és írásban köteles nyilatkozni a szolgáltatás nyújtójának”

Véleményünk szerint a távhővezeték javítása miatt felmerül építési munka esetén nem kell a fent hivatkozott fordított adózást alkalmazni, mivel a javítás során nincs „létrehozás, bővítés, átalakítás, bontás”, csak az eredeti állapot helyreállítása.
Kérdés, hogy helyesen jár-e el az építő munkákat számlázó szolgáltató, amikor áfával növelt számlát állít ki?