Munka kisgyermekkel: száz szülő kaphat állást
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az Új Széchenyi Tervből nyert 187 millió forintos támogatással májusban indult és két évig tart a kisgyermekes szülők munkába állítására eszközöket kidolgozó Munka kisgyermekkel program. A program keretében száz szülőnek biztosítanak legalább félévi időtartamra részmunkaidős, vagy távmunkában végezhető munkát.
A programot megvalósító konzorcium gesztora az Iparfejlesztési Közalapítvány, tagjai a Victum Képzési Központ és az Artima Kft.
A Közép-Magyarország területére korlátozódó projekt keretében legalább 100 kisgyermekes szülő – a többségük anya – kaphat legalább féléves munkát. A kisgyermekes nők munkából való távolmaradására három okot sorolt fel Kálmán Edina, az Iparfejlesztési Közalapítvány projektmenedzsere.
Ezek a foglalkoztatásukra alkalmas rugalmas eszköztár hiánya, a hagyományos egykeresős családmodell és a családtámogatási rendszer. A hagyományos családmodell alapján még mindig általában a férfi dolgozik, és a nő van otthon a gyerekekkel, a családtámogatási rendszer pedig az egyre későbbi munkahelyi visszatérésre ösztönöz.
A rugalmas eszköztár fő tételét az atipikus – részmunkaidős, illetve távmunkában végzett – foglalkoztatási formák jelentik. Ezek elterjedtsége Magyarországon elhanyagolható, miközben Hollandiában a teljes munkaadói kínálat kétharmadát, uniós átlagban egyharmadát adják ezek a formák – mondta a szakember.
Nagy Andrea, a Magyar Telekom HR kompetencia központjának vezetője ezzel kapcsolatban elmondta: a kisgyermekes anyák 20 százalékát veszik vissza munkaadóik országos átlagban, míg náluk ez az aránynál 74 százalék, amely annak tudható be, hogy a munkahelyek 22 százaléka atipikus.
A projektre itt regisztrálhatnak a közép-magyarországi érdeklődők a hónap végéig. Ezután kiválasztanak 200 olyan szülőt, akiknek képzéseit a program első felében támogatják. Közülük kerül ki a program második részében az a száz szülő, akiket minimum féléves időtartammal olyan munkáltatóknál helyeznek el, amelyek fontosnak tartják az atipikus munkavégzési formák alkalmazását.
Többet szeretne tudni az új Munka Törvénykönyvéről, a családtámogatásokról?
Az összes Rodin-konferenciát itt találja.
Munkajogi e-kommentár – Online kommentár az új Munka Törvénykönyvéhez – aki most rendeli meg a Munkajogi E-kommentárt, 50 százalékos kedvezménnyel jelentkezhet a Rodin vidéki képzéseire.
|
A programhoz eddig nagy multinacionális cégek – energetikai és távközlési szolgáltatók, elektronikai cégek, illetve bankok – csatlakoztak, például az IBM, a Magyar Telekom vagy a GE Hungária.