Átlagosan 13 ezer forinttal nőtt a bér a NAV-nál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tállai András államtitkár szerint a NAV életpályamodellje egyedülálló a közszolgálatban.


Az életpályamodell újabb, 5 százalékos fizetésemelést biztosít a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) dolgozóinak, amit már meg is kaptak – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára.

Átlagosan 13 ezer forint bruttóval számíthatnak többre a NAV dolgozói, az első megemelt összegű, januári fizetést már kézhez is kapták – emelte ki Tállai András.

Az életpályamodell keretében a hivatal NAV-törvény alá tartozó alkalmazottai három lépésben átlagosan 50 százalékos béremelést kapnak. A dolgozók bére a NAV-nál 2016. július elsejétől 30 százalékkal, 2017. január 1-jétől 5 százalékkal emelkedett. 2018. január elsején további 15 százalékos béremelés lesz.

 

Tállai András elmondta azt is, hogy az új rendszer a jogviszonyban eltöltött időn túl – annál nagyobb mértékben – képes díjazni a kiemelkedő teljesítményt, a nagyobb felelősségvállalást, a nagyobb önállóságot, a szakmai fejlődést.

A munkaköröket kategorizálták. A magasabb besorolású munkakörbe történő „előlépés” nem alanyi jogon jár, nem automatikus. Előrelépésre kizárólag az érintett képzettsége, képessége, kompetenciái alapján van lehetőség. Azokban a munkakörökben, ahol a dolgozók nagyobb felelősséget és kockázatot vállalnak, bevezették a közszolgálati pótlékot – részletezte az új szabályokat az államtitkár. 

A NAV életpályamodellje egyedülálló a közszolgálatban – hangsúlyozta. Nem tesz különbséget a civil és a hivatásos állomány között. A változtatás a költségvetési bevételek 94 százalékáért felelős hivatalnál elkerülhetetlen volt. A kockázatos munkakört és a több éves tapasztalatot elismerő rendszernek köszönhetően 63 800 forinttal többet – 246 ezer forintot – vihet haza most februárban egy határnál 15 éve szolgálatot teljesítő pénzügyőr járőr, mint amennyit 2016 júniusában keresett – mutatott rá az életpályamodell szükségességére az államtitkár.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.