ITM: húszezer fiatalnak segített a nyári diákmunka program


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány által meghirdetett nyári diákmunka program már több mint húszezer magyar fiatalt juttatott tisztességes fizetéshez a tanítási szünetben; az így megszerzett munkatapasztalat lehetővé teszi akár a diákok szakmai gyakorlatának teljesítését, de nagymértékben hozzájárul a későbbi sikeres elhelyezkedéshez is – mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a tárca csütörtöki közleménye szerint.

Az augusztus végéig tartó programban a 16-25 év közötti, nappali tagozaton tanuló diákok vehetnek részt, akik kétféle munkahelyre jelentkezhetnek. Az első típus az önkormányzati diákmunka, ebben az esetben a munkáltató a területi, települési önkormányzat és annak önkormányzati alaptevékenységet végző intézménye, vagy egyházi jogi személy lehet. A diákok legfeljebb 2 hónapig, maximum napi 6 órában dolgozhatnak, és a szakképzettséget igénylő munkakör esetében havonta 157 950 forintot, míg a szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében 120 750 forintot kaphatnak, ezt az összeget a kormány száz százalékban fedezi.

A második kategóriát az idényjellegű feladatokat jelentő mezőgazdaság, a turizmus és vendéglátás területén folytatott diákmunka jelenti, ahol a vállalkozások nehezebben tudnak hosszabb távon munkaerőt foglalkoztatni. Az állam ebben az esetben is legfeljebb 2 hónapot támogat 75 százalékban, a maximális napi munkaidő viszont 8 óra.

nyári diákmunka

Bodó Sándor kiemelte, hogy a kétfajta alprogram számos lehetőséget nyit meg a fiatalok előtt. Tavaly 90 különböző munkakörben (például irodai adminisztrátor, hivatalsegéd, felszolgáló, recepciós, kisállattenyésztő, gyümölcs- és zöldségfeldolgozó) foglalkoztatták őket a munkáltatók.

A 3 milliárd forintos keretösszegű program első heteiben idén az önkormányzati diákmunka dominált több mint 18 ezer fővel, a turizmus-vendéglátás területén csaknem 2 ezer, míg a mezőgazdaságban közel 300 diák dolgozik országszerte – tette hozzá.

A programban részt venni kívánó fiatalok a területileg illetékes járási vagy fővárosi kerületi kormányhivatalok foglalkoztatási osztályánál kérhetik nyilvántartásba vételüket érvényes személyi igazolvány, lakcímkártya, diákigazolvány és a végzettséget igazoló iskolai bizonyítvány birtokában és bemutatásával. A munkáltatók szintén a járási és fővárosi hivatalok foglalkoztatási osztályainál jelezhetik munkaerő-igényüket a program hivatalos meghirdetése óta. Létszámot mindenképpen meg kell határozniuk, szakmát, foglalkoztatási területet pedig megadhatnak.

A nyári diákmunka-programról a járási vagy fővárosi hivatalokban, és a www.munka.hu oldalon érhető el részletes tájékoztatás.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 17.

Április 18-án rendezik meg a Logisztika Napját

A hazai ellátási lánc szakma egyik legnagyobb, országos eseménysorozata a Logisztika Napja, mely idén 2024. április 18-án rendezik meg. Az ingyenesen látogatható programok célja a logisztikai terület népszerűsítésén túl, a szektor aktuális trendjeinek, kihívásainak és lehetőségeinek bemutatása az érdeklődők számára – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.

2024. április 17.

Czomba Sándor: a vendégmunkások aránya alacsony

Magyarország a magyaroké, hazánkban csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. Az új idegenrendészeti törvény és rendeletei is a lehető legszigorúbban szabályozzák a Magyarországon történő tartózkodást a külföldiek számára – emelte ki szerdai közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.