Bizalmi értekezlet volt az Audi Hungáriánál
A szakszervezet képviselőivel egyeztetett a vállalat vezetése, a háttérben a Volkswagen válsága áll.
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A nyugdíjkorhatár betöltése nemcsak társadalombiztosítási szempontból jelentős tényező, hatása van a munkavállalói státuszra is. Más helyzetben van a munkavállaló a nyugdíjkorhatár betöltése után, a korhatár betöltését megelőző öt éven belül, illetve öt éven túl.
Az öregségi nyugdíjkorhatárt a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 18. § (1) bekezdése az érintett személy születési évéhez kötődően határozza meg a folyamatban lévő fokozatos korhatáremelésre figyelemmel. Az 1952. előtt született személyek öregségi nyugdíjkorhatára betöltött 62. életév, az 1952–57. között születetteké fokozatosan – félévenként – emelkedik, az 1957-ben és ezt követően születetteké már a betöltött 65. életév [Tny. 18. § (1) bekezdés].
A nyugdíjkorhatár elérésétől öregségi teljes nyugdíj vehető igénybe legalább húsz év szolgálati idő megléte esetén, ha azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíj megállapításra kerül, az érintett személy nem áll biztosítással járó jogviszonyban, például munkaviszonyban [Tny. 18. § (2) bekezdés]. Legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkező, nyugdíjkorhatárt betöltött, biztosítási jogviszonyban nem álló személy öregségi résznyugdíjat vehet igénybe [Tny. 18. § (3) bekezdés]. A nyugdíjkorhatárnál korábban, de hosszabb jogosultsági idővel vehető igénybe a nők negyven év jogosultsági idővel megállapítható kedvezményes nyugellátása, itt azonban a szükséges jogosultsági idő nem azonos a szolgálati idő fogalmával [Tny. 18. § (2a) bekezdés].
A nyugdíjkorhatár elérésének időpontja két szempontból is jelentőséggel bír. Egyrészt munkáltatói oldalról a munkaviszony esetleges megszüntetésének esetén, másrészt munkavállalói oldalról akkor, ha a munkavállaló az öregségi nyugdíj igénybevételéhez erre az időpontra kívánná megszüntetni a biztosítási jogviszonyt jelentő munkaviszonyt.
Munkáltatói oldalról
A munkaviszony munkáltatói felmondással történő megszüntetése esetén igen nagy különbség van a nyugdíjkorhatárt betöltött, és azt öt éven belül betöltő munkavállaló helyzete között.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 66. § (9) bekezdése szerint a munkáltató a határozatlan tartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül. Nyugdíjasnak minősül a munkavállaló, ha az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont ga) alpont]. A további nyugdíjasnak minősülő eseteket [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont gc)–gg) alpont], melyek nem a nyugdíjkorhatárral kapcsolatosak, az áttekinthetőség érdekében itt nem jelölöm.
További következmény, hogy nem illeti meg végkielégítés a munkavállalót, ha a felmondás közlésének időpontjában nyugdíjasnak minősül [Mt. 77. § (5) bekezdés a) pont]. Ha viszont a munkavállaló öregségi nyugdíjkorhatárát még nem töltötte be, de ahhoz már közelít, öt éven belül azt el fogja érni, a helyzet a következő: az érintett munkavállaló munkaviszonyát azonnali hatályú felmondásra okot adó magatartás esetén indokolással ellátott felmondással megszüntetheti a munkáltató, a munkavállaló képességével, a munkáltató működésével összefüggő okból azonban csak akkor, ha a munkáltatónál nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességének, végzettségének, gyakorlatának megfelelő másik munkakör, vagy a munkavállaló az e körben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja [Mt. 66. § (4)–(6) bekezdés].
HR & Munkajog – 8 hónap lapszámai 6 hónap áráért! |
---|
Most a szaklapot a 2014. május 1.-december 31. közötti, 8 hónapos időszakra vonatkozóan a féléves előfizetési díj áráért, azaz 14 995 Ft + 5% áfa (15 745 Ft) áron rendelheti meg! Az akciós ajánlat 2014. május 31-éig érvényes. |
További védő szabályként az érintett munkavállaló emelt összegű (a munkaviszony időtartamához igazodóan további egy-három havi) végkielégítésre is jogosult lesz.
Molnárné dr. Balogh Márta cikkéből megtudhatjuk, milyen lehetőségei vannak a munkavállalónak a munkaviszony megszűntetésére az öregségi nyugdíj megállapítása érdekében és azt is, hogyan folytatható keresőtevékenység a nyugdíj mellett.
A szakszervezet képviselőivel egyeztetett a vállalat vezetése, a háttérben a Volkswagen válsága áll.
A legtöbben alig várjuk, hogy szabadságra mehessünk és előszeretettel számoljuk vissza az addig hátralévő napokat, ennek ellenére mégis előállhat olyan élethelyzet, amikor nem tudunk vagy nem akarunk vakációzni. A szabadság márpedig „kötelező”, pénzben megváltani azt nem lehet, így valamilyen kompromisszumos megoldást kell találni arra az esetre, ha pihenés helyett inkább a munka hősei szeretnénk lenni.
A szerző alábbi cikksorozatában feltérképezi, miként jelenhet meg a szakszervezet és az üzemi tanács munkaügyi perekben vagy nemperes eljárásokban akár saját jogaik védelmében, akár a munkavállalók képviseletében.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!