Nagyot nőttek a munkaerőköltségek az EU-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tovább emelkedtek a munkaerőköltségek az Európai Unióban és az euróövezetben a második negyedévben. Az euróövezetben több mint hatéves csúcsra gyorsult a növekedés üteme.

Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) pénteken közölt adatai szerint éves összevetésben az euróövezetben 2,2 százalékkal, az EU-ban pedig 2,6 százalékkal nőtt az óránkénti munkaerőköltség április-júniusban. Elemzők 1,7 százalékot vártak az euróövezetre.

Az első negyedévben az eurózónában 2,1, az unióban pedig 2,8 százalékos emelkedést mértek.

A második negyedévinél utoljára 2012 harmadik negyedévében emelkedtek gyorsabban a munkaerőköltségek az euróövezetben. A vártnál gyorsabb emelkedés újabb érvet szolgáltat a gazdasági növekedést ösztönző intézkedések kivezetésére készülő Európai Központi Banknak, amely várhatóan az év végén leállítja eszközvásárlási programját, és jövő ősszel megkezdi a kamatemelési ciklust.

A munkaerőköltség két fő alkotóeleme közül a bérek és keresetek a 19 tagú euróövezetben 1,9 százalékkal, a 28 országot számláló unióban pedig 2,6 százalékkal emelkedtek a második negyedévben. A másik összetevő, a nem bérjellegű költségek – köztük a munkáltatói társadalombiztosítási hozzájárulás – 2,9 százalékkal, illetve 2,6 százalékkal kúsztak feljebb.

Az első negyedévben az euróövezetben a bérek és keresetek 1,8 százalékkal, a nem bérjellegű költségek pedig 2,8 százalékkal nőttek, míg az EU-ban 2,7 százalékos, illetve 3,1 százalékos emelkedést mértek.

Éves összehasonlításban Romániában emelkedett legnagyobb mértékben, 15,6 százalékkal az óránkénti munkaerőköltség április-júniusban, a második helyezett Lettországban 11,7 százalékkal, majd Magyarország következik 10,2 százalékkal. A legkisebb növekedést Luxemburg (0,6 százalék), Spanyolország (0,7 százalék) és Hollandia (0,9 százalék) könyvelhette el.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Új szabályok a munkavédelmi oktatás területén: ezekre kell figyelnie a munkáltatóknak

Az idei év februárja jelentősnek mondható változást hozott magával a munkavédelmi oktatás terén. Bizonyos munkahelyeken ugyanis a munkavédelmi oktatás akár egy e-mail üzenetben elküldött írásbeli dokumentummal is teljesíthető. Mivel a módosítás sok munkavállalót és munkáltatót érint, jelen cikkben az ezzel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat szedjük össze.