Munkaügyek

2015. szeptember 14.

Változott a rehabilitációs hozzájárulás számítása

2015. július 19-től a rehabilitációs hozzájárulásra vonatkozó szabályok változása miatt a megváltozott munkaképességű munkavállalók munkaerő-kölcsönzés keretében történő foglalkoztatása is új lendületet kaphat.

2015. szeptember 11.

Másfélszeres külföldi napidíj a sofőröknek

A kormány napi 40 euróról 60 euróra emelte 2016. januártól a nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatottak – igazolás nélkül elszámolható – külföldi kiküldetéshez kapcsolódó napidíját, az erről szóló rendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.

2015. szeptember 11.

EB: az utazási idő is a munkaidő része lehet

Az utazási idő is beleszámít a munkaidőbe az állandó vagy szokásos munkavégzési hellyel nem rendelkező munkavállalók esetében – állapította meg az Európai Unió bírósága, a munkaidő-szervezésről szóló irányelv rendelkezéseit egy konkrét ügyre alkalmazva.

2015. szeptember 11.

A hét kérdése: képzés idejére járó szabadidő

A munkavállaló szociális asszisztens munkakörben foglalkoztatott közalkalmazott. Munkáltatója a vele – és az összes többi munkavállalóval – történt egyeztetés nélkül készítette el az adott időszakra vonatkozó képzési tervet, amelyben munkavállaló kapcsán semmiféle továbbképzés nem szerepel. A munkavállaló nem tájékoztatta arról a munkáltatót, hogy a meglévő főiskolai végzettségéhez kapcsolódóan mesterképzésre jelentkezett. A munkavállaló felvételt nyert, levelező tagozatra. A munkavállaló szeptembertől részt kíván venni a képzésen. A régi Mt. 115. § az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállaló részére biztosította a tanulmányok folytatásához szükséges szabadidőt. A kérdésem az, hogy ebben az esetben a munkavállaló részére milyen szabadidőt köteles biztosítani a munkáltató, köteles-e a munkáltató a havi 4 alkalommal a munkavállaló távollétét engedélyezni,illetve, hogy a munkavállaló távollétének mi lesz a jogcíme?

2015. szeptember 11.

Tanulmányi szerződéssel az iskolában

A tanulmányi szerződés alapján a tanulmányok folytatására a felek kölcsönös kötelezettségeket vállalnak. A tanulmányi szerződés megkötése, teljesítése és megszüntetése is számos gyakorlati kérdést felvet, amelyet a széles körű bírói gyakorlat is tükröz.

2015. szeptember 10.

Változtak a munkába járás költségtérítésének szabályai

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés szabályait a 39/2010. (II. 26.) kormányrendelet tartalmazza, amely többek között meghatározza a munkába járás fogalmát, és a munkáltató által kötelezően fizetendő utazási költségtérítés eseteit valamint mértékét. A személyi jövedelemadóról szóló törvényben az adómentesen adható utazási költségtérítésre vonatkozó előírásokat is ezen kormányrendeletben foglalt szabályok figyelembevételével kell értelmezni. A cikk a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés 2015. augusztus 1-jétől érvényes változásait mutatja be.

2015. szeptember 8.

Szótár a Munka Törvénykönyvéhez

Túlóra, leszámolás, rendkívüli felmondás: a mindennapi gyakorlatban általánosan használt kifejezések, mégsem találjuk meg őket sehol a Munka Törvénykönyvében. Következzen egy kis segítség, hogy a HR és a munkajogász szakma egy nyelvet beszéljen!

2015. szeptember 8.

A munkaidő szabályozása a környező országokban I.

A Német – Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2015-ös konjunktúrajelentése szerint az új Mt.-vel fémjelzett 2012-es munkajogi reform növelte a munkáltatók elégedettségét. A jelentés szerint jól állunk a hazai munkaerő képzettsége tekintetében. A munkaerőköltséget illetően is jobbak a mutatóink a régiós átlagnál, szinte már csak Romániában és Bulgáriában olcsóbb a foglalkoztatás. A jelen cikkel induló sorozatunkban arra a kérdésre fókuszálunk, hogy a munkaidő szervezésére vonatkozó hazai szabályok egyszerűbbek, rugalmasabbak-e, nagyobb mozgásteret biztosítanak-e a munkáltatóknak, mint a környező országok vonatkozó szabályai.

2015. szeptember 7.

Nők visszatérése a munkahelyre

A nők munkavállalási feltételeit nagymértékben befolyásolja a gyermekvállalás, gyermeknevelés. Felmérések szerint a kisgyermek vállalása a nők foglalkoztatási esélyét harminchét százalékkal rontja, míg a férfiakét nyolc százalékkal növeli. Cikkünkben áttekintjük a jogi szabályozás azon elemeit, amelyek a gyermeket nevelő munkavállalókat és az őket foglalkoztató munkáltatókat érinthetik, és megvizsgáljuk a munkahelyre való visszatérés időbeli tervezését befolyásoló rendelkezéseket.

2015. szeptember 4.

Tudjon meg mindent a foglalkoztatási támogatásokról!

Csaknem 300 milliárd forintot hagyott az állam azon munkáltatók zsebében, akik munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalókat foglalkoztattak. A jelentős összeg jó apropó arra, hogy a munkajog.hu összegyűjtse, konkrétan milyen támogatási formákról is van szó.

2015. szeptember 3.

Béren kívüli juttatások: iskolakezdési támogatás

Itt a szeptember, a boltok polcai már jó ideje roskadoznak az iskolaszerektől. A szülőknek nem kis anyagi terhet jelent csemetéik elindítása az új tanévben. Ehhez nyújthatnak a munkáltatók segítséget a béren kívüli juttatások körébe tartozó iskolakezdési támogatással. A téma aktualitása mentén tekintsük át a béren kívüli juttatásokat és az ide vonatkozó adózási szabályokat.

2015. szeptember 3.

Távolléti díjnövekmény: a befolyásoló tényezők göngyölése

Cikksorozatunk harmadik, egyben befejezőnek szánt részéhez érve az egyes növelési tényezők göngyölésével, azok hónapról-hónapra való követésével foglalkozunk. Ennek kapcsán ugyan mondhatnánk, hogy végtelenül egyszerű dolgunk van, hiszen a bérszámfejtő programok között sok az olyan, amely kiválóan végzi ezt a feladatot, de sajnos még mindig előfordul, hogy a szoftver sem a megfelelő módon kezeli ezeket.
 

2015. szeptember 1.

Amikor tilos munkaerőt kölcsönözni

Magyarországon viszonylag kevés tilalom vonatkozik a munkaerő-kölcsönzésre. Főszabály szerint bármely munkáltató, bármilyen okból, bármennyi munkavállalót kölcsönözhet, akár öt éves időtartamra. Az alábbiakban összefoglaljuk azt a néhány korlátot, amit viszont szigorúan be kell tartani.

2015. augusztus 31.

Mivel jár, ha elvész a munkáltatói bizalom?

A munka törvénykönyve szerint a munkavállaló a munkakörének ellátásához szükséges bizalomnak megfelelő magatartást köteles tanúsítani. Mit jelent a bizalom a munkaviszonyban és milyen következményei lehetnek, ha a munkavállaló elveszíti a munkáltató bizalmát? A bírói gyakorlat alapján ezekre a kérdésekre keressük a választ.

2015. augusztus 31.

Jár-e költségtérítés nyugdíjügyintézés során?

A hivatalos ügyek intézésével kapcsolatban kétféle pénzügyi vonatkozású kérdés is fel szokott merülni, egyrészt az, hogy az eljárás költség-, illeték köteles-e, másrészt az, hogy az ügyintézéssel kapcsolatos utazáshoz igényelhető-e utazási költségtérítés, vagy nem.

2015. augusztus 31.

Így véd a jog egyes munkavállalói csoportokat

A jogalkotó a munkavállalók egyes csoportjainál többlet védelmi rendelkezéseket fogalmazott meg a munkaidőre és a pihenőidőre vonatkozóan, ezeket tekintjük át cikkünkben.

2015. augusztus 28.

Nem mindig rendkívüli munkavégzés a több munkaóra

Nem csak az a rendkívüli munkavégzés, amit a munkáltató formálisan elrendelt. Egy friss jogeset támpontokat nyújt ahhoz, milyen korlátokat határozhat meg a munkáltató a túlórák elismeréséhez.