Nőtt a rehabilitációs hozzájárulás éves összege


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaadók által évente fizetendő rehabilitációs hozzájárulás 2017-hez képest idén 8 százalékkal, 1 242 000 forintra emelkedett – közölte a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. pénteken. 


A közlemény szerint ezt az összeget kell minden 25 dolgozónál többet foglalkoztató társaságnak, ahol a megváltozott munkaképességűek száma nem éri el a teljes állomány 5 százalékát, a hiányzó létszám után fejenként az államkasszába fizetnie.

Hozzátették, a cégeknek a kialakult helyzetben saját dolgozóik rehabilitációs átvilágítása is megoldást jelenthet. A Trenkwalder által az elmúlt években elvégzett, mintegy 8000 munkavállalót érintő auditok tapasztalatai alapján a dolgozók demográfiai összetételtől függően a munkavállalók akár több mint 5 százalékánál is tárhatnak fel kedvezményre jogosító tartós betegséget, vagyis az adott cég akár teljes rehabilitációs hozzájárulási kvótáját is megspórolhatja.

Ez a lehetőség azért is jelent segítséget a cégeknek, mert az általános munkaerőhiány miatt már a megváltozott munkaképességű dolgozók toborzása is nehézségekbe ütközik.

[htmlbox mt_kommentar]

 

A közlemény idézi Balog Lajost, a Trenkwalder Rehabilitációs üzletágának vezetőjét, aki kifejtette, kevesen tudják, hogy egyes tartós egészségügyi problémával élő dolgozók jogosultak rá, hogy havonta a személyi jövedelemadójukból visszaigényeljék a mindenkori minimálbér 5 százalékát (idén ez az összeg 6900 forint). Ráadásul ez az összeg akár 5 évre visszamenőlegesen is jár, ami meghaladja a 400 ezer forintot. A jogszabály olyan betegségeket is ebbe a körbe sorol, mint például a laktózintolerancia, a cukorbetegség vagy a Crohn-betegség. A kedvezmény igénybevételére jogosító betegséget az adott munkavállalónak igazolnia kell a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé. 

A Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. már több mint 20 éve jelen van Magyarországon, a cég a munkaerő-kölcsönzés területén az egyik piacvezető társaság, 10 százalék feletti piaci részesedéssel rendelkezik. A Trenkwalder 2016-ban több mint 6000 kölcsönzött munkavállalót foglalkoztatott, nettó árbevétele pedig meghaladta a 15,7 milliárd forintot, miközben az évet 9,5 millió forintos veszteséggel zárta.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 16.

A próbaidő alatti megszüntetés buktatói

A próbaidő alatt a feleket nem terheli indokolási kötelezettség a munkaviszony azonnali hatállyal történő megszüntetése esetén, amely tényből sokan hajlamosak arra következtetni, hogy a munkaviszony-megszüntetés ezen módjára aligha kerülhet sor jogellenesen. Az alább ismertetettek alapján azonban ez közel sincs így.

2024. április 15.

Megszüntetné a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.

2024. április 12.

K&H: megállt a fiatalok jövedelemnövekedése

A korábbi évekre jellemző növekedés után megtorpanás látható a fiatalok jövedelmét tekintve a K&H ifjúsági index szerint. Az idei első negyedévben átlagosan nettó 190 ezer forintos személyes jövedelemről számoltak be a 19-29 évesek. A fiatalok nettó jövedelme egy évvel ezelőtt emelkedett a 180 ezres szint fölé és azóta nagyságrendileg ezen a szinten maradt. Jelentős eltérés látható a nemek között: a férfiak személyes jövedelmének átlaga 220 ezer forintot tett ki, a nőké viszont csak 156 ezret.