Változhat a gyes és a családi pótlék


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közt szolgáló anyák számíthatnak komoly kedvezményre, ha újabb gyereket szülnek – ez derül ki a nemzetgazdasági tárca friss vitaanyagából. A gazdagabbak önként lemondhatnak majd családi pótlékukról.


Új baby boom – a középosztály gyermekvállalási forradalma címmel közölt vitaanyagot a Nemzetgazdasági Minisztérium. A 123 oldalas dolgozatból a Napi Gazdaság a konkrétumokat emelte ki.

A cafateriát például úgy szabnák át, hogy közteher-mentesen adhatna a munkáltató a gyermek napközbeni ellátására vagy háztartási munkára használható utalványt.

Újdonság a tgyás, gyed alatt halmozódó szabadság másféle felhasználhatóságának javaslata: e szerint az anya szabadon választhatna, hogy a szabadságot az eddigi módon kiveszi, vagy teljes fizetés mellett, munkaidő-kedvezményre váltja.

Komoly kedvezményekre számíthatnak a tárca tervei szerint a köz szolgálatában állók: második vagy többedik gyerekük esetén kedvezőbb gyed-számítás lépne életbe. Ugyanis a mostani szabályozástól eltérő módon jogszabály szerinti jövedelmük képezné a gyermek szülésével kapcsolatos ellátások alapját, amennyiben ez kedvezőbb, akkor is, ha nem végeztek munkát a két gyermek szülése közben. Ma, ha az anya legalább fél évet nem dolgozik ténylegesen a gyermekek szülése között, akkor a második és többedik gyermek szülésekor a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese, a terhesség alatti táppénz alapja pedig a minimálbér.

Vélhetően külföldi példa alapján került be az a javaslat, amely az anyák fokozatos (részmunkaidős) munkába állását segítené a gyermek egyéves kora után, például, ha az anya 4 órás munkaidőben dolgozna, akkor 50 százalékos gyesre, gyedre lenne jogosult, de az ellátások folyósítási ideje arányosan meghosszabbodna.

„Javasoljuk, hogy a kiemelten magas fizetésű családoknak legyen módja arra, hogy a családi pótlékukat felajánlják a többi gyermekes család támogatására” – olvasható az anyagban.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.