Czomba: továbbra is stabilan magas a foglalkoztatottság
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2024 októberében közel 4,7 millióan dolgoztak, azaz immáron több mint egy éve tartósan magas szinten, 4,7 millió körül mozog a foglalkoztatottak száma. Az októberben látott minimális csökkenés abból adódik, hogy tavaly ősszel a foglalkoztatottak száma történelmi mértékben kiemelkedő szinten állt – kommentálta a legfrissebb munkaerőpiaci adatokat pénteki közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Hangsúlyozta, hogy a kormányzat kiemelt célja 2010 óta egyértelmű: aki akar és tud, az dolgozhasson. Az elért eredmények szemmel láthatók, a munkaalapú társadalom megerősödött, a Gyurcsány-korszakhoz képest ma már 1 millióval többen dolgoznak Magyarországon.
Az államtitkár hangsúlyozta: a kormány teljesítette a 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterv első pontját, a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek között történelmi jelentőségű, hároméves bérmegállapodás jött létre. Ennek eredményeként a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedhet, ezzel megalapozva a négyszeres növekedést 2010-hez képest – hangsúlyozta az államtitkár.
Emlékeztetett, a kormány a bérmegállapodás biztosítása érdekében segíti azon munkáltatókat, akik minimálbérrel foglalkoztatnak munkavállalókat. Nekik „csúsztatva” kell majd fizetniük a megnövekedett szociális hozzájárulási adót, tehát 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell befizetniük.
A kormány a jövedelmek vásárlóerejének növelését a bérmegállapodáson túl számos további intézkedéssel támogatja: a munkáshitel program elindításával, a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával, illetve a kis- és középvállalkozásokat segítő Demján Sándor programmal. Az új gazdaságpolitikai akcióterv ezen kiemelt intézkedései a fogyasztás bővülésén keresztül hozzájárulnak, ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-ben 3 százalék feletti növekedést érjen el – írta közleményében Czomba Sándor.
(MTI)