Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Egy magyarországi székhelyű Kft. webshopot üzemeltet, melyen keresztül is értékesíti termékeit, az Európia Unió területén belülre. A vevőkör döntően belföldi és külföldi magánszemélyekből áll (nem ÁFA-adóalanyok).
A webshopon keresztül értékesített termékek nem tartoznak speciális körbe (nem jövedéki termék, új személygépjármű stb.), azokra belföldön a normál 27%-os áfa-mérték alkalmazandó. A távolsági értékesítés postai küldemény útján történik Magyarországi feladással, a termékek beszerzéséhez levonható áfa kapcsolódik. A termékek beszerzése részben belföldről, részben pedig harmadik országból történik. A távolsági értékesítés értéke idén egy tagállamot érintően várhatóan túllépi ezen értékesítésből az adott tagállamra vonatkozó felső értékhatárt.

1. Szükséges-e telephely, fióktelep létesítése (gazdasági letelepedés) a célországban az értékhatár túllépése esetén, vagy elegendő az áfa-regisztráció? Kizárja-e a kettő egymást?
2. A külföldi magánszemély részére történő távolsági értékesítésben érintett áruk után melyik országban keletkezik levonható áfa, melyik ország áfa-bevallásában kell szerepeltetni az értékhatár túllépése után? Magyarországon vagy a célországban?
3. Kell-e a magyar Adóhatóság felé jelezni a külföldön, az értékhatár túllépése miatt történő áfa-regisztrációt? Ha igen mikor és milyen nyomtatványon?
4. Az áfa-regisztrációt követően melyik ország számlázási szabályai szerint kell eljárni, a magyar vagy a célország szabályai alapján? (A teljesítés helye az értékhatár túllépést követően a célországba tevődik át.)