A hét munkaügyi kérdése: kell szerződést módosítani az új Mt. miatt?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012. július 1-től kell módosítani a munkaszerződést az új Munka Törvénykönyve hatályba lépése miatt – ha érdemben nincs változás a munkaviszonyban? Egy egyszerű, szokványos, internetről is szabadon letölthető munkaszerződést is érintik a változások?


Önmagában az a tény, hogy 2012. július 1-én a 2012. évi I. törvény ( új Mt) hatályba lépett, nem teszi kötelezővé a meglévő munkaszerződések módosítását.

A hatálybalépését külön törvénycsomag, a 2012. évi LXXXVI . évi törvény (Mth.) szabályozza. Ennek fő szabálya (2. § (1) bekezdés) szerint az új Mt. szabályait – eltérő rendelkezése hiányában – a hatálybalépéskor fennálló jogviszonyokra is alkalmazni kell.

Következésképpen, ha egy munkaszerződés valamely rendelkezése 2012. július 1-én az új Mt. rendelkezésébe ütközik, azt úgy kell tekinteni, mintha nem is lenne.

Amennyiben a felek a kérdéskört fontosnak ítélik, azt hozzá kell igazítani az új Mt. szabályaihoz. (Erre a legtipikusabb példaként a változó munkahelyet szokták felhozni, amelynek kikötése az új Mt. értelmében érvénytelen.) Ha ezt nem teszik, a munkaszerződés érvénytelen rendelkezésére igényt alapítani nem lehet.

Erre való tekintettel tanácsolható, hogy még a legegyszerűbb formájú munkaszerződést is tekintsék át, s ha szükséges, közös megegyezéssel módosítsák.

A kérdést dr. Mányai Nóra szakértőnk válaszolta meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 17.

Április 18-án rendezik meg a Logisztika Napját

A hazai ellátási lánc szakma egyik legnagyobb, országos eseménysorozata a Logisztika Napja, mely idén 2024. április 18-án rendezik meg. Az ingyenesen látogatható programok célja a logisztikai terület népszerűsítésén túl, a szektor aktuális trendjeinek, kihívásainak és lehetőségeinek bemutatása az érdeklődők számára – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.

2024. április 17.

Czomba Sándor: a vendégmunkások aránya alacsony

Magyarország a magyaroké, hazánkban csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. Az új idegenrendészeti törvény és rendeletei is a lehető legszigorúbban szabályozzák a Magyarországon történő tartózkodást a külföldiek számára – emelte ki szerdai közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.