MKKSZ: Veszélyben az önkormányzati dolgozók foglalkoztatási biztonsága Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Veszélybe került az önkormányzati dolgozók helyzete, mert számos kormányzati döntés hátrányos volt az önkormányzatok költségvetési pozíciójára – jelentette ki a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) elnöke pénteken budapesti sajtótájékoztatón.

Boros Péterné elmondta: az MKKSZ szerint az önkormányzatok nehéz helyzetbe kerültek, az ott dolgozóknak gyors támogatásra van szüksége, és ezért már korábban egy javaslatcsomagot küldtek el a Belügyminisztériumnak. A szakszervezet garanciákat szeretne arra, hogy a kormányzat a finanszírozási problémákat megoldja, valamint az adóelvonási szándékát visszavonja.

A javaslatcsomagban foglaltak teljesítése nélkülözhetetlen az önkormányzati dolgozók foglalkoztatási biztonságának garantálásához, és a koronavírus-járvány egy esetleges második hullámának kivédéshez – hangsúlyozta.

File Beáta, az MKKSZ Önkormányzati Dolgozók Országos Szakmai Tanácsának elnöke szerint az intézkedési javaslatuk egységesen segítené az önkormányzatok gazdálkodását és működését.

A csomagban szerepel az, hogy az önkormányzatok kapják vissza az önkormányzatok a gépjárműadónak legalább a felét, ami járna nekik az adott évben – mondta.  Hozzátette, hogy ennek az adónemnek a megvonása körülbelül 70 kis önkormányzat ellehetetlenülését okozza. Továbbá az MKKSZ szerint szükség lenne egy bértámogatási csomagra is.

Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, az MKKSZ tagja arról beszélt, hogy  az önkormányzatok „erősen” kivették a részüket a koronavírus-járvány elleni védekezésből. A fővárosi önkormányzat 4,5 milliárd forintot fordított a védekezésre – közölte.

Kiss Ambrus azt mondta, a 2021-es központi költségvetés tervezete a fővárosnak azt jelenti, hogy nettó befizetője lesz az állami költségvetésnek. A főváros a kötelező feladataira normatívából 29 milliárdot kap, míg szolidaritási hozzájárulás címén 32-36 milliárd forintot kell fizetnie – közölte.

Szavai szerint a szolidaritási hozzájárulás megemelésével és a gépjárműadó elvonásával az önkormányzatok „büntetésben részesültek” a kormány részéről.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. május 29.

4,8 százalékos magyar visszaesést vár idén a Moody’s

Közép-Európa EU-gazdaságai sem tudják elkerülni az idén a koronavírus-járvány okozta mély recessziót, de a térségi gazdaságok zömének államadós-profilja képes ellenállni a növekedést és az államháztartási mutatókat érő rövid távú sokknak – áll a Moody’s Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett átfogó helyzetértékelésében. A hitelminősítő szerint a legmélyebb recesszió Horvátországban lesz, a magyar gazdaság idén 4,8 százalékkal esik vissza.