Lecsengőben az elbocsátási hullám? Koronavírus
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A cégvezetők tartanak a következő hat hónaptól, tízből heten úgy vélik ebben az időszakban tovább romlik a cégük helyzete, de csak minden tizedik jelezte azt, hogy létszámcsökkentésre készülne a következő hónapokban – közölte a Profession.hu felmérésének eredményét.
A munkaadók, HR döntéshozók és munkatársak megkérdezésével készített reprezentatív kutatás eredményei arra utalnak, hogy a márciusban és áprilisban tapasztalt elbocsátási hullámhoz hasonló már nem lesz az idén.
Ezt támasztja alá, hogy a kutatásban a cégvezetők által a következő fél évre megjelölt költségcsökkentési megoldások sorrendjében csupán a kilencedik helyen áll a munkavállalók számának mérséklése. A létszámleépítés helyett a válaszadók 44 százaléka a home office fenntartásában, 34 százaléka a munkaidő beosztások módosításában, 25 százaléka részmunkaidős foglalkoztatás bevezetésében, 20 százaléka kényszerszabadságolásban, 17 százaléka pedig a fizetések csökkentésében látja a megoldást.
A válaszok alapján tízből kilenc cég üzleti tevékenységét érintette a járványügyi helyzet okozta visszaesés, hét százalékuk teljes mértékben kénytelen volt leállítani működését. Az üzleti szférában dolgozó vállalatok kevésbé, míg a kereskedelmi szektor tagjai sokkal inkább megszenvedték az elmúlt heteket.
A felmérésben résztvevők 67 százalékánál különböző nagyságrendben, de a havi átlagos árbevétel is csökkent a válság kirobbanása óta. Csupán a magyarországi vállalkozások 13 százalékának nőtt a forgalma az év elejéhez képest. Az egymilliárd forint feletti forgalommal rendelkezőknek kevésbé fájdalmas csapásokat okozott a krízis, a legkisebbek, az 5 millió forint alatti forgalommal rendelkező vállalkozások szenvedték meg leginkább a történteket. Példaként említették, hogy minden ötödik egyéni vállalkozó jelezte: valószínűleg megszünteti működését.
(MTI)