Csúcson a munkanélküliség – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Soha nem volt még ennyi munkanélküli Magyarországon az utóbbi évtizedeket tekintve, mint 2013 első három hónapjában. Az InfoTandem heti infografikája azt is megmutatja, hogy a legkilátástalanabb helyzetben a legfiatalabbak vannak.


A január–márciusi átlagérték szerint 509 ezer állástalan volt hazánkban, ami 11,8 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg. Félmilliót meghaladó állományt csupán két alkalommal, 2012. első negyedévében, illetve az elmúlt év decemberétől az idei februárig tartó három hónapos periódusban regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal. A munkanélküliségre koncentráló adminisztratív nyilvántartás egyébként március végén 620 ezer álláskeresőt tartott számon; e kör a gazdaságilag aktív népesség 13,9 százalékának felel meg.

 

A KSH legfrissebb rátája megegyezik az egy évvel korábbi, szintén kiugró adattal. A teljes állományon belül a férfiak helyzete tovább romlott, a nőké valamelyest javult. Korcsoportonként vizsgálódva, messze a legsúlyosabb a fiatalok helyzete: a 15–24 évesek rátája (éves viszonylatban 2,7 százalékpontot emelkedve) elérte a 30,5 százalékot. A dobogós helyeken épp a következő két korosztályt (a 25–29 éveseket, illetve a 30–34 éveseket) találjuk, amelyeknél szintén felfelé mozdult a munkanélküliek arányát jelző, az országos átlagot meghaladó indikátor.

Rodin munkaügyi rendezvények

2013.05.14. – Munkajog bérszámfejtőknek: a munka díjazása – a távolléti díj új szabályai

2013.05.23. –A munkaidő és pihenőidő új szabályai – szabadság kiadása elszámolása a gyakorlatban

A régiók közül Észak-Alföldön a legreménytelenebb a helyzet (16,8 százalékos ráta), iskolázottság szerint pedig a legfeljebb alapfokú végzettségűek között (28,1 százalék), ugyanakkor 45 ezer diplomás sem talál állást (ez 4,1 százalékot jelent). Az összesen 509 ezer érintett csaknem fele, 242 ezer ember, valamilyen szolgáltatási ágban dolgozott utoljára; az iparból 140 ezren, a mezőgazdaságból 20 ezren érkeztek. A jelenleg munkanélküliként nyilvántartottak közül 75 ezren sohasem dolgoztak korábban. A hazai állástalanok 45 százaléka minimum egy éve próbál elhelyezkedni; a munkanélküliség átlagos időtartama 15,8 hónap.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.