Profession.hu: a cégek fel tervez jövőre béremelést
Minden második cég tervez jövőre béremelést, az ideinél kisebb mértékűt, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre a Profession.hu állásportál felmérése szerint.
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Bővül a munkaviszonynak minősített foglalkoztatási formák köre, korlátozzák a határozott időre szóló munkaszerződések meghosszabbításának lehetőségeit, visszaáll a felmondási idő és a végkielégítés egyidejű alkalmazásának gyakorlata, ha a szlovák parlament elfogadja a kormány törvényjavaslatát.
Bemutatta a Munka törvénykönyve módosításának tervezetét a szlovák munka, szociális és családügyi tárca Pozsonyban, a több hónapos egyeztetés eredményeként létrejött törvénytervezet a beterjesztő szerint többnyire a munkavállalók érdekeit szolgáló változtatásokat tartalmaz.
Többet szeretne tudni az új magyar Munka Törvénykönyvéről? Szeptember 7.: Munkajogi szakokleveles tanácsadók továbbképzése a munkajog 2012-ben hatályba lépő szabályaihoz kapcsolódóan – PTE A CompLex Kiadó friss munkajogi kiadványai: Az új munka törvénykönyve – munkáltatóknak |
„Sikerült a Munka törvénykönyve olyan módosítását kidolgoznunk, amelynek nem lesznek vesztesei” – jelentette ki a javaslat ismertetése során Ján Richter munka, szociális és családügyi miniszter, utalva arra, hogy a csomag részben kompromisszumos megoldások elfogadásával jött létre. Hangsúlyozta: a módosítás nem bontja meg a munkavállalók és a munkaadók közötti egyensúlyt, hanem megerősíti azt, mivel a megegyezéseknek köszönhetően, a közeljövőben nem lesz szükség a jogszabály további módosítására.
A Munka törvénykönyvének megváltoztatása iránti elkötelezettségét Robert Fico kormánypártja (Irány – Szociáldemokrácia – Smer-SD) már akkor jelezte, amikor a jogszabályt Iveta Radicová kabinetje liberalizálta. Ez a liberalizáció a jelenlegi kormány álláspontja szerint jelentős mértékben rontott a munkavállalók helyzetén. A módosításról a jövő héten kezdődő szeptemberi ülésén tárgyal a pozsonyi törvényhozás. Tekintetbe véve a plénumon belüli erőviszonyokat és azt, hogy a Munka törvénykönyvének módosítása a kormányprogram egyik hangsúlyos pontja, annak elfogadásával lehet számolni.
A csomag a többi között stabilizálja a megbízási szerződés alapján munkát vállalók helyzetét, mivel az a jövőben munkaviszonynak számít majd, az így munkát vállaló is érvényesítheti a minimálbérre való jogigényét. Az újítás megszűnteti azt a lehetőséget, hogy a kollektív szerződésekben a törvénykönyvben foglaltaknál rosszabb feltételeket is megállapíthassanak. A jogszabály korlátozza a határozott időre szóló munkaszerződések újbóli megkötésének lehetőségeit is. Ennek alapján a jövőben két év alatt legfeljebb két határozott időre szóló szerződést köthet majd alkalmazottjával a munkaadó, ez a korlátozás leginkább a munkaerő-közvetítő ügynökségeket érinti majd.
A módosítás ismételten bevezeti a felmondási idő és a végkielégítés egyidejű alkalmazásának gyakorlatát. Ennek alapján a munkaadó ismét köteles lesz végkielégítést fizetni elbocsájtott alkalmazottjának. A végkielégítés összege a ledolgozott évek függvényében 1 és 5 havi bruttó bér között mozog majd.
Bővülnek a jogtalanul elbocsájtott alkalmazottak érdekérvényesítési lehetőségei is, a bíróság által ilyennek ítélt esetekben akár 36 havi bér kifizetésére is jogosultak lehetnek.
A jogszabály-módosítást, már annak előkészületi szakaszában sok bírálat érte az ellenzék egy része, valamint néhány munkáltatói érdek-képviseleti szervezet részéről. A Munkáltatók Uniója (RÚZ) szerint például annak hatályosítása közvetve 50 ezer munkahely megszüntetését okozhatja. A szaktárca ellenben – az elmúlt tíz év munkanélküliségi adatai valamint a GDP alakulásának tükrében – azt állítja: a foglalkoztatottságra a Munka törvénykönyvének módosításai nincsenek jelentős hatással. „A foglalkoztatottság mértéke, nem attól függ, hogy jobb vagy baloldali kormányzat által elfogadott Munka törvénykönyve van-e érvényben, azt a gazdaság fejlődési üteme határozza meg” – szögezte le Ján Richter.
(Forrás: MTI)
Minden második cég tervez jövőre béremelést, az ideinél kisebb mértékűt, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre a Profession.hu állásportál felmérése szerint.
A jövő évtől 3-6 százalék között alakulhat a GDP növekedési üteme, ehhez társul a gazdasági növekedésen alapuló gyors bérkonvergencia, ami a kormány egyik új gazdaságpolitikai célkitűzése – mondta a nemzetgazdasági miniszter pénteken az Év Felelős Foglalkoztatója díjátadón Budapesten.
Ez a matek nem jön ki, legfeljebb csak akkor, ha 2027-re 500 forint lesz az euró – reagált a Magyar Szakszervezeti Szövetség a miniszterelnök elképzelésére, miszerint 2-3 éven belül ezer euróra nő a hazai minimálbér és 1 millió forintra az átlagbér. Így viszont már egyáltalán nem olyan biztató ez a vízió. Amennyiben a terv mégis megvalósul, a MASZSZ elvárja, hogy ennek nyertesei a kis- és középkeresetűek legyenek. A szövetség ehhez minden szakmai segítséget megadna – olvasható az Adó Online közleményben.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!