Munkaügyek

2014. június 2.

Elkészült a magyar stressztérkép

A gyors munkatempó okolható leginkább a munkahelyi stresszért, amely legerősebb a vendéglátóiparban, és inkább érinti a nőket, mint a férfiakat – derül ki a Munkahelyi Stressz Felmérésből.

2014. június 2.

„Egyebekben” – Polgári jogi szabályok a munkajogi kárfelelősségben

A Munka Törvénykönyve számos polgári jogi szabályt a munkaviszonyban is alkalmazni rendel. Első ránézésre egyértelműnek tűnik, hogy a Ptk. mely szakaszai irányadóak a munkajogban is, ám a két törvény egybeolvasásával számos zavaró kérdés merülhet fel. Lássuk ennek példáit a munkajogi kárfelelősség kapcsán!

2014. május 30.

Útmutatás adnak a nyári munkához

Hamarosan kezdődik a nyári diákmunkaszezon, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) a fiatalok tapasztalatlanságával való visszaélések megelőzése érdekében honlapján ad útbaigazítást a munkavállaláshoz.

2014. május 29.

Többen dolgoznak

A munkanélküliség 8,1 százalékra csökkent, a foglalkoztatottság 61,4 százalékra nőtt.

2014. május 28.

A munkáltatók többsége szabálytalan

Az ellenőrzött foglalkoztatók 58 százalékánál talált szabálytalanságot  a Nemzeti Munkaügyi Hivatal az első negyedévben. Nőtt a feketefoglalkoztatás, és  egyre több a munkaidővel, pihenőidővel történő visszaélés.

2014. május 28.

Rendkívüli felmondás prémiumosztásért

Rendkívüli felmondást megalapozó jelentős mértékű kötelezettségszegést jelent többletteljesítmény megkövetelése nélkül, a prémiumfeladatok utólagos értékelésével megállapított, jelentős összegű prémium kifizetésének engedélyezése – derül ki a Kúria honlapján ismertetett jogesetből.

2014. május 27.

Amikor érvénytelen a közös megegyezés – egy esettanulmány

A Kúria egy tavalyi esete kiváló példája annak, milyen körülmények mellett vitatható, hogy a munkavállaló szabad akaratából írta alá a közös megegyezést a munkaviszony megszüntetéséhez. A példa ugyan elrettentő, de éppen ezért tanulságos.

2014. május 26.

Nagyon magasak a bérterhek

A munka adóterhei hazánkban kimondottan magasak, de a családi adókedvezmény sokat számít – derül ki a Mazars kutatásából. Oroszországban a legolcsóbb dolgoztatni.

2014. május 26.

A nyugdíjkorhatár és a munkavállalói státusz

A nyugdíjkorhatár betöltése nemcsak társadalombiztosítási szempontból jelentős tényező, hatása van a munkavállalói státuszra is. Más helyzetben van a munkavállaló a nyugdíjkorhatár betöltése után, a korhatár betöltését megelőző öt éven belül, illetve öt éven túl.

2014. május 23.

A férfiakat éri inkább munkabaleset – infografika

Munkavégzés közben valamivel többen szenvedtek balesetet 2013-ban, mint egy évvel azelőtt. Az érintettek között kétszer annyi a férfi, mint a nő. A kényszerpihenő legjellemzőbb hossza 7–13 nap. Az InfoTandem heti infografikája.

2014. május 22.

60 ezren választották Németországot

Magyarországról tavaly 58 993 bevándorló érkezett Németországba a német statisztikai hivatal (Destatis) csütörtöki jelentése szerint.

2014. május 22.

Többet kerestünk

Az átlagos nettó kereset 150 500 forint volt az első negyedévben, ami 1,8 százalékos növekedést jelent. A családi adókedvezmény szélesítése  0,8 százalékponttal növelte a nettó kereseteket átlagosan.

2014. május 22.

Munkajogi kérdés gyereknapra – ki a gyerek?

A munkajogi szabályozás számos előírást tartalmaz arra, ha a munkavállaló gyermeket nevel. Közismert a gyermekek után járó pótszabadság, vagy a kisgyermekes anyákat megillető felmondási védelem. Kérdés azonban, ki minősül gyermeknek a szabályozás szempontjából? Vajon akkor is alkalmazni kell ezeket az előírásokat, ha a munkavállaló nem is él együtt a gyermekével?

2014. május 21.

Ismét szeretik a kkv-k a cafeteriát

A tavalyi mélypont után ismét javult a cafeteriában gondolkodó vállalkozások aránya, idén a kkv-k közel fele tervez valamilyen béren kívüli juttatást nyújtani alkalmazottainak. A különböző cafeteria elemeket tekintve jelentősen megugrott az Erzsébet-utalvány népszerűsége, így továbbra is ez a leggyakrabban alkalmazni kívánt juttatási forma. Emellett a SZÉP Kártya alkalmazásának szándéka az eddigi legmagasabb értéket érte el, és ezzel stabilan átvette a második helyett a közlekedési költségtérítéstől – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.

2014. május 21.

Jogeset: azonos munkakör, eltérő bérezés

Nem felel meg a törvénynek, ha a munkáltató az azonos munkakörben foglalkoztatott munkavállalóknál – az elvégzett munka természetében, minőségében, mennyiségében, a munkakörülményekben, erőfeszítésben, felelősségben fennálló azonosság mellett – eltérő bérezést alkalmaz [1992. évi XXII. tv. – régi Mt. – 142/A. §]. A jogeset a Kúria honlapján olvasható.

2014. május 20.

A magyarok 57 éves korukig dolgoznának

A magyar munkavállalók átlagosan 57 éves korukig szeretnének dolgozni, ennek ellenére azt gondolják, hogy 66 évesen is kénytelenek lesznek munkába járni – derült ki a Randstad nemzetközi felméréséből, amelyben 23 ország, köztük Magyarország munkaerő-piacát vizsgálták.

2014. május 20.

Így változott az ekho 2014-től

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény alapelveiben, adómértékben nem változott 2014-től. A magánszemély az ekho-alap összegéből továbbra is 15 százalék ekhót fizet, de ha a magánszemély a kifizetést megelőzően nyilatkozik arról, hogy nyugdíjas, akkor az ekho mértéke 11,1 százalék. A kifizető az ekhoalap összege után továbbra is 20 százalék ekhót fizet. 2014-től választhatja az ekho szerinti adózást – bizonyos feltételek mellett – a hivatásos sportoló, sportmunkatárs, valamint a sportszakember.

2014. május 19.

Lázár mindenkinek adna közmunkát

A kormány célja, hogy 2015 januárjától minden munkaképes korú, egészséges embernek legalább közmunkát biztosítson – jelentette ki Lázár János hétfőn Csanádalbertin.