Hogyan lesz több nyugdíjunk?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bemutatjuk a nyugdíj-előtakarékossági lehetőségeket és segítünk a választásban. Kulcsszó természetesen a hosszú táv.  A befektetőnek több szempontot is figyelembe kell vennie, amikor az előtakarékossági lehetőségeket vizsgálja.


Milyen nyugdíj-előtakarékossági lehetőségek közül választhatunk?

  • Köthetünk nyugdíjbiztosítást,
  • lehetünk önkéntes-kölcsönös nyugdíjpénztári tagok,
  • de választhatjuk a nyugdíj-előtakarékossági számlát is.

Előnyök, feltételek

Mindhárom megtakarítási lehetőség választása esetében lehetőségünk van az adóévben fizetett díjak után adójóváírást érvényesíteni. Ez azt jelenti, hogy a befizetett éves díj 20 százalékát, összesen maximum 280 000 Ft-ot a személyi jövedelemadóból, az adóbevallásban megjelölt biztosítási/ pénztári/ előtakarékossági szerződésen írják jóvá. Több szerződés esetén olyan arányban, ahogy az ügyfél arról rendelkezik. Az állam tehát díjazza a megtakarítási hajlandóságot. Nincs más teendőnk, mint kiválasztani a saját igényeinknek legmegfelelőbb előtakarékossági formát, majd a szerződés megkötése után a díjakat rendszeresen fizetni.

Azoknak ajánlott a konstrukciók valamelyike, akik magasabb nyugdíjat szeretnének, és jövedelmük lehetővé teszi a hosszú távú előtakarékosságot. Kulcsszó a hosszú táv, mivel mindhárom opció esetében törvény által előírt 10 éves várakozási idő van. Ez időn belül nem juthatunk hozzá a számlán felhalmozott pénzösszeghez. Pozitívumként kell megemlíteni, hogy valamennyi megtakarítási forma örökölhető.

Nyugdíjbiztosítás

A nyugdíjbiztosítás egyfajta életbiztosítás, mely alapján a biztosító bizonyos események bekövetkezésekor szolgáltatást nyújt. Nyugdíjbiztosítás esetében ilyen esemény például az öregségi nyugdíjkorhatár elérése, vagy a biztosított egészségi állapotának legalább 40 százalékos romlása. Ha egyedül ezzel a lehetőséggel élünk, akkor évente maximum 130 000 Ft adójóváírást érvényesíthetünk. Ehhez azonban havi 54 167 Ft-ot kellene félre tennünk.

Nézzünk egy reálisabb példát! Ha havonta 10 000 Ft-ot takarítunk meg nyugdíjbiztosítás formájában, akkor éves szinten 120 000 Ft-ot. Ennek a 20 százalékát, 24 000 Ft-ot az állam a személyi jövedelemadónkból jóváírja a nyugdíjbiztosítási folyószámlánkon.

Előnye, hogy számos biztosító szolgáltatásai közül választhatunk változatos feltételekkel, akár már havi néhány ezer forinttól. A díj fizetése is rendkívül rugalmas, lehetőség van a havi, negyedéves, féléves, esetleg éves rendszeres díjfizetés mellett, egyszeri rendkívüli összegeket is elhelyezni a biztosítónál. Ezenkívül a biztosított a tartam végén megtakarítását megkaphatja egy összegben, vagy rendszeres járadék formájában is. A portfolió kezelését alapkezelő végzi, így szaktudást nem igényel.

Önkéntes-kölcsönös nyugdíjpénztár

A nyugdíjpénztár egy olyan önszerveződő intézmény, amely lehetőséget teremt tagjai számára, hogy nyugdíjas éveikre előtakarékoskodjanak. Mindezt külön törvény által szabályozott módon, hogy a csatlakozók aktív éveik alatt, aktív éveik jövedelméből biztonságosan és hatékony módon gyűjthessenek. Az adójóváírás ennél az előtakarékossági formánál a legmagasabb összegű, évi maximum 150 000 Ft. Ahhoz, hogy ezt maximálisan kihasználjuk, havi szinten 62.500 Ft-ot lenne érdemes a számlánkra utalni. Ha az előző példából indulunk ki, és havonta 10 000 Ft-ot tudunk a pénztárba befizetni, akkor a jóváírásunk ugyanannyi, mint a nyugdíjbiztosítás esetében, 24 000 Ft/ év.

Kamatadó-mentes megtakarítási forma, a befizetendő minimum összegek nyugdíjpénztáranként eltérőek. A befizetés gyakorisága szintén nagyon képlékeny, lehet havi, negyedéves, féléves vagy éves is.

Előnye, hogy a tagdíj fizetése a munkáltató által átvállalható, béren kívüli juttatásként, ebben az esetben viszont nem jár az adójóváírás, mivel azt csak magánszemélyek vehetik igénybe. Rendkívül vonzó tulajdonság ennél a megtakarítási formánál, hogy a várakozási idő (a már fent említett 10 év) letelte, illetve a nyugdíjkorhatár elérése után, a számlán lévő összeg 50 százalékát használhatjuk hitelfedezetként. Sőt! 3 éves tagság után a megtakarítás 30 százalékának megfelelő összegben tagi kölcsönt is vehetünk igénybe egyes nyugdíjpénztáraktól. A várakozási idő letelte után itt is választatunk, hogy egy összegben, vagy járadékként kérjük a felhalmozott összeget.

HR & Munkajog

Havonta megjelenő jogi szaklap, amely munkajoggal foglalkozók, munkaügyi és HR szakemberek számára nyújt segítséget.
A lap nem csak nyomon követi a gyakran változó munkajogi, foglalkoztatáspolitikai, adójogi, valamint társadalombiztosítási jogszabályok változásait, de értelmezi is azokat.

Lapozzon bele májusi számunkba>>

                                        Bővebb információk és megrendelés

A nyugdíj-előtakarékossági számla 2005-ben került bevezetésre, hogy ösztönözze a nyugdíjcélú megtakarításokat és bővítse a takarékoskodók választási lehetőségeit.

 

A cikk szerzője az Irisz Office Kft, az Adó Online szakmai partnere.

A témáról többet megtudhat az Irisz Office Facebook-oldalán.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Új szabályok a munkavédelmi oktatás területén: ezekre kell figyelnie a munkáltatóknak

Az idei év februárja jelentősnek mondható változást hozott magával a munkavédelmi oktatás terén. Bizonyos munkahelyeken ugyanis a munkavédelmi oktatás akár egy e-mail üzenetben elküldött írásbeli dokumentummal is teljesíthető. Mivel a módosítás sok munkavállalót és munkáltatót érint, jelen cikkben az ezzel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat szedjük össze.