Új szabályok jönnek a veszélyes munkakörökre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkahelyek és munkakörök egyedi adottságai alapján kialakított szabályok váltanák fel a 2015-ben megszűnt korkedvezményes nyugdíjat – írja az Index a Magyar Idők alapján. 


A „fokozott egészségkárosító kockázattal jellemezhető munkavégzés” nevű rendszerben felmérnék egy adott munkahelyen az egészségre ártalmas kockázati tényezőket. Ezeket a munkáltatóknak kötelezően meg kellene szüntetniük, de ahol ez nem megoldható, ott többletjuttatásokat kapnának azok a munkavállalók, akik bizonyítottan egészségkárosító munkakörben dogoznak. 

 

A tervet a munkáltatók is elfogadták, de a részletekről egyeztetés folyik. A szakszervezetek a többletjuttatások körében a munkavégzési idő csökkentését, több szabadságot, pluszjuttatást vagy rekreációs intézkedéseket látnának szívesen. 

A munkkadók szerint a veszélyes munkakörben dolgozók munkaidejét nem lehet csökkenteni, de a más munkakörben való alkalmazást és az ehhez szükséges átképzést már elfogadhatónak tartanák. Ez utóbbihoz viszont állami hozzájárulást szeretnének – írja az Index


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.