Munkaügyek

2014. július 3.

Jogviták a szabadságolás körül

Cikkünkel a szabadság témakörét felölelő sorozatunk végére érünk. Az elméleti háttér ismeretének birtokában mostanra nem maradt más hátra, mint, hogy a szabadság kiadása kapcsán kialakult bírói gyakorlatból szemezgessünk egy kicsit.

2014. július 2.

Csak a pénz érdekli a magyart

Négyből hárman munkahelyet váltanának Magyarországon, ha több fizetést kapnának – derült ki a Randstad Workmonitor statisztikáiból. A munkavállalók szerint determinált a magyar munkaerőpiac, miközben minden harmadik ember a képzettségének nem megfelelő állásban dolgozik.

2014. július 2.

Így alakulnak idén a pénzbeli ellátások

2014. január 1-jétől a táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és a baleseti táppénz összegének megállapítása körében, valamint az ügyintézési határidőre vonatkozóan több módosítás is történt. Cikkünkben most e változásokat ismertetjük, kiegészítve néhány olyan régebbi szabállyal, amelyek segítséget nyújtanak a jelenlegi jogszabályok alkalmazásához.

2014. július 2.

Fizetési felszólítás: segítség a munkáltatónak

A fizetési felszólítás a munkáltató igényérvényesítésének egyik módja, amelyben a munkáltató a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő, a kötelező legkisebb munkabér háromszorosának összegét meg nem haladó igényét írásban érvényesíti. Az eszköz egyszerű, de bizonyos követelményekre oda kell figyelni.

2014. június 30.

Nyártól követhetők a járulékbefizetések

Még a nyáron bevezetik a járulékbefizetések nyomonkövethetőségi rendszerét – jelentette be a Kossuth Rádió Krónika című műsorában Mészáros József, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatója.

2014. június 30.

Mit kapnak a külföldön tanulók?

Ma már egyre több fiatal dönt úgy, hogy tanulmányaik folytatására külföldi felsőoktatási intézményt választanak. De vajon hol és hogyan lesznek jogosultak az ingyenes egészségügyi ellátásra? Az RSM DTM blogbejegyzése választ ad a kérdésre.

2014. június 30.

Mennyi szabadságot kaphatunk?

Sokaknak a nyári szabadság jelenti a fő kikapcsolódást, végre elfelejthetik egy-két hétre a mozgalmas munkanapokat. Mennyi időre mehetünk/merünk elmenni szabadságra anélkül, hogy a munkánk megsínylené, valamint mit mond az új törvénykönyv a szabadságok kivételi lehetőségeiről? Ezeket a kérdéseket tettük fel magánszemélyeknek és több utazási irodának.

2014. június 30.

A munkaidő-nyilvántartás hatósági ellenőrzése

A munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény rendelkezései alapján a hatósági ellenőrzés kiterjed a munka- és pihenőidőre a munkaviszonyra vonatkozó szabályban előírt rendelkezésekre.

2014. június 27.

Csökkent a munkanélküliség

Csökkent a munkanélküliség, de a nyilvántartott álláskeresők száma lényegében nem változott.

2014. június 27.

Mit tehetünk, ha szó nélkül távozik a munkavállaló?

A munkavállalói jogellenes munkaviszony megszüntetés leggyakoribb formája az, hogy a munkavállaló nem tesz írásos megszüntető nyilatkozatot, nem tölti le a felmondási időt, hanem egyszerűen csak nem jelentkezik többet a munkáltatónál, eltűnik. A váratlanul távozó munkavállaló persze sok fejfájást okozhat a munkáltatónak. Tekintsük át, hogyan kezelhető ez a kellemetlen helyzet!

2014. június 26.

Tovább dolgoznának a nyugdíjasok

Az aktívak 38 százaléka választaná az azonnali nyugdíjat a korhatár elérésekor, 43 százalékuk dolgozna tovább – áll asz Aegon felmérésében.

2014. június 26.

Hogyan kapjuk meg a fizetésünket?

A tranzakciós illeték bevezetése kapcsán előtérbe kerültek a bérek kifizetési módjával kapcsolatos kérdések, ezért érdemes áttekinteni a bérkifizetéshez kapcsolódó előírásokat. Milyen szabályok vonatkoznak a munkabér elszámolására és melyek a munkabér kifizetésére? Cikksorozatunk második részében a munkabér kifizetéséről és az erre vonatkozó szabályokról lesz szó.

2014. június 25.

Diákmunka: kisokos az iskolaszövetkezetről

Jogszerű, biztonságos, kevés keresgélést igénylő, és a legmagasabb nettó bért biztosító nyári foglalkoztatási forma az iskolaszövetkezeteknél végzett diákmunka, amelynek minden részletét megtudhatja cikkünkből.

2014. június 24.

A hét kérdése: szabadságengedély használat

„Szabadságengedély” nevű nyomtatvány használata kötelező-e? Ha igen, akkor a munkáltató által elrendelt szabadságok esetében is használni kell, vagy csak a munkavállaló kérésére kiadott szabadságnál?

2014. június 20.

Utalással vagy készpénzben kapjuk a fizetésünket?

A tranzakciós illeték bevezetése kapcsán előtérbe kerültek a bérek kifizetési módjával kapcsolatos kérdések, ezért érdemes áttekinteni a bérkifizetéshez kapcsolódó előírásokat. Milyen szabályok vonatkoznak a munkabér elszámolására és melyek a munkabér kifizetésére? Megválaszthatja-e a munkavállaló a bérfizetés módját? Kötelezheti-e a munkáltató a munkavállalót számlaszám megadására? Kérheti-e a munkavállaló a készpénzben történő kifizetést? Milyen szabályokat, adminisztratív előírásokat kell figyelembe venni a munkáltatónak a bérek elszámolásakor és kifizetésekor? Rögzíthetők-e valamilyen szabályzatban a Munka Törvénykönyvétől eltérő szabályok a kifizetés módjára vonatkozóan? Kétrészes cikkünk első részében az elszámolásról lesz szó.

2014. június 19.

Tovább nőttek a keresetek

Áprilisban a reálkeresetek 4,2 százalékkal nőttek. A költségvetési szféra fizetései ugrottak meg.