Profession.hu: a cégek fel tervez jövőre béremelést
Minden második cég tervez jövőre béremelést, az ideinél kisebb mértékűt, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre a Profession.hu állásportál felmérése szerint.
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Munka Törvénykönyve definíciója szerint a távmunkavégzés a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen rendszeresen folytatott olyan tevékenység, amelyet információtechnológiai vagy számítástechnikai eszközzel végeznek, és eredményét elektronikusan továbbítják. Ám sem a meghatározás, sem a részletszabályok nem rögzítik pontosan, hogy a távmunkás munkavégzési helye hol lehet.
A munkaszerződésnek csak azt kell kötelezően tartalmaznia, hogy a munkavállaló foglalkoztatására távmunka keretében kerül sor. A törvény előírja még, hogy a munkáltató köteles a munkaviszony kezdetekor adandó kötelező írásos tájékoztatóban arról is értesíteni a munkavállalót, hogy mely szervezeti egységhez kapcsolódik a munkája. Ez azonban nyilvánvalóan nem a munkahelyet meghatározó szabály. Egyrészt ugyanis itt nem a felek megállapodásáról, csak a munkáltató egyoldalú tájékoztatásáról van szó. Másrészt, a szervezeti hovatartozásnak nincs közvetlen összefüggése a munkavégzés földrajzi kereteivel. Például, a szervezetileg a budapesti cégközpontban található beszerzési igazgatósághoz tartozó ügyintéző egyaránt dolgozhat a békéscsabai és a kaposvári kirendeltségen is.
Ezért a munkavégzési hely meghatározására távmunkavégzés esetén is az általános szabályok irányadóak. Az első lehetőség, hogy ezt a felek kifejezetten rögzítik a munkaszerződésben. Ennek hiányában munkahelynek azt a helyet kell tekinteni, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi. Ez viszont csak a felek közötti huzamosabb gyakorlat alapján állapítható meg. Ahogy általában (a hagyományos jogviszonyban is), a feleknek célszerű a munkaszerződésbe foglalni a munkavégzés helyét. A „szokás szerinti” munkavégzési hely ugyanis számos vitára adhat okot, különösen, ha a munkavállaló rendszeresen más és más helyen (helyről) teljesít.
A távmunkás munkavégzési helye legtöbb esetben a munkavállaló otthona, tartózkodási helye. De bármely egyéb, a munkáltató telephelyétől elkülönült hely is lehet, például az önkormányzat vagy egy civil szervezet által távmunkavégzésre létesített és fenntartott teleház. A távmunkaként megszervezhető tevékenységek széles körénél arra is lehetőség van, hogy a munkavállaló gyakorlatilag bárhonnan dolgozzon, ahova magával viszi számítógépét, és ahol internetkapcsolatot tud létesíteni (pl. nyaralójában, strandon, játszótéren, egy népszerű kirándulóhelyen az erdőben). Ezekben az esetekben nem is életszerű a munkavállaló munkavégzését az otthonára, vagy más előre meghatározott helyre korlátozni. A felek ezért úgy is szerződhetnek, hogy a munkavállaló munkavégzési helye az otthona, illetve az általa meghatározott más hely.
Konferencia ajánló |
---|
2016.03.10. A munkaviszony megszűnése és megszüntetése; a jogellenes megszüntetés jogkövetkezményei Dr. Lőrincz György előadása a Danubius Zrt. Hotel Hungaria City Centerben Részletek és jelentkezés >>> |
Ezzel a rugalmassággal azonban úgy tűnik, a munkavédelmi szabályok nem tartanak lépést. A munkavédelmi törvény szerint ugyanis a távmunkavégzés csak a munkáltató által munkavédelmi szempontból előzetesen megfelelőnek minősített munkahelyen folytatható. A munkahelyen a munkavállaló csak a munkáltató hozzájárulása alapján változtathatja meg a munkavédelmi szempontból lényeges munkakörülményeket. Ez – szigorúan értelmezve – azt jelenti, hogy a távmunkában tőkepiaci elemzéseket író pénzügyi elemző minden kedvenc munkahelyét, így otthoni dolgozószobáját, a nappaliban a kanapét, a kis hangulatos sarki kávézót, a közeli könyvtárat, a zebegényi faházat és kertjét (különös tekintettel a körtefa alatti gyepes részre) stb. mind előzetesen minősíteni kell. A kérdés azonban nem csak a munkavédelmi hatóság esetleges szigorú ellenőrzése miatt érdekes. Az ugyanis könnyedén a munkáltató kártérítési felelősségi körébe tartozhat, ha a cikket író távmunkás újságíró éppen a Városligetben kap áramütést a munkáltató által biztosított laptoptól. A távmunkás munkavállaló lehetséges (megengedett) munkavégzési helyeinek előzetes végiggondolása így nem csak adminisztratív szempontból fontos.
A munkavégzési hely meghatározásának a munkába járás költségei és a kiküldetések esetén fizetendő költségtérítés szempontjából is jelentősége van. Egy gyakorlati példával élve: melyik jogcímen és mit kell téríteni a távmunkás munkavállaló költségeiből, ha a kéthetente egyszer meg kell jelennie a cég központjában (pl. egy értekezletre, képzésre, beszámolóra)? A kiindulópont itt is az, hogy mi szerepel a munkavállaló munkaszerződésében. Ha az otthona a munkavégzési helye, akkor az ettől eltérő minden munkavégzési helyre való utazás kiküldetés, amiért az ennek megfelelő (teljes, illetve a mindenkori adószabályok szerinti) költségtérítés jár. Nem kizárt, hogy a távmunkás a munkába járás költségeinek megtérítésére is jogosult legyen. Ez akkor lehetséges, ha a munkahely nem a munkáltató telephelye (hiszen távmunkáról van szó), de nem is a munkavállaló lakó- vagy tartózkodási helye, hanem egy harmadik helyszín (pl. egy teleház).
Minden második cég tervez jövőre béremelést, az ideinél kisebb mértékűt, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre a Profession.hu állásportál felmérése szerint.
A jövő évtől 3-6 százalék között alakulhat a GDP növekedési üteme, ehhez társul a gazdasági növekedésen alapuló gyors bérkonvergencia, ami a kormány egyik új gazdaságpolitikai célkitűzése – mondta a nemzetgazdasági miniszter pénteken az Év Felelős Foglalkoztatója díjátadón Budapesten.
Ez a matek nem jön ki, legfeljebb csak akkor, ha 2027-re 500 forint lesz az euró – reagált a Magyar Szakszervezeti Szövetség a miniszterelnök elképzelésére, miszerint 2-3 éven belül ezer euróra nő a hazai minimálbér és 1 millió forintra az átlagbér. Így viszont már egyáltalán nem olyan biztató ez a vízió. Amennyiben a terv mégis megvalósul, a MASZSZ elvárja, hogy ennek nyertesei a kis- és középkeresetűek legyenek. A szövetség ehhez minden szakmai segítséget megadna – olvasható az Adó Online közleményben.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!