A hét kérdése: védőszemüveg


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Irodai dolgozók védőszemüveg juttatásával kapcsolatos a kérdés: milyen feltételekkel lehet, vagy kell adni, milyen adminisztrációs feltételeket kell teljesíteni az adómentes juttatáshoz?


Ha a számítógépes munkahely, képernyő előtt végzett munka meghaladja a műszakonkénti 4 órát akkor képernyő előtti munkavégzésről beszélhetünk.

A képernyő előtti munkavégzés és a számítógépes munkahely, monitor előtti munkavégzés főbb kockázatai:

– Látásromlást előidéző tényezők

– Pszichés (mentális) tényezők

– Fizikai állapotromlást előidéző tényezők

Az 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet 3. paragrafusa előírja, hogy a fenti kockázatokat a munkáltatónak folyamatosan vizsgálnia kell, és ha szükséges, minél előbb be kell avatkoznia.

A munkáltató jogszabályi kötelezettsége, hogy foglalkozás-egészségügyi orvoshoz küldje a munkavállalót, és kezdeményezze a munkavállalón a szem és látásvizsgálat elvégzését:

– A számítógépes munkahely, képernyő előtti munkavégzés munkakör betöltése előtt,

– ezt követően legalább kétévenként,

– amennyiben olyan látási panasza jelentkezik, amely a képernyős munkával hozható összefüggésbe.

Képernyő előtt műszakonként legfeljebb 6 órát szabad dolgozni.

A munkaadó oldalán a fentiek szerinti minimálisan szükséges szemüveg juttatása a Tao. törvény 3. számú melléklet B) részének 3. pontja alapján – mint a vele munkaviszonyban álló magánszemély részére személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg – a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségként számolható el. Továbbá, mivel a minimálisan szükséges szemüveg jogszabály által előírt védőeszköznek, egészségvédelmi eszköznek minősül, az Szja. törvény 1. számú mellékletének 8.8. alpontja alapján adómentes juttatásnak minősül.

XIII. Magyar Munkajogi Konferencia

 

Előjelentkezési akció!

Ha október, akkor Visegrád! Megkezdődött az előjelentkezés a XIII. Magyar Munkajogi Konferenciára. December 31-ig még a 2015-ös áron jelentkezhet a jövő évi rendezvényre.

 

További információ és jelentkezés >>

A juttatás adómentességének feltétele, hogy munkavállalónként a fentiekben említett, képernyő előtti éleslátáshoz minimálisan szükséges szemüveget juttassák a munkavállaló számára. A juttatás nem terjedhet túl ezen a minimális követelményen.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 8.

MASZSZ: csak úgy jön ki a matek, ha 2027-re 500 forint lesz az euró

Ez a matek nem jön ki, legfeljebb csak akkor, ha 2027-re 500 forint lesz az euró – reagált a Magyar Szakszervezeti Szövetség a miniszterelnök elképzelésére, miszerint 2-3 éven belül ezer euróra nő a hazai minimálbér és 1 millió forintra az átlagbér. Így viszont már egyáltalán nem olyan biztató ez a vízió. Amennyiben a terv mégis megvalósul, a MASZSZ elvárja, hogy ennek nyertesei a kis- és középkeresetűek legyenek. A szövetség ehhez minden szakmai segítséget megadna – olvasható az Adó Online közleményben.

2024. október 8.

A munkáltatói utasítás írásba foglalása

A munkavégzés során gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkáltató által közölt utasításokat minden esetben szükséges-e írásban rögzíteni vagy elegendő, ha azok csak szóban hangzanak el. A szóbeli utasítás sokszor kézenfekvőbb, kevesebb adminisztrációval és ráfordított idővel jár, mintha a munkáltató mindent írásban rögzítene. Azonban mind a szóbeli, mind az írásbeli utasítási formának megvannak a maga előnyei és hátrányai a munkaviszony keretein belül, így minden helyzetben megtalálható a megfelelő forma.

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.