Jövőre közel 340 milliárd megy közmunkára


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány célja, hogy 2018-ig fokozatosan megteremtse a teljes foglalkoztatottságot – olvasható a frissen az Európai Bizottság elé terjesztett Konvergencia Programban, amelyből az is kiderül, hogy nem lesz általános béremelés a közszférában jövőre sem. Közmunkára csaknem 340 milliárd forint megy el jövőre.


A költségvetési keretek 2016-ban sem teszik lehetővé a közszférában az általános illetményemelést, de sor kerülhet a fizetésekben több év alatt felhalmozódott elmaradások részleges pótlására – olvasható a kormány Konvergencia Programjában. A pedagógus életpálya modell fokozatos életbe lépése, a fegyveres és rendvédelmi ágazatban az életpálya modell megvalósítása a korábbi tervek szerint folytatódik. Ezen kívül azonban csak a közszféra létszámának alig több mint 10%-át jelentő kormánytisztviselők életpálya modelljének 2016 második félévi elindítására van lehetőség. Az életpálya modellek szabályrendszere az automatikus előmenetel helyett a teljesítménykritériumok erősítésére helyezi a hangsúlyt.

Tovább folytatódik a közfoglalkoztatás kiterjesztése. A Kormány célja, hogy 2018-ig fokozatosan megteremtse a teljes foglalkoztatottságot, a munkát végezni képes és dolgozni akaró polgárok részére ellátás helyett értékteremtő munkalehetőséget biztosítson. A célkitűzés megvalósítása érdekében 2016-ban további több tízezer fő bevonására kerül sor a közfoglalkoztatásba. A Start-munkaprogram költségvetési előirányzata mintegy 25%-kal emelkedik – olvasható a dokumentumban. A Munkajog.hu számítása szerint ez 337,5 milliárd forintos előirányzatot jelent jövőre.

Az életpálya modellek és a közfoglalkoztatás folytatódó bővítése következtében 2017-ben még enyhén emelkedhet, azt követően azonban már mérséklődhet a munkavállalói jövedelem kiadásainak GDP-hez viszonyított aránya – olvasható a dokumentumban.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.