Szégyenlistát közölt a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A köznek komoly pénzzel tartozó magánszemélyek, egyéni vállalkozók és cégek friss listáját közölte honlapján a NAV, sok ismerős névvel. A céges lista érdemben rövidült három hónap alatt, de nem azért, mert sok adós fizetett.


„A NAV a munkaügyi kapcsolatok rendezettsége törvényi feltételeinek más szervek eljárásában történő felhasználása céljából a honlapján folyamatosan nyilvánosságra hozza azoknak az adózóknak a nevét, székhelyét, adószámát (adószámmal nem rendelkező természetes személy foglalkoztató nevét, lakcímét, adóazonosító jelét), akik (amelyek) tekintetében jogerős és végrehajtható közigazgatási vagy bírósági határozat megállapította, hogy nem tettek eleget a munkaviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettségüknek” – olvasható a szervezet honlapján.

Az adóhatóság a honlapján ezen adózók nevének (székhelyének, adószámának) feltüntetése mellett a jogsértést megállapító határozat keltét és végrehajthatóvá válásának napját hozta nyilvánosságra. Az adózók adatait – feltéve, hogy ismételten nem követnek el jogsértést – két év után törlik.

A lista letölthető itt.

   

       

2652 magánszemély és csaknem 1000 egyéni vállalkozó tartozik legalább hat hónapja, legalább 10 millió forinttal az adóhatóságnak; csaknem 1200 nem magánszemélyt (céget, önkormányzatot) tart nyilván a hivatal legalább hat hónapos, 100 millió forintot meghaladó adótartozással. A NAV listáiból (a magánszemélyeket sorolót itt, a nem magánszemélyeket sorolót itt találja) nem derül ki, hogy pontosan ki mennyivel tartozik, de az adósok címét tartalmazza az adatbázis.

A magánszemélyek listáján a Napi Gazdaság szerkesztői megtalálták – szokásosnak mondható módon – Gáspár Győzőt és feleségét, Lang Györgyit, és a sokáig szökésben lévő Földesi Szabó Lászlót, valamint az ismét börtönben lévő Stadler Józsefet. A céges listán is vannak ismerős nevek, mint a Malév, mint a pécsi gyárában a termelést a közelmúltban megszüntető Elcoteq, az Electro World, a Herz Szalámigyár, a Hollóházi Porcelánmanufaktúra, az Ikarus Holding, és a Hospinvest. Itt szerepelnek a vicces nevű cégek is, mint a Hasitasi, a Mecsboksz, a Pácban Lévő, a Sokasara, a Kidőlt vagy Bedőlt. Bérelt helye van a listán továbbra is Alsóvadász polgármesteri hivatalának és Nick önkormányzatának.

A NAV 2007-ben közölte először az adós cégek listáját, amely akkor 470 névből állt; tavaly év évgén az adóhatóság nyilvántartásában már csaknem 2000 cég szerepelt. A friss listán lévő 1200 cégnév jelentős javulásnak tűnik, de vélhetően nem arról van szó, hogy 800 nagy adós kifizette tartozásait, hanem arról, hogy az első negyedév hatalmas cégbedőlési hulláma során megszűntek a listán már nem szereplő cégek.

Alig van esély arra, hogy a céges tartozások megtérüljenek: a friss listán mindössze 368 társaság található, amely ellen nem folyik sem felszámolási-, sem pedig végelszámolási eljárás. Mint az a feketelista.hu korábbi közleményéből kiderül, a sokszor évekig tartó felszámolási eljárások végén a megtérülés legfeljebb 3-5 százalékos.

A csődtörvény és a felszámolási törvény legfontosabb idei változásairól a május 3-i Rodin-konferencián tájékozódhat.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Adóváltozások 2025-ben: Mire érdemes figyelni az új évben a könyvvizsgálói szemmel

Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!

2024. december 5.

A NAV fokozottan ellenőrzi a játékokat

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az ünnepek előtt kiemelten ellenőrzi, hogy biztonságos játékok kerülnek-e az üzletek polcaira, mert elkötelezett abban, hogy megakadályozza az olyan játékok forgalomba hozatalát, amelyek nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak, hamisítványok, vagy gyenge minőségük miatt veszélyt jelenthetnek a gyermekekre.