Király László György: az adórendszer nem lehet egyszerű


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adórendszer soha nem lehet egyszerű, a fordított áfa kimondottan jó ötlet, és nem baj, ha magas a forgalmi adó, csak támogassuk a szegényeket – nyilatkozta Király László György, az adóhivatal egykori elnöke az index.hu-nak.


A beszélgetésből többek között kiderül, hogy az egykori apeh-elnök szerint a hatóság hatékonyságának növelése azt jelenti, hogy jobb, újabb, pontosabb módszerekkel, szélesebb merítéssel és jobb célzással megtalálják és adófizetésre kényszerítik az adókerülő kört. Az eddigi intenzitásnövelések miatt egyre hajszoltabbá vált az adóhivatal, egyre több mindent kellett csinálniuk, és egyre eredményorientáltabbá váltak. Ez nem a hatékonyság javulását jelenti, egyszerűen oda mentek, ahol könnyen és gyorsan hozzá lehet jutni a pénzhez. Ez lehet, hogy rövid távon a költségvetésnek jobb, de már középtávon is árt az adófizetési hajlandóságnak.

Arra a kérdésre, hogy az egyszerűsítés, vagy a nagyobb fenyegetettség javítja jobban az adómorált, az adószakértő úgy válaszolt, hogy mindkettő nagyon fontos, de van egy harmadik elem is: a segítés, partnerként kezelés.

Az adórendszer egyszerűsítéséről megjegyezte, hogy „az a helyzet, hogy az élet bonyolult, ha pedig az élet bonyolult, akkor az adózás hogy lehetne egyszerű. A szívműtét is bonyolult, ezért bízzuk specialistára. Elég nagy probléma, hogy sajnálják a pénzt a könyvelőtől és a tanácsadótól. Nyilván ez azért van, mert nincs nekik. De az állam ebben nyújthatna segítséget. Biztos, hogy még több adóbevétel lenne, mert a kisvállalkozók szeretnek sokat keresni, de nyugodtan aludni is. A nyugodt alvás pedig sokszor legyőzi a sokat keresés vágyát.”

A fordított áfa az adószakember szerint a költségvetés szempontjából feltétlenül jó. Ha ugyanis egy jövedelemadót valaki nem fizet be, akkor csak nem jut hozzá a költségvetés ahhoz, ami neki jár, de az áfánál még azt is meglehet csinálni, hogy nem csak nem fizetek be a költségvetésbe, de még ki is veszek belőle. Minél nagyobb az áfa, annál nagyobb a késztetés arra, hogy visszaéljenek vele. A fordított áfa a látható, tisztességes vállalkozásoknak tesz jót.

A volt elnök azzal is egyetért, hogy egy olyan országban, ahol a feketegazdaság aránya viszonylag nagy, a fogyasztást akarják jobban adóztatni. Teljesen mindegy, honnan szerezte a jövedelmét valaki, ha bemegy a boltba, és kenyeret vesz, megfizeti az áfát. Az már egy nagyobb probléma szerinte, hogy a magas áfakulcs nagyon vonzóvá teszi a csalást. Emellett a szociális rendszernek kezelnie kellene azt, hogy a kenyér nemcsak annak drága, aki sokat keres, hanem annak is, aki szinte semmit nem keres.

Az alapvető élelmiszerek áfáját Király László György szerint nem feltétlenül kellene csökkenteni. Más módon támogatná, hogy az alacsonyabb jövedelmű emberek fogyasztásra költhető bevétele növekedjen. Neki az a megoldás tetszene, ha a jövedelemadónál és a fogyasztási adónál ugyanakkora lenne a kulcs, mert akkor nem lehetne a kettő közötti transzfert megcsinálni – ez azonban nem megvalósítható.

Az interjú itt olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.