Adóbevallási kisokos egyéni vállalkozóknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyéni vállalkozónak a 2013. évre vonatkozó éves adóbevallási kötelezettségét 2014. február 25-éig kell teljesítenie. A kötelezettség azokra is érvényes, akik a tavalyi év tört időszakában folytatták tevékenységüket. Részletes segítség a bevallás elkészítéséhez.


Ezzel a határidővel – a személyi jövedelemadó 1353-as bevallási nyomtatvány megfelelő (1353-13-as, 1353-14-es, illetve 1353-15-ös) lapjait kitöltve – nem csak annak kell a bevallását teljesítenie, aki az adóév egészében megszakítás nélkül a személyi jövedelemadó (szja) szabályai szerint folytatta az egyéni vállalkozói tevékenységét, hanem annak is, aki egyéni vállalkozóként az év bármilyen tört időszakában tartozott a szja törvény hatálya alá, vagyis annak is, aki az egyéni vállalkozói tevékenységét

  • 2014. január 1. napja előtt 2013-ban kezdte meg,
  • a 2013. év bármely napján megszüntette, majd újra kezdte, amely esetben az év tört időszakai egy adóévnek számítanak.
  • Aki 2013-ban (2012. december 31. napját követő nappal) szüntette mega vállalkozói tevékenységét, ideértve azt is, akinek az egyéni vállalkozói jogállása egyéni cég alapítása, illetve ügyvédi iroda, közjegyzői iroda, végrehajtói iroda tagjává válása miatt szűnt meg, továbbá azt is, akinek a tevékenysége folytatását a körzetközponti jegyző határozatban jogerősen megtiltotta 2014. május 20-áig adhatja be az adóbevallását.

Ugyancsak a 2014. február 25-ei határidő vonatkozik arra is,

  • aki az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), kisadózó vállalkozások tételes adó (kata) hatálya alá bejelentkezett, de az evára, a katára tett nyilatkozata nem volt jogszerű;
  • aki a 2013. évre az eva szerinti adózást választotta, de évközben kikerült az eva hatálya alól, és emiatt vissza kellett térnie a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá;
  • aki 2013. bármely időszakára a kata szerinti adózást választotta, de előtte vagy utána a szja szerinti adózás hatálya alá tartozott;
  • aki a 2013. év egészében az eva, a kata, hatálya alá tartozik ugyan, de akinél az evás, katás időszak előtt foglalkoztatási-, kisvállalkozói kedvezmény, kisvállalkozások adókedvezménye, fejlesztési tartalék címén érvényesített bevételt csökkentő kedvezmény a feltételek hiánya miatt nem vált véglegessé, és emiatt személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége keletkezett, vagy nyilvántartott adókülönbözet visszafizetési kötelezettsége keletkezett amiatt, hogy annak cél szerinti felhasználása nem történt meg;
  • aki a családi gazdaságban végezhető kiegészítő tevékenységet egyéni vállalkozóként végzi;
  • aki családi gazdálkodóként csak mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat, de a családi gazdaság nyilvántartásba vétele előtt kisvállalkozói kedvezményt, kisvállalkozások adókedvezményét, foglalkoztatási kedvezményt vett igénybe, illetve fejlesztési tartalék címén csökkentette a bevételét, és ezek az igénybevett kedvezmények nem váltak véglegessé, vagy nyilvántartott adókülönbözet visszafizetési kötelezettsége keletkezett amiatt, hogy annak cél szerinti felhasználása nem történt meg;
  • aki az egyéni vállalkozói tevékenységét a 2013. évben részleges ideig szüneteltette, vagy az év minden napján szüneteltette, de kisvállalkozói kedvezménnyel, fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeggel, foglalkoztatási kedvezménnyel, nyilvántartott adókülönbözettel, kisvállalkozások adókedvezményével összefüggő adófizetési kötelezettsége keletkezett.

Az adó megfizetése az adóbevallást nem pótolja, ezért a személyi jövedelemadó 1353-as bevallási nyomtatvány megfelelő lapjait akkor is ki kell tölteni és be kell adni, ha a bevallás alapján nincs további befizetési kötelezettség.

Ugyanakkor, aki a tevékenységét a 2013. évben minden nap szüneteltette, és kisvállalkozói kedvezménnyel, fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeggel, foglalkoztatási kedvezménnyel, nyilvántartott adókülönbözettel, kisvállalkozások adókedvezményével összefüggő adófizetési kötelezettsége nem keletkezett, a 1353-13-as, 1353-14-es, illetve 1353-15-ös bevallási lapokat nem kell beadnia.

Ezzel összefüggő változás – már a 2013. évi bevallási kötelezettségre vonatkoztatva is –, hogy az érintettek nincsenek kizárva a munkáltatói adómegállapítás, az egyszerűsített bevallás és az adónyilatkozat lehetőségéből. Fontos azonban, hogy a bevallás vagy az adónyilatkozat benyújtásának határideje ilyen esetben is 2014. február 25-e annál, aki nem kérte a munkáltatói adómegállapítást, és az egyszerűsített bevallásra sem tett (február 17-éig) nyilatkozatot.

Az egyéni vállalkozói tevékenységéből származó jövedelem bevallására a 1353-13-as, a 1353-14-es, illetve a 1353-15-ös lapok szolgálnak.

Ettől függetlenül:

  • A rehabilitációs hozzájárulás-, a játékadó-, a kulturális adó-, valamint a cégautó adó kötelezettségét a ’01-es bevallásban kell bevallani.
  • A foglalkoztatói minőségben keletkezett adó-, járulék-, és szociális, valamint szakképzési hozzájárulási adófizetési kötelezettségeit a ’08 számú bevalláson kell bevallani.
  • A biztosított egyéni vállalkozónak a jövedelme után keletkezett nyugdíjjárulék-, egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék-, ha korkedvezményre jogosító munkakörben vállalkozói tevékenységet végez, akkor korkedvezmény-biztosítási járulékfizetési-, valamint szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettségeit, az ’58 számú bevalláson kell bevallania.
  • Amennyiben az egyéni vállalkozó üzletszerűen, tartós vagy rendszeres jelleggel, adószám birtokában, ellenérték fejében folytatja tevékenységét, az általános forgalmi adó alanyaként, akkor áfa-fizetési kötelezettségét a ’65 számú bevalláson kell bevallania.
  • Nem kell bevallást benyújtani, ha az adózó az „NY” jelű elektronikus űrlapon nyilatkozik arról, hogy a bevallás benyújtására az adott időszakban azért nem került sor, mert nem keletkezett adókötelezettsége.

A bevallás aláírás nélkül érvénytelen

Az adóbevallást adótanácsadó, adószakértő, okleveles adószakértő is ellenjegyezheti. Ebben az esetben az ellenjegyző neve (adóazonosító szám) mellett az erre szolgáló helyen az adótanácsadói vagy adószakértői igazolvány számát is fel kell tüntetni. Az ellenjegyzett hibás adóbevallás esetén a mulasztási bírságot az ellenjegyzőnek kell megfizetnie.

Az, akinek alkalmazottja van és ezért a ’08-as bevallás benyújtására kötelezett, vagy kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó, a 1353 számú bevallást csak elektronikus úton nyújthatja be

Más esetben a bevallás teljesíthető papír alapon kézzel, vagy a NAV internetes honlapjáról letölthető program segítségével elkészítve, illetve ügyfélkapun keresztül elektronikus formában is beadható. Célszerű a nyomtatványkitöltő programot választani, mert így a kitöltés befejezésekor elvégzett ellenőrzéssel elkerülhetőek a hibák (a kitöltő program használata azonban az útmutató ismerete nélkül nem biztosítja a hibátlanságot!).

Az elektronikus úton történő benyújtáshoz a magánszemélynek regisztráltatnia kell magát. Az ügyfélkapus regisztráció többek között bármely okmányirodában vagy a személyi adat- és lakcímnyilvántartás központi szervénél (a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által működtetett Központi Okmányirodában, vagy az Ügyfélközpontban), valamint az állami adóhatóságnál is történhet. Az elektronikusan beküldött bevallás hitelesítése (aláírása) az ügyfélkapura történő bejelentkezéssel jön létre.

Az elektronikus bevallásra nem kötelezettek számára NAV 2014. január 31-éig postázta a névre szóló személyi jövedelemadó bevallási csomagokat. Aki nem kapott csomagot, vagy abban nem voltak a szükséges nyomtatványlapok, és az internetes elérhetőség nem áll rendelkezésére, az adóhatóság ügyfélszolgálatán kérheti a bevallási nyomtatvány számára szükséges lapjait, a beküldésre szolgáló borítékot, illetve a kitöltési útmutatókat.

A papír alapú bevallást két példányban kell elkészíteni

Az aláírt egyik példányt személyesen ügyfélszolgálati irodában, vagy az erre a célra szolgáló borítékban ajánlott küldeményként kell benyújtani az állandó lakcím szerinti illetékes megyei adóigazgatóság címére. Az egységcsomagban található, vagy az ügyfélszolgálaton kapott, előre megcímezett borítékban postára adott bevallásért 2014. május 20-áig nem kell postaköltséget fizetni.

A bevallás másik példányát, valamint – elektronikus benyújtás esetén is – a 2013. évi adóbevallás kitöltése során felhasznált minden okmányt, igazolást és egyéb bizonylatot (ezeket nem kell a bevalláshoz csatolni) 2019. december 31-éig kell megőrizni.

Bármely módszer alkalmazása esetén fontos az útmutató tanulmányozása

Az útmutatóban található ismertetés

  • az államháztartással szembeni egyéb kötelezettségek teljesítéséről,
  • a családi gazdaságok egyéni vállalkozó tagjainak adózásáról,
  • a kata választásával kapcsolatos szabályokról,
  • az eva 2014. évre történő választásával kapcsolatos szabályokról,
  • az egyéni vállalkozói tevékenység megszűntetéséhez kapcsolódó különös szabályokról,
  • az egyéni cég alapítása miatt megszűnő egyéni vállalkozó és a tevékenységét ügyvédi iroda, közjegyzői iroda, végrehajtói iroda tagjaként folytató egyéni vállalkozó bevallásával összefüggő szabályokról,
  • az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetéséhez kapcsolódó különös szabályokról,
  • a jövedelem-(nyereség)-minimum nyilatkozatról,
  • az adókülönbözet címén nyilvántartott összeg cél szerinti felhasználásáról,
  • az egyéni vállalkozás özvegyi jogon vagy örökösként történő folytatására vonatkozó szabályokról,
  • a veszteségelhatárolásról
  • a vállalkozói személyi jövedelemadó, a vállalkozói osztalékalap és adójának megállapításáról,
  • az átalányadózással és annak választásával kapcsolatos tudnivalókról,
  • a kisvállalkozói kedvezményről,
  • a csekély összegű (de minimis) támogatásokról, valamint az ún. csoportmentességi és az adórendszeren kívüli támogatásokról,
  • a kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülő egyéni vállalkozót terhelő járulékokról.

Aki a bevallását előreláthatólag nem tudja határidőben benyújtani, mert a benyújtáshoz az önhibáján kívül nem állnak rendelkezésére az elkészítéshez szükséges iratok, igazolások, a bevallási késedelemről a bevallás benyújtására előírt határidőn belül bejelentést tehet az állami adóhatósághoz. Ebben az esetben a bevallási késedelem miatt mulasztási bírságot az állami adóhatóság a bevallás benyújtásának évében november 20-áig nem szab ki.

Az egyéni vállalkozónak az év során megfizetett adóelőlegen felül mutatkozó adófizetési kötelezettségét 2014. február 25-éig kell teljesítenie

Az adó megfizetése történhet átutalással, a NAV ügyfélszolgálatain bankkártyás befizetéssel, vagy készpénzfizetési megbízás (csekk) útján.

A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó befizetési kötelezettségeit kizárólag a belföldi pénzforgalmi számlájáról történő átutalással rendezheti.

A személyi jövedelemadó, az egészségügyi hozzájárulás, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, a különadó, a nyugdíjjárulék befizetéséhez az adóigazolvány bemutatásával lehet személyesen a NAV ügyfélszolgálatainak bármelyikében csekket kérni, vagy kérhető a www.nav.gov.hu honlapon található CSEKK elnevezésű (Nyomtatványkitöltő programok menüpont), illetve a „Kérelem készpénz-átutalási megbízás (csekk) igényléséhez” (Letöltések – egyéb menüpont) nyomtatványon is.

Annak, aki a bevallás benyújtására előírt időpontig nem fizeti meg az adót, az esedékesség napjától az adótartozás megfizetésének napjáig késedelmi pótlékot kell fizetnie, melynek mértéke a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének naptári naponként a 365-öd része a tartozás összege után számítva.

Számviteli változások 2014
  • Először alkalmazzuk a mikrogazdálkodói beszámolót
  • A hibajavításokkal kapcsolatos gyakorlati tudnivalók
  • Milyen változásokat kell figyelembe vennünk a 2014-es üzleti évben?
  • Milyen hatása van  az új Ptk. hatályba lépésének  a számvitelre?

Értesüljön az újdonságokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak dr. Andor Ágnesnek és Tomcsányi Erzsébetnek, jöjjön el 2014. február 25-én szakmai konferenciánkra!

A továbbképzésen való részvétel mérlegképes könyvelőknek, vállalkozási szakterületen, számviteli témakörben 8 kreditpontot ér.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Amennyiben a 1353 számú bevallásban visszaigényelhető összeg mutatkozik valamely adónemben, de egy másik adónemben befizetési kötelezettség van, a 170-es lap kitöltésével és beküldésével is eleget lehet tenni a befizetési kötelezettségnek, illetve ha a többletként jelentkező adó kevesebb, mint a fizetési kötelezettség, akkor a 170-es lap kitöltése mellett csak a különbözetet kell megfizetni.

A levont (befizetett) adóelőlegből járó visszatérítést az adóbevallás alapján – feltéve, hogy az hibátlan – a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül, de legkorábban március 1-jétől fizeti vissza az állami adóhatóság.

A 100 forintnál kisebb összegű személyi jövedelemadót, egészségügyi hozzájárulást, járulékot, különadót, ekho-t, valamint ekho különadót nem kell megfizetni, azt az állami adóhatóság nem is téríti vissza.

A bevallás kisebb hibáit az adóhatóság kijavítja

Erre akkor van lehetőség, ha hiba az adózó közreműködése nélkül javítható. Amennyiben a hiba csak az adózó közreműködésével javítható, az adóhatóság kiértesítő levélben tájékoztatja küld a hibáról és a javítás lehetséges módjairól. Ebben az esetben az állami adóhatóságra vonatkozó kötelező 30 napos utalási határidőt a bevallás kijavításának napjától kell számítani.

Az adózó is javíthatja a bevallást

Adózói javításra, azaz helyesbítésre akkor van lehetőség, ha az állami adóhatóság a benyújtott bevallást elfogadta, feldolgozta, de utólag a bevallásban olyan hibát észlel az adózó (például valamelyik természetes azonosító adat eltévesztése), amelynek módosítása nem eredményezi az adóalap, illetve az adó változását.
Az olyan adózói javítás, amelynek eredményeként az adóalap, illetve az adó összege az eredeti bevallásban feltüntetett adóalaphoz, adóhoz képest változik önellenőrzéssel lehetséges. Nincs helye az önellenőrzésnek, ha az adózó a törvény által megengedett választási lehetőséggel élt, és utóbb ezt a döntését változtatná meg. Az állami adóhatósági ellenőrzés megkezdését követően a vizsgálat alá vont adó és támogatás a vizsgált időszak tekintetében önellenőrzéssel nem helyesbíthető.

A személyi jövedelemadót és az egészségügyi hozzájárulást a magánszemély önellenőrzéssel csak akkor módosíthatja, ha annak összege a 100 forintot meghaladja.

Egy adott adóév bevallásának önellenőrzésére ugyanazon a nyomtatvány szolgál, amelyen az eredeti bevallás benyújtása történt. Önellenőrzésre az elévülési időn belül van lehetőség, tehát a 2008. adóévet megelőző időszakra önellenőrzés már nem nyújtható be.

A korábbi évekkel ellentétben az önellenőrzés benyújtható a bevallás benyújtására előírt határidőt megelőzően is. Ebben az esetben az adófizetési kötelezettség az általános szabályok szerint válik esedékessé.
Amennyiben a bevallási határidőt követően benyújtott önellenőrzés során pénzügyileg rendezendő adókötelezettség keletkezik, akkor az adót és a felszámított önellenőrzési pótlékot az önellenőrző bevallás benyújtási időpontjáig lehet késedelmi pótlék felszámítása nélkül megfizetni.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.