Az Akropolisz más városállamok adójából épült


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az athéni Akropoliszt két és fél ezer éve kezdték építeni az athéniak. Márványból! Az építkezés költségei óriásiak voltak. Viszont ezeket a költségeket a többi görög városállamtól beszedett adóból finanszírozták az athéniak. Az Akropolisz még romjaiban is fenséges épületegyüttese az ókori világ egyik csodája (ha nem is tartozik a „hétbe”), és igen, felépítésének nagyon is van adótörténeti háttere.


A perzsa támadások és a Déloszi szövetség

A görög városállamok és a perzsa birodalom közötti konfliktusok i.e. 540-ben kezdődtek, amikor a perzsák elfoglalták a kisázsiai ion városokat. A perzsák ellen i.e. 499-ben tört ki az ion felkelés, amelyet a perzsák levertek, módszeresen felőrölték a lázadó városok ellenállását, i.e. 493-ra minden ellenállás megszűnt. Athén – természetesen – ion városokat támogatta a felkelés során.

Az athéni Akropolisz romjai

 

I. Dareiosz (uralkodott i. e. 522 és i. e. 486 között) ezt követően elhatározta Délkelet-európai görög területek meghódítását, hogy megbüntesse Athént és Eretriát, amiért segítették az iónokat. A hadjáratok több menetben zajlottak i.e. 492 és i.e. 490 között. Az i.e. 490-ben lezajlott támadás során Eretriát elfoglalták, kifosztották, a lakosokat elhurcolták rabszolgának. Athén viszont ellenállt, és Miltiadész vezetésével Marathónnál legyőzték a perzsa seregeket.

A következő perzsa támadásra már Dareiosz fia, I. Xerxész (uralkodott i.e. 485 és i.e. 465 között) vezetésével került sor, szintén több menetben i.e. 480 és i.e. 478 között. A görögök az ún. peloponnészoszi szövetségben egyesítették haderejüket, amelynek vezető városállama Spárta volt. Háborúban közösen viselték a terheket, ami alapvetően a katonák állítását jelentette, békében viszont semmilyen adót nem kellett fizetni. A legemlékezetesebb események a következők voltak:
– Xerxész pontonhidat építtetett a Hellészpontosznál (az Égei-tengert a Márvány-tengerrel összekötő tengerszoros, mai neve Dardanellák), de azt egy vihar elsodorta; Xerxész büntetésül megkorbácsoltatta a tengert;
– a Thermopülai-szorosnál a görögök (háromszáz spártai harcos és további mintegy ötezer más városállamokból származó harcos) eredményesen ellenálltak, majd egy árulás segítségével a perzsák átverekedték magukat;
– ezt követően került sor a szalamiszi tengeri csatára, amelyben Themisztoklész vezetésével a görögök szétverték a perzsa hajóhadat.

A visszavonuló perzsákat a görögök elkezdték üldözni, több csatában is győztek felettük, sikerült a perzsákat az Égei-tengerről és a kisázsiai partvidékről visszaszorítani. Spárta i.e. 477-ben kivonult a szövetségből, így új szövetséget kellett létrehozni.

A Déloszi szövetséget az Égei-tengeri kis Délosz szigetén hozta létre i.e. 477-ben 173 görög városállam. A szövetség tagjai befizetéseikkel hoztak létre alapot a perzsák elleni védekezéshez/támadáshoz, a kincstárat Délosz szigetén őrizték. Az erősebb városok hajókkal járultak hozzá a közös flottához, a kisebbek pedig – és ilyen volt a csatlakozó városok többsége – pénzt fizettek, hogy Athén hajókat tudjon építeni a védelmükre. Ezt a hozzájárulást phórosznak nevezték. A szövetséges városok lakosai közül sokan a közös flotta hajóin szolgáltak, így a városuk abból a pénzből tudta kifizetni az adót a flotta fenntartására, ami a lakosok javadalmazásából neki járt.

Az athéniak úgynevezett episzkóposzokat neveztek ki a szövetséges városokba, akiknek a feladata a hozzájárulások fizetésének felügyelete, nyilvántartása, a felkelések megelőzése, továbbá az Athénra leselkedő veszélyek kivizsgálása és jelentése volt. A déloszi szövetségen belül további tisztviselők voltak a hellenotamiainak nevezett kincstárnokok, valamint a proxénoszok, akiknek feladata Athén és a tagállamok közötti jó viszony biztosítása volt (tkp. mai értelemben vett konzuli feladatokat láttak el).Több eredményes hadjáratot indítottak a perzsák ellen, végül i.e. 449-ben kötötték meg a perzsákkal a Kalliaszi békét, amely az Égei-tenger szigetein és a kisázsiai mellékén biztosította a görög városállamok autonómiáját, megtiltotta a perzsa hadak Égei-tengeri jelenlétét, de a görögök is vállalták, hogy nem támogatják a perzsa birodalom belső felkeléseit.

Adózás a gyakorlatban 2014 – Két időpontban

Fő adónemek szabályaiban bekövetkezett változások

        Általános forgalmi adó
        Személyi jövedelemadó
        Társasági adó
        Az adózás rendje

A KATA, KIVA, EVA, helyi adók, gépjárműadó változásai és a reklámadó

Egyéb, az adóalanyokat érintő évközi változások

Előadó: Szilágyi Miklósné igazságügyi adó- és járulékszakértő, Faktum 97. Gazdasági Tanácsadó Kft.

Részletek és jelentkezés:

2014. szeptember 25. és 2014. november 12.

Az Akropolisz felépítése, Athén bukása

A szövetségen belül egyre inkább Athén érdekei érvényesültek, Athén saját céljaira használt a szövetség eszközeit (a kincstárat, a hajóhadat). Periklész i.e. 454-ben a kincstárat is Athénba költöztette, de a többi városállamtól továbbra is beszedték a hozzájárulást, amelynek a tartalma egyre inkább hűbéradóvá vált. A fizetés ellen fellázadó városállamok számíthattak Athén megtorlására. Mivel a perzsa veszély elmúlt (i.e. 452-ben volt az utolsó csatározás, amelyben a perzsák ismét veszítettek), a felgyűlt vagyont már nem volt szükséges hadikiadásokra fordítani, ettől függetlenül Athén behajtotta az adókat.

A déloszi szövetség a peloponnészoszi háború kitörése előtt

 

Periklész a felgyűlt vagyont az Akropolisz építésére fordította. Az építkezések intézőjének, felügyelőjének, művészi kivitelezése irányítójának Pheidiászt kérte fel (Pheidiász legismertebb szobra az azóta elpusztult olümpiai Zeusz-szobor, amely az ókor hét csodájának egyike volt).

Athén szövetségi politikája miatt i.e. 431-ben belebonyolódott a peloponnészoszi háborúba, amely i.e. 404-ben Athén teljes vereségével fejeződött be, és ezzel a Déloszi szövetség is felbomlott. Periklész egy járványban halt meg i.e. 429-ben.

Zárásként idézzük meg Szimonidész halhatatlan epigrammáját:

Ὦ ξεῖν „, ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ὅτι τῇδε
κείμεθα, τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι

magyarul:

Itt fekszünk, vándor vidd hírül a spártaiaknak:
Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza.
(fordította: Ponori Thewrewk Emil)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.