Airbnb moratórium, polgármesteri fizetések, munkáshitel – döntött a Ház
A polgármesterek fizetésemeléséről szóló törvénymódosításról, a munkáshitel szabályairól – döntött hétfőn az Országgyűlés, amely kimondta az Airbnb-típusú lakások engedélyezésének két éves moratóriumát is.
EU-Chile keretmegállapodás
Az Országgyűlés 173 igen, három nem és egy tartózkodás mellett elfogadta az Európai Unió és tagállamai, valamint a Chilei Köztársaság között létrejött magas szintű keretmegállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.
A javaslat általános vitájában Sztáray Péter, a külügyminisztérium államtitkára elmondta: a bilaterális együttműködés elmélyítése érdekében a felek 2017-ben döntöttek a korábbi, 2002-ben aláírt EU-Chile megállapodás modernizációjáról. A tárgyalásokat 2022 decemberében zárták le, Magyarország pedig 2023 decemberében írta alá a dokumentumot.
A keretmegállapodás a tagállami ratifikációkhoz kötött politikai és együttműködési, illetve kereskedelmi és befektetési kérdéseket érinti.
Emelkedik a polgármesterek fizetése
A képviselők 171 igen szavazattal és hat tartózkodás mellett elfogadták a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény módosítását, amely a polgármesterek fizetésének emeléséről rendelkezik.
A jogszabály értelmében a korábbi fix bérezés helyett a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó havi átlagos bruttó kereset alapján számítják ki a polgármesterek illetményét.
A főpolgármester a nemzetgazdasági átlagkereset hatszorosára, a megyei jogú városok és a fővárosi kerületek polgármesterei a nemzetgazdasági átlagkereset 4,5-szörösére jogosultak.
A sávos bérrendszer alapján a legkisebb, 500 vagy kevesebb lakosú települések polgármesterei a nemzetgazdasági átlagkereset 1,5-szörösét, míg a legnagyobb, 30 000 fő feletti lakosságszámú települések vezetői a nemzetgazdasági átlagkereset három és félszeresét keresik.
Az új illetményre október 1-től jogosultak a településvezetők.
Jövő január 1-jétől igényelhető a munkáshitel
A jövő január 1-jétől igényelhető munkáshitel szabályait is rögzíti az a jogszabály, amelyet 152 igen, nyolc nem szavazattal és 17 tartózkodás mellett fogadtak el a képviselők. A munkáshitel kamattámogatott, szabadon felhasználható, állami kezességgel biztosított kölcsön lesz, amelyet minden olyan 17 és 26 év közötti fiatal felvehet, aki már dolgozik, és nem jogosult diákhitel felvételére. A hitel részletszabályait a kormány rendeletben állapítja majd meg.
A Nemzetgazdasági Minisztérium által beterjesztett munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló jogszabály emellett 2 hónapról 4 hónapra emeli az apasági szabadság igénybevételére nyitva álló időtartamot.
Módosul a munka törvénykönyve is, a jövőben legfeljebb 2 óra időtartamra, távolléti díj megfizetése mellett mentesítik a munkavégzés alól azokat a munkavállalókat, akik a választás napján munkaidő-beosztásuk miatt a szavazásban akadályoztatva lennének.
Kétéves moratórium lép életbe jövő januártól a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra, testkamerát kaphatnak a postások
Jövő január 1. és 2026. december 31. között nem vehető nyilvántartásba új magán- és egyéb szálláshely Budapesten – döntött az Országgyűlés, 131 igen, 27 nem szavazattal és 19 tartózkodás mellett. Az egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabály szerint a moratórium nem vonatkozik azokra a szálláshelyekre, amelyek december 31-ig megindítják a szálláshely-minősítési eljárást.
A moratórium bevezetését azzal indokolták: a magánszálláshely-szolgáltatás erős hatást gyakorol az albérletpiacra és a lakhatási körülményekre is, különösen Budapesten.
A törvényalkotási bizottság módosítója nyomán a jövőben testkamerát kaphatnak elősorban azok a postások, akik készpénzt kézbesítenek. Szintén bizottsági módosítóval került a jogszabályba a kártyával, elektronikusan fizetett borravalóra vonatkozó új szabályozás. Eszerint a jövőben a vendéglátóhelyek üzemeltetőinek nyilvántartást kell vezetniük az így kapott borravalóról, amelyet havonta kell a munkavállalóknak kifizetni.
(MTI)