Cégükben még bíznak a topmenedzserek – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy év alatt 10 százalékponttal ugrott meg a globális gazdaság visszaesésére számító topmenedzserek aránya a világ meghatározó cégeinél. Saját vállalatuk számára jó évet a legnagyobb arányban az indiai vezérigazgatók remélnek, oroszok kollégáikon viszont eluralkodott a pesszimizmus. Az InfoTandem heti infografikája.


Közép- és Kelet-Európa meghatározó cégeinek vezérigazgatói nem hisznek abban, hogy a világgazdaság már túljutott volna a válságos perióduson: 2015-öt illetően mindössze 16 százalékuk bízik a globális növekedésben. Ez messze a legalacsonyabb arány a régiók, földrészek között; Ázsiában és a Közel-Keleten például a vezető menedzserek 44–45 százaléka vár fejlődést, Észak-Amerikában pedig 37 százalékos ez a ráta. Utóbbi megfelel a globális átlagnak, ami mérséklődő optimizmusra utal, hiszen egy évvel korábban még 44 százaléknyian bizakodtak világszerte. Ezzel párhuzamosan a gazdasági visszaesésre számítók aránya 7-ről 17 százalékra ugrott.

 

Mindez a PwC legújabb, immár 18. Globális Vezérigazgató Felméréséből derül ki, amelyet a nemzetközi tanácsadó cég szakemberei január 20-án mutattak be Davosban. Az adatgyűjtés során, 2014. negyedik negyedévében, 77 ország összesen 1322 cégvezetőjével készítettek interjút. Ezek során azt tapasztalták, hogy a globális gazdaság kilátásait illetően mérséklődött ugyan a derűlátás, ám saját vállalatuk sikerében még ugyanolyan arányban bíznak a topmenedzserek, mint egy esztendővel ezelőtt: 39 százalékuk növekedést vár cégétől a következő 12 hónapban.

Persze a nagy átlag mögött e téren is hatalmas a szórás. A legdrasztikusabb változás az orosz céges elitnél történt. Ott a növekedést remélők legutóbb már mindössze 16 százaléknyian voltak, s ezzel sereghajtókká váltak, holott egy évvel korábban még 53 százalékuk, két esztendeje pedig 66 százalékuk nyilatkozott roppant magabiztosan vállalata jövőjéről. Az optimisták mezőnyét ezúttal az indiai és a mexikói vezérigazgatók vezetik, 62, illetve 50 százalékos mutatóval. Az Egyesült Államokban immár szintén a főnökök csaknem fele (46 százaléka) a reménykedőkhöz tartozik, pedig 2013-ban még az egyharmadot is csak közelítette az arányuk. A hazánk szempontjából meghatározónap mondható Németországban enyhét emelkedett a bővülést várok aránya, elérve a 35 százalékot. Ez valamivel jobb a közép- és kelet-európai térség 30 százalékos átlagánál.

A cégvezetők leginkább a túlszabályozás miatt aggódnak; ezt 78 százalék említette vállalata sikerére nézve veszélyforrásként, de 73 százaléknak attól is fáj a feje, vajon lesz-e elegendő szakembere. A hasonlóan sok menedzsert aggasztó klasszikus tételek (hitelek, növekvő adóterhek, geopolitikai bizonytalanság) mellett felerősödött egy új rizikófaktor: a számítógépes fenyegetések, illetve az adatbiztonság, amelyek miatt immár 61 százaléknak vannak álmatlan éjszakái (a korábbi 48 százalék után). A vezérigazgatók kétharmada szerint a kormányoknak leginkább a versenyképes és hatékony adórendszer fenntartása kellene ügyelniük, ám mindössze egyötödük véli úgy, hogy országukban ez meg is valósul.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A magyar kartelljog fejlődéséről szervezett szakmai konferenciát a GVH

A kartelljog hazai fejlődését járta körül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által életre hívott Magyar Compliance Akadémia (MCA) második rendezvénye. A szakmai esemény keretében a GVH szakértői és hazai jogi szakértők vitatták meg a kartelljog témakörét, kiemelten fókuszálva a jogterület fejlődésére – tájékoztott csütörtökön a versenyhatóság.