Akinek nem a munkáltatója készíti el az szja-bevallást, kérheti az adóhatóság segítségét is: az egyszerűsített bevallást február 17-éig lehet igényelni – hívta fel a figyelmet közleményében a NAV.
Bizonyos jövedelemforrások és egyes kedvezmények esetén ez a lehetőség nem választható, ezért a döntés előtt érdemes tájékozódni a feltételekről a hatóság honlapjának szja menüpontján.
Az egyszerűsített bevalláshoz a honlapról letölthető, vagy az ügyfélszolgálatokon beszerezhető 1353NY jelű nyomtatványt kell kitölteni, amit aláírás után, legkésőbb február 17-ére kell eljuttatni az adóhivatalhoz. A nyilatkozat – amelyhez semmilyen bizonylatot, igazolást nem kell mellékelni – elküldhető postán, leadható személyesen az ügyfélszolgálatokon vagy elektronikusan továbbítható az ügyfélkapun keresztül.
A nyilatkozat beérkezése után az adóhatóság a rendelkezésére álló adatokat felhasználva elkészíti az egyszerűsített bevallási ajánlatot, amit április 30-ig elküld az adózónak, akinek azt össze kell vetnie a tavalyi jövedelméről szóló igazolásokkal. Ha eltérést tapasztal, az aláírt bevallást javítva, illetve kiegészítve május 20-áig kell visszajuttatnia a NAV-hoz. Ha nincs eltérés, nem kell visszaküldeni a dokumentumot, mert ekkor a NAV által kiküldött bevallás (1353E bevallás) az adózó határidőig benyújtott bevallásának minősül.
Ha az adózónak a levont adóelőleget ki kell egészítenie, az adót május 20-áig kell megfizetnie. Az adatok javítása esetén azonban az adót a NAV értesítésének kézhezvételétől számított 30 napon belül kell megfizetni. Ha a levont adóelőleg meghaladja a fizetendő adót, a különbözetet a NAV május 20-ától számítva 30 napon belül, javítás esetén pedig a javítás alapján módosított bevallásról szóló értesítés kézhezvételétől számított 30 napon belül visszautalja.
A közlemény szerint az egyéni vállalkozóknak, az áfafizetésre kötelezett magánszemélyeknek és az áfafizetésre kötelezett őstermelőknek február 25-éig kell bevallaniuk és befizetniük személyi jövedelemadójukat a 1353 számú nyomtatvány kitöltésével.
(Forrás: MTI)
Kapcsolódó cikkek:
Sürgős bértárgyalást kezdeményez a fővárossal a napokban alakult bérszövetség
2021. március 4.
A bérszövetséget olyan szakszervezetek hozták létre, amelyek nem fogadják el, hogy az általuk képviselt dolgozók bérét a főváros nem kívánja emelni
Újabb sztrájk jöhet a B. Braun Medical gyöngyösi gyárában
2021. március 4.

A február 23-i, kétórás figyelmeztető sztrájk után újabb munkabeszüntetésre készülnek a B. Braun Medical Kft. gyöngyösi gyárában.
Bérkiegészítés ösztönzi a több mint egy éve nem dolgozók elhelyezkedését
2021. március 4.
A súlyosan hátrányos helyzetű munkavállalók - akik 12 vagy 24 hónapja nem állnak alkalmazásban - elhelyezkedésénél hat hónapig járó bérkiegészítést is kaphatnak.
A munkaerő-kölcsönzés jogszerű és rendeltetésellenes alkalmazása
2021. március 4.

A friss szabályozási változásokra is tekintettel a jelen cikk a munkaerő-kölcsönzés látszatának megteremtésével összefüggő visszaélések adójogi tapasztataival foglalkozik.
A digitalizáció növeli a munkaerő iránti igényt
2021. március 3.
A koronavírus a vállalatok 38 százalékában felgyorsította a digitalizáció folyamatát, ami nemhogy csökkentette volna a munkaerő iránt igényt, hanem fokozta azt.