Munkaügyek

2013. március 14.

A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás

A munkaszerződés a felek közös megegyezésével jön létre, ezért annak tartalma is csak közös megegyezéssel módosítható. A törvény azonban – a rugalmas foglalkoztatás érdekében – kivételesen lehetővé teszi, hogy a munkáltató ideiglenesen ne a munkaszerződés szerint foglalkoztassa a munkavállalót. Ilyenkor tehát a munkáltató egyoldalú utasítása alapján a munkavállaló nem a munkaszerződése szerinti munkakörben, munkahelyen, és/vagy munkáltatónál fog dolgozni. Ez egyrészt fontos eszköz a munkáltatók számára, másrészt csak szigorú törvényi korlátok mellett alkalmazható!

2013. március 13.

Nem kérünk több női vezetőt

Magyarországon a vállalatvezetők 97 százaléka férfi, a munkavállalók többsége mégsem gondolja, hogy a munkahelyén több női vezetőre lenne szükség, s még a nők háromnegyede sem akar egy másik nő irányítása alatt dolgozni – derül ki a Randstad személyzeti tanácsadó cég legfrissebb felméréséből.

2013. március 13.

Munkaerő-kölcsönzés: mi változott? (II. rész)

Háromrészes cikksorozatunk célja, hogy részletes kritikai elemzéssel rávilágítson a munkaerő-kölcsönzés szabályozásának problematikus elemeire, és bemutassa, hogy milyen változásokra kell felkészülni mindazoknak, akik kölcsönzött munkaerőt foglalkoztatnak.

2013. március 12.

Gazdasági munkáltató, ilyen a külföldi kiküldetés adózása

Változtak az előírások, amelyek alapján eldönthető, hogy a külföldiek magyarországi és a magyar munkavállalók külföldi munkavégzésével kapcsolatban szerzett jövedelmei hol adóznak. Az eddigi gyakorlat szerint a munkavégzés államában eltöltött időtartamot vették figyelembe, valamint azt, hogy a küldő vállalkozás átterhelte-e a munkavégzéssel kapcsolatos költségeket a fogadó vállalkozásra. A gazdasági munkáltató fogalmának változása új szemléletet hozott.

2013. március 11.

Terhesség és felmondási tilalom

A várandós nő szociális helyzetét biztosító, létfontosságú szabály a felmondási tilalom. A felmondási tilalom azt jelenti, hogy a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandósság, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, illetve a szülési szabadság ideje alatt.

2013. március 8.

Hátrányban a nők a munkaerőpiacon

Kevés nő dolgozik felsővezetőként Magyarországon, azonos munkakörökben a nők átlagosan kevesebbet keresnek, bónuszuk pedig csupán a 83,5 százaléka a férfiakénak – állapította meg a Hay Group nemzetközi menedzsment tanácsadó cég a női munkavállalókra vonatkozó felmérése alapján.

2013. március 8.

Mi fán terem a joggal való visszaélés?

A munka törvénykönyve egyik sokszor idézett alapelve a rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye, más néven joggal való visszaélés tilalma. Eszerint a törvényben foglalt jogokat és kötelezettségüket a jogalkotó eredeti céljának megfelelően, rendeltetésük szerint kell gyakorolni, illetve teljesíteni. Az alapelv lényege, hogy a jogszabályok előírásait nem elég látszólag megtartani, a szabály célját, rendeltetését kell figyelembe venni. Mivel munkaügyi perekben is számos esetben kerül elő a joggal való visszaélés tilalma, járjuk körül, mit is jelent ez az elv a munkaviszonyban!

2013. március 7.

A nők ötödével kevesebbet keresnek

Magyarországon a nők átlagosan 21 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál – derül ki a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu internetes bérfelmérés legújabb kutatásából. A nemek közti bérkülönbség európai átlagban 17 százalék. A diplomások és a vezetők körében a legnagyobb a nők és a férfiak keresete közötti különbség.

2013. március 6.

Idén öt hónapig tart a közmunka

A kormány három hónapon belül ismételten áttekinti a közfoglalkoztatási programok 2013-as végrehajtását. Idén a 8 órában foglalkoztatottak aránya 60 százalék lesz, a foglalkoztatás átlagos időtartama 5,1 hónap – írja a Napi.hu.

2013. március 6.

Késik a minimálbér-emelési támogatás

Több, nehéz helyzetben lévő ágazatban problémát okozhat, hogy még mindig nem kapták meg a cégek a 2013 első félévére kilátásba helyezett minimálbér-emelési támogatást, és a jelek szerint nemcsak a januári és a februári, hanem a márciusi béremelést is saját forrásból kell finanszírozniuk – mondta Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.

2013. március 5.

Bérelemek és bérpótlékok 2013-ban

A bérszámfejtőknek nem csak a minimálbér és a garantált bérminimum összegének változásaira kell figyelniük az idén, hanem a különböző bérpótlékokkal és a távolléti díjjal kapcsolatos – nem feltétlenül – egyértelmű jogszabály-változásokra is – írja blogbejegyzésében az RSM DTM.

2013. március 5.

Márciustól támogatják a pályakezdőket

Az „Első munkahely garancia” programra tartósan álláskeresők és szakképzetlen 25 év alatti fiatalok jelentkezhetnek a munkaügyi kirendeltségeken, ahol munkaadót is segítenek keresni számukra. A foglalkoztató teljes munkabér terheit fél évig vállalja át az állam, de a továbbfoglalkoztatás idejére is jár támogatás – a munkahelyvédelmi akcióterv szerint.

2013. március 1.

A kölcsönzés lesz a tipikus foglalkoztatási forma

Bizonyos érdekeltek az új Mt.-t próbálják munkavállaló-ellenesként beállítani, ennek egész egyszerűen az ellenkezője igaz: elsősorban a munkavállalói oldal kapott garanciákat az elmúlt időszakban – nyilatkozta dr. Varga Péter, a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének (MMOSZ) alelnöke HR & Munkajog legfrissebb számának adott interjújában. Tagszervezeteinknél rendszeresen ismétlődik, hogy a szerződések lejártát követően a dolgozók nem akarnak átkerülni a kölcsönvevő állományába – mondta az alelnök, aki szerint sok-sok év múlva a közvetlen foglalkoztatás lesz az atipikus foglalkoztatási forma. Dr. Varga Péter a X. Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szakmai Konferenciáján fejti ki bővebben álláspontját.

2013. február 28.

Elszámolják: távolléti díj, bérpótlék és szabadság

Miként kell a hatályos szabályok alapján megállapítani a távolléti díjat teljesítménybér esetén? Miként kell a bérpótlékot figyelembe venni, és szabadság esetén hogyan kell elszámolni a havi bért? Az új Mt még hatályos távollétidíj-számítási módszerét ismertető sorozatunk második része.

2013. február 28.

Még kiszolgáltatottabbak a kölcsönzött dolgozók

A kölcsönzött munkavállalók végkielégítéshez és felmondási időhöz való jogának megkurtítása kifejezetten a munkaerő-kölcsönzőknek kedvez; megfosztja a kölcsönzött munkavállalókat olyan jogoktól, amelyek logikusan járnának nekik – mondta dr. Kártyás Gábor a HR & Munkajog legfrissebb számának adott interjújában. A munkajogász szerint a jogalkotó rendkívül „fölé lőtt” akkor, amikor az ideiglenes foglalkoztatás felső határát öt évben húzta meg. Mivel a kölcsönzöttek a legkiszolgáltatottabb munkavállalók közé tartoznak, nyugodtan alapíthatnának szakszervezetet – vélte. Dr. Kártyás Gábor a X. Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szakmai Konferenciáján fejti ki bővebben álláspontját.

2013. február 27.

Elszámolják: hogyan kell távolléti díjat számítani?

Az új Munka Törvénykönyvéről szóló törvényjavaslathoz benyújtott miniszteri indokolás szerint az új szabályozás lényegesen egyszerűsíti, átláthatóbbá teszi a munkavállalót munkavégzés hiányában megillető díjazásra vonatkozó szabályokat. A munkáltatók bérszámfejtőinek az ígéretes könnyebbség megtapasztalásáig még ismerkedniük kell az újdonság részleteivel – félretéve 17 év távolléti díj-számítási gyakorlatát. A szabályozás ráadásul ideiglenes.

2013. február 26.

Újraindul az Első munkahely garancia program

Újra elindul a pályakezdőket támogató Első munkahely garancia program március 1-jén, a támogatás összege 5 milliárd forint, amelyből legalább 7200 fiatal támogatható – jelentette be Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára.

2013. február 26.

Az Mt. legfontosabb újításai

Az Mt. munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásra, a szabadságra és annak kiadására, valamint a távolléti díjra vonatkozó szabályok csak most, 2013. január 1-jén léptek hatályba. Az RSM DTM blogbejegyzése a legfontosabb idei változásokat foglalja össze.