Munkaügyek

2015. december 18.

Hétfőn is lesz bértárgyalás

A kormány ismét összehívta a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumát (VKF) hétfőre, hogy a szociális partnerekkel közösen sikerüljön meghatározni a jövő évi minimálbért és a garantált bérminimumot.  

2015. december 18.

A munkaviszony megszüntetéséről megegyezni egyszerű, de hogyan jogszerű?

Az Mt. szűkszavúan rendelkezik a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről, mellyel számos kérdést megválaszolatlanul hagy. A közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalja össze a bírói gyakorlat alapján az MKVKOK írása.

2015. december 18.

Korrupt vagy hálás?

Hollán Miklóssal, a Magyar Tudományos Akadémia Jogtudományi Intézetének tudományos főmunkatársával arról beszélgetünk, vesztegetés-e a hálapénz elfogadása.

2015. december 17.

Így változnak a munkát terhelő közterhek

A személyi jövedelemadó 16%-ról 15%-ra csökken, a kétgyermekesek nagyobb családi kedvezményre számíthatnak, nem bírságolható a bevallás késedelmes benyújtása, s sok más kisebb-nagyobb változásra számíthatunk – derül ki a PwC háttéranyagából.

2015. december 17.

Szabadság átvitele esedékesség évét követő évre

Az év végének közeledtével – sok egyéb adminisztratív feladat mellett – számos munkáltató életében felmerül az évben még ki nem adott („ki nem vett”) szabadságok kérdése. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk a szabadság következő évre történő átvitelének lehetőségét és korlátait.

2015. december 17.

Ha az ügyvezető munkaviszonyban áll

A munkaviszonyban történő ügyvezetésnél nem kell alkalmazni a tulajdonos-ügyvezetőre a társas vállalkozóra vonatkozó  minimum járulékfizetési szabályokat. A munkabére alapján kell fizetni a közterheket. 

2015. december 16.

Átszervezik az államigazgatást

2016. júliusától létrejön az állami tisztviselői kar; tagjai 30 százalékos béremelést kapnak – jelentette be Lázár János. A kancelláriaminiszter által bejelentett program ezen túl megerősíti a járási hivatalokat és 91 központi államigazgatási szerv hatáskörét kormányhivataloknak adja.

2015. december 16.

Biztosítás külföldi munkavégzés esetén

Egy adott társadalombiztosítási rendszer célja általában, hogy egy társadalmi szintű, kötelező kockázatközösséget hozzon létre, amelynek alapja a szolidaritás és „generációs szerződés”. [1a] Jellemzően akkor vezetnek be ilyen rendszert, ha a társadalom eljut egy adott fejlettségi szintre és emellett a társadalmi javak újraelosztásában prioritásként tud megjelenni egy általános jellegű szociális védelmi háló működtetése (látható az Egyesült Államokban zajló folyamatokból, hogy egy ilyen rendszer átfogó bevezetéséről csak a világ elenyésző számú országában van konszenzus). Éppen az érzékeny elosztási aspektus miatt fontos, hogy egy állam mennyiben kívánja kiterjeszteni szociális védelmi rendszerét azokra a személyekre, akik nem az állampolgárai.

2015. december 16.

Nincs bérmegállapodás

Nem született megállapodás a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a 2016-os minimálbér és garantált bérminimum emelésének mértékéről.

2015. december 15.

Így emelkedik a nyugdíj 2016-ban

A nyugdíjemelés mértéke a Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló törvény szerint 1,6 százalék. Az alábbiakban összegyűjtöttük, pontosan mely ellátások összege emelkedik. 

2015. december 15.

Lehet diszkriminatív a közös megegyezés?

A Kúria egy közelmúltbeli esete rávilágít, hogy a diszkrimináció tilalma nem „jolly joker”, amelyet bármely munkaviszony megszüntetéssel szemben be lehetne dobni. Közös megegyezésnél már maga a felvetés is fogalmilag kizárt.

2015. december 12.

A céges karácsonyi buli nem kívánt következményei

Nem árt tudni, hogy a céges karácsonyi partikon nem magánemberként, hanem munkavállalóként veszünk részt. A túlzott alkoholfogyasztásnak és a pletykáknak is lehetnek munkajogi következményei.

2015. december 11.

A prémium jogi természetének kérdései – 2. rész

Jelen tanulmány első részében áttekintettük a magyar munkajogi szabályozás azon alapvető sajátosságait, amelyek a munka díjazásával, konkrétabban a munkabér fogalmával függnek össze, ennek keretei között pedig elméleti és gyakorlati problémák egyaránt kimutatásra kerültek. Jogi minőségének megítélése szempontjából a prémium az egyik olyan bérelem, amelynek gyakorlati megjelenése sokféle lehet, ebből adódóan olyan fogalmi összetevőket is vizsgálni kell, amelyek segítségével a prémium elhatárolhatóvá válik a többi bérelemtől, különösen a jutalomtól. Az alábbiakban e jogi problémák kerülnek tárgyalásra a vonatkozó joggyakorlaton keresztül, kiegészítve az egyenlő munkáért egyenlő bér alapelv alkalmazhatóságának problematikájával.

2015. december 11.

Mikor lehet adómentes az utalvány?

Az utalvány akkor minősül nem pénzben adott juttatásnak, ha a felhasználási köre tételesen meghatározható, csak abban a körben használható fel és kizárt a céltól eltérő felhasználás lehetősége – a Kúria eseti döntése.
 

2015. december 10.

Mikortól lehet nyugdíjas a közalkalmazott?

Mivel a nyugdíjba vonulás egyik kötelező előfeltétele a biztosítási jogviszony hiánya, azaz a keresőtevékenység befejezése a nyugdíj megállapítás időpontjára nem meglepő az az olvasói igény, hogy ezzel a kérdéssel egy kicsit bővebben foglalkozzunk a lehető legjobb felkészülés, előkészület érdekében.

2015. december 9.

A VOSZ 4,76 százalékkal emelné a minimálbért

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a munkáltatói oldalról a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és az Áfeosz-Coop Szövetség a bruttó minimálbér 4,76, a bruttó garantált bérminimum esetében pedig 4,91 százalékos emelésre tett javaslatot – mondta a VOSZ főtitkára a szerdai VKF-tárgyalásról.

2015. december 8.

Nem nőtt a felvételi kedv

Nem változott érdemben a magyarországi munkaadók munkaerő-felvételi kedve a Manpower legfrissebb előrejelzése szerint.