Munkaügyek

2015. augusztus 12.

Változás a baleseti ellátások szabályainál

A társadalombiztosítási ellátások terén a baleseti ellátórendszer alapfogalmai hosszú idő óta változatlanok. Nem változtak az üzemi baleset, foglalkozási megbetegedés, üzeminek nem minősíthető baleset meghatározások. A változó világ, módosuló környezeti hatások azonban ezen a területen is szükségessé tették a „korszerűsítést”.

2015. augusztus 11.

Így szervezhető meg a nyári ügyelet

A nyár sok munkáltatónál a szabadságolások ideje, amikor jóval kevesebb az ellátandó feladat. Általában azonban valakinek akkor is helyt kell állnia az irodában, ha mindenki más a vízparton napozik. Tekintsük át, hogyan szervezhető meg a munkaidő az uborkaszezon alatt! 

2015. augusztus 10.

Jogeset: távolléti díj szabadság idejére

A felperes az elbocsátása után az elbocsátás előtti időszakra vonatkozó távolléti díjak megfizetésére kérte volt munkáltatóját. A Kúria jogesete.

2015. augusztus 8.

Maximális munkaidő, minimális pihenőidővel?

Munkavállalói oldalról gyakran hallható olyasfajta érvelés, hogy a magyar munkavállaló rengeteget dolgozik, többet, mint az uniós társai. Vajon van-e jogszabályban rejlő alapja ennek a vélekedésnek? Ennek kísérelünk meg jelen cikkünkben utánajárni.
 

2015. augusztus 7.

Mit a teendő, ha elfogyott az éves túlóra?

A törvény szerint a munkavállaló a munkaszerződése szerinti óraszámon felül is igénybe vehető munkavégzésre, egy bizonyos éves határig. Mi a teendő, ha ezt a határt év közben, akár már nyáron eléri a munkáltató? Aligha érdemes a korlátok tágítgatásában gondolkodni.

2015. augusztus 6.

Betegségekre is jár adókedvezmény

Sokan nem tudnak arról, hogy bizonyos veleszületett vagy szerzett betegségek, egészségkárosodások, fogyatékos állapotok után is jár személyi jövedelemadó-kedvezmény magánszemélyeknek, méghozzá alanyi jogon. E betegségek körét külön kormányrendelet szabályozza, ezért mindenképpen érdemes pontos felvilágosítást kérnünk a háziorvosunktól.

2015. augusztus 6.

Az IT szektorban lehet a legjobban keresni

Az információ-technológiai (IT) szektorban, valamint az üzleti szolgáltató központokban (Shared Service Center – SSC) lehet a legjobban keresni Magyarországon, a havi bruttó átlagbér ezeken a területeken elérte a 399 ezer forintot 2015 első félévében – derült ki a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu legutóbbi felméréséből.

2015. augusztus 6.

Felmondás vagy rendkívüli felmondás? Melyiket válasszuk?

Ha már eldőlt, hogy súlyos kötelezettségszegése miatt a munkavállalót el kell küldeni, még mindig kérdés, hogy bevállalja-e a munkáltató a rendkívüli felmondást. Közismert, hogy ennek igen szigorú feltételei vannak. Alább áttekintjük, mi mindent érdemes végiggondolni a felmondás és a rendkívüli felmondás közötti választás előtt.

2015. augusztus 5.

Sztrájkolhat a szociális ágazat

A bíróság a Szociális Ágazati Sztrájkbizottságban adott igazat – adta hírül közleményben a sztrájkbizottság.

2015. augusztus 5.

A munkabér védelme

A munka törvénykönyve számos szabályt előír azzal kapcsolatban, hogy a munkabér mikor, milyen formában, milyen rendszerességgel legyen kifizetve, továbbá arról is rendelkezik, hogy az elszámolás és az ehhez köthető munkavállalói tájékoztatás miként történjen. Többek között ezeket nevezzük munkabérvédelmi szabályoknak, hisz azt szolgálják, hogy a munkavállaló az elvégzett munkáért munkabérét megfelelően és kiszámíthatóan megkapja. Lássuk, hát pontosan hogy hogyan is fogalmaz ezzel kapcsolatban a jogszabály.

2015. augusztus 5.

A pótszabadságok jogcímei és mértéke

A munkavállaló szabadsága alap-és pótszabadságból tevődik össze. Az alapszabadság mértéke 20 munkanap, a pótszabadságok száma pedig attól függ, hogy a pótszabadság törvényben felsorolt jogcímei közül melyek irányadóak a munkavállalóra. Ahogy az alapszabadság, a pótszabadság is a munkában töltött idő alapján, azzal arányosan jár.

2015. augusztus 4.

Többes jogviszony a közalkalmazottaknál?

Bár a”főállás”, „mellékállás” fogalmakat a munkajog nem ismeri, annak – elvben – nincs akadálya, hogy a munkavállalók, közalkalmazottak egymással párhuzamosan több, munkaviszony jellegű jogviszonyt is fenntartsanak – általában egzisztenciális okokból. A „további jogviszony” kifejezést mindig az adott jogviszony szempontjából használjuk, így például két párhuzamos közalkalmazotti jogviszony esetén a másik mindig továbbinak fog minősülni. Azaz: mindkét jogviszonyban külön kell vizsgálni, hogy ahhoz viszonyítva a másik fenntartása lehetséges-e. Végső esetben előfordulhat, hogy a közalkalmazottnak választania kell a kettő közül.

2015. augusztus 4.

A hét kérdése: a kötetlen munkarend

A kötetlen munkarend milyen munkakörökben alkalmazható? Irodai munka esetén jogosult-e kötetlen munkarend biztosítására a munkáltató, ha igen milyen feltételekkel? Valamennyi munkavállalónak jogosult-e a munkáltató a kötetelen munkarendet biztosítani? Előfordulhat-e hogy a kötetelen munkarend biztosítása miatt a munkaügyi felügyelet vagy bármilyen más hatóság szankcionál?

2015. augusztus 3.

Mitől lehet tartós egy vállalkozás?

Minden vállalkozás elindításakor kulcsfontosságú, hogy az induló cég eleget tegyen a kötelező munkaügyi és munkavédelmi szabályoknak is – hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium a TÁMOP-2.4.8-12/1-2012-0001 azonosítószámú „A munkahelyi egészség és biztonság fejlesztése, a munkaügyi ellenőrzés fejlesztése” című kiemelt projektje keretében. A munkaügyi és munkavédelmi szabályok betartása kiegyensúlyozottabb munkavégzést tesz lehetővé, ami a hosszú távú, eredményes vállalkozás létrejöttének alapja.

2015. augusztus 3.

50 ezren igényeltek gyed extrát

Mintegy ötvenezren vették igénybe a gyed extrát tavaly, az idei év első negyedévében pedig a múlt év azonos időszakához képest több mint duplájára nőtt azoknak a száma, akik éltek a munka melletti gyed lehetőségével – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára hétfőn budapesti sajtótájékoztatón.

2015. augusztus 3.

Munkaerő kölcsönözés tartósan

A munkaerő-kölcsönzés egyik alapvető jellemzője világszerte, hogy a munkavállaló csak egy bizonyos időtartamot dolgozhat ugyanannál a kölcsönvevőnél. Ez a korlát azt kívánja megakadályozni, hogy a munkáltatók a tartós foglalkoztatást is kölcsönzéssel váltsák ki. De mi oka lehet egyáltalán a kölcsönvevőknek évekig kölcsönözni egy munkavállalót?

2015. július 31.

Munkaügyi ellenőrzés – 2015 nyár

A munkaügyi ellenőrzések kellemetlen meglepetést okozhatnak azon vállalkozások számára, akik nem készülnek fel előre – figyelmeztet az RSM DTM blogja.