A hét kérdése: szociális hozzájárulási kedvezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyed melletti foglalkoztatás kezdetétől igénybe vehető-e a kedvezmény és meddig érvényesíthető?


Kérdés:

Az anyasági ellátás (gyed) melletti újra foglalkoztatás 2016.04.08-án kezdődött el. Már április hónapra igénybe vehető a kedvezmény vagy csak a következő hónap 1. napjától?

A kedvezmény a 45. hónap végéig, de legfeljebb 3 évig érvényesíthető. Ez azt jelenti, hogy még 2019.04.07-ig megszerzett jövedelemre is vagy csak 03.31-ig?

Amikor a váltás hónapja van a 2. és 3. év között, akkor az adott hónapra a kedvezőbb járulékkedvezmény alkalmazható vagy nem?

Válasz:

Az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény (Szocho tv.) 462/D. § (1) bekezdés értelmében a gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás vagy gyermeknevelési támogatás (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: anyasági ellátás) folyósítása alatt vagy folyósításának megszűnését követően adókötelezettséget eredményező munkaviszonyban álló személyt foglalkoztató kifizető az őt a munkaviszonyra tekintettel terhelő adóból adókedvezményt vehet igénybe.

A (2) bekezdés szerint az adókedvezmény összegét a kifizető havonta, az adott hónapban fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyonként külön-külön kiszámított részkedvezmények összegeként állapítja meg. A részkedvezmény egyenlő a foglalkoztatott – gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozást segítő ellátásban részesült vagy részesülő – természetes személyt (munkavállalót) az adómegállapítási időszakra megillető, az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett, a munkavállalót terhelő közterhekkel és más levonásokkal nem csökkentett (bruttó) munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 27 százalékával a foglalkoztatás első két évében és 14,5 százalékával a foglalkoztatás harmadik évében.

Munkajogi Klub Online Extra

 

 

+ GARANTÁLT MEGLEPETÉS – Egy könyv, amely választ ad számos munkajogi kérdésre

 

Megrendelés >>

A (4) bekezdés alapján a kedvezményt a kifizető az anyasági ellátások folyósításának megszűnését követő hónaptól számított 45. hónap, a (3) bekezdés alapján 69. hónap végéig, de legfeljebb 3 évig, a (3) bekezdés alapján 5 évig érvényesítheti. A folyósítás megszűnésének hónapja az a hónap, amelyre utoljára az anyasági ellátások valamelyike a foglalkoztatott személyt megillette. Ha a munkavállalót az anyasági ellátások közül több is megillette, a határidőt a legutolsó anyasági ellátás folyósításának megszűnésétől kell számítani.

A (7) bekezdés arról rendelkezik, hogy a  részkedvezmény azon egész hónap tekintetében is megilleti a kifizetőt, amelyben a kedvezményezett foglalkoztatás első két éve, illetve harmadik éve, a (3) bekezdés szerinti kedvezmény esetén a foglalkoztatás harmadik, illetve ötödik éve véget ér.

A (8) bekezdés pedig kimondja, hogy a (2) és (3) bekezdés alkalmazásában a foglalkoztatás kezdetének azt a napot kell tekinteni, amikor az anyasági ellátás folyósítása melletti vagy az anyasági ellátás folyósításának megszűnését követő foglalkoztatás vagy továbbfoglalkoztatás megkezdődik.

A GYED melletti foglalkoztatás esetén a munkáltatót adókedvezmény illeti meg. Ha a foglalkoztatás kezdete 2016. április 8., akkor a három éves időtartamot is ettől a naptól kell számítani, azaz 2019. április 7-én ér véget az időtartam.

A foglalkoztatás kezdete 2016. április 8., eltérő rendelkezés hiányában erre a törthónapra is a teljes kedvezmény vehető igénybe, azaz legfeljebb 100 ezer forint 27 százaléka.

A Szocho tv. 462/D. § (7) bekezdése arról rendelkezik, hogy abban a hónapban, amikor az első két év vége van, akkor még a magasabb kedvezmény illeti meg a munkáltatót. Ez azt jelenti, hogy 2018. április hónapjában még a 100 ezer forint 27 százaléka érvényesíthető adókedvezmény címen. 2018. májusától 2019. április hónapjáig pedig már csak a csökkentett mértékben vehető figyelembe az adókedvezmény.

Válaszadó: Bánházi Erika. További kérdéseket és válaszokat itt talál. 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 17.

Április 18-án rendezik meg a Logisztika Napját

A hazai ellátási lánc szakma egyik legnagyobb, országos eseménysorozata a Logisztika Napja, mely idén 2024. április 18-án rendezik meg. Az ingyenesen látogatható programok célja a logisztikai terület népszerűsítésén túl, a szektor aktuális trendjeinek, kihívásainak és lehetőségeinek bemutatása az érdeklődők számára – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.

2024. április 17.

Czomba Sándor: a vendégmunkások aránya alacsony

Magyarország a magyaroké, hazánkban csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. Az új idegenrendészeti törvény és rendeletei is a lehető legszigorúbban szabályozzák a Magyarországon történő tartózkodást a külföldiek számára – emelte ki szerdai közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.