Lakáshitel támogatás – mit-mivel igazoljunk?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nyilatkozatok, másolatok, igazolások… ezen múlik majd, hogy a 2014-ben adómentes lakáshitel támogatás után kell-e jövő tavasszal 120 százalékos bővítéssel egyéb jövedelemként adóznunk.
Szerencsére sok esetben egyértelmű utalást tesz a kapcsolódó NGM rendelet, ez azonban megkötést is jelent, hiszen ha nem a rendeletben szereplő módon ellenőrizzük az adómentességet, akkor nem is tudjuk ennek feltételeit szabályosan teljesíteni.


Lakáshitel

A nemzetgazdasági miniszter 15/2014. (IV. 3.) NGM rendelete az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósításának szabályairól 6. § (2) pontja alapján lakáscélú felhasználásra felvett hitelről szóló szerződésnek minősül

  • a) a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény szerinti lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés, függetlenül a szerződéskötés időpontjától, ide nem értve a hitelszerződésből vagy a hiteligénylésből megállapítható módon felújítási célból felvett hitelről vagy kölcsönről szóló szerződést,
  • b) az a hitel- vagy kölcsönszerződés, amelyet lakást terhelő jelzálogjog nem biztosít, de amelyet a hitelszerződésből vagy a hiteligénylésből megállapítható módon az Szja tv. 1. számú melléklet 9. pont 9.3.1. alpontja szerinti lakáscélú felhasználás (lakás vásárlása, lakás építése, lakás korszerűsítése, lakás alapterületének legalább egy lakószobával történő bővítése) céljából kötöttek, vagy
  • c) az a kölcsön- vagy hitelszerződés, amelyet a hitelszerződésből megállapítható módon az a) és b) pontban meghatározott kölcsön- vagy hitelszerződés visszafizetése, törlesztése céljából kötöttek, ideértve a gyűjtőszámlahitel-szerződést is.

Tehát a lakáscélú hiteleket és az ezeket kiváltó hiteleket tudjuk majd munkáltatói oldalról adómentesen támogatni. Ennek vizsgálatához a lakáscélú hitel szerződés másolatát kell alap esetben begyűjteni. Amennyiben a jelenlegi hitelt egy korábbi lakáscélú hitel visszafizetésére vették fel, akkor a korábbi (visszafizetett, törlesztett) kölcsönszerződés másolatára is szükség lehet. Ha ebből sem állapítható meg pontosan a lakáscél, akkor a hiteligénylés másolata erősítheti meg, hogy megfelelő a hitel az adómentes támogatáshoz.

Mennyit adhatok?

A lakáscélú hitel törlesztés támogatása az 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról 1. számú mellékletének 2.7. pontja alapján a további feltételeknek való megfelelés mellett a vételár, a teljes építési költség vagy a korszerűsítés költségének 30 százalékáig, de több munkáltató esetén is a folyósítás évét megelőző négy évben ilyenként folyósított összegekkel együtt legfeljebb 5 millió forintig terjedő összegben adómentes.

Ha a hitelszerződés alapján megállapítható a teljes költség, akkor semmi más dokumentumra nem lesz szükség, ezt az adatot használhatjuk a már meglévő szerződés másolatból.

Amennyiben a hitelszerződés másolatából nem állapítható meg a lakáscélú felhasználás illetve a lakás vételára, építésének, bővítésének, korszerűsítésének teljes költsége, úgy ezt lakás vásárlás esetén könnyen igazolhatjuk az adásvételi szerződés másolatával.

Építés, bővítés, korszerűsítés esetén nem leszünk ilyen könnyű helyzetben.

Építési -, használatba vételi engedély, költségvetés vagy ennek hiányában az építkezéshez kapcsolódó számlák másolataira lesz szükség.

A juttatás adómentes mértékének vizsgálatához azt is tudnunk kell, hogy korábban már mennyi ilyen célú juttatást kapott a munkavállaló jelenlegi vagy más munkáltatóitól.
Ehhez a saját nyilvántartásunk, korábbi munkaviszony megszüntetéskor kapott igazolások, illetve a munkavállaló nyilatkozata szolgáltat adatot.

Méltányolhatóság

A személyi jövedelemadóról szóló törvény abban az esetben enged adómentesen lakáshitel támogatást adni, ha a lakás szobaszáma nem haladja meg a méltányolható lakásméret szobaszámát.
Ha a méltányolható lakásigénynek való megfelelést a hitelintézet vagy a kincstár vagy a munkáltató bármely oknál fogva korábbi időpontban az akkor hatályos rendelkezések alapján már megvizsgálta és megállapította, e feltétel fennállása a korábbi vizsgálatról készült okirat másolatával vagy a hitelintézet erről szóló igazolásával is igazolható.

CAFETERIA – Lakáscélú támogatás alapjai és gyakorlati megvalósítása

2014. szeptember 30., Budapest

Lakáscélú támogatás a juttatási rendszerben
Törvényi keretek
Az adómentesség kulcskritériumai
Mi számít lakáscélú hitelnek, és melyek nem sorolhatók ebbe a kategóriába?
Mit várhat el a munkáltató az együttműködő hitelintézettől?
Munkavállalók együttműködése a hitleintézettel – kulcskérdések, melyek nélkül nem ér célba a munkáltatói támogatás

További részletek és jelentkezés>>

 

Amennyiben nincs ilyen okiratunk, akkor a lakásban lakók számát és a lakás szobaszámát kell majd megvizsgálnunk.

A lakás szobáinak a számát a munkavállaló olyan nyilatkozata alapján kell megállapítanunk, mely tartalmazza az egyes szobák alapterületét is.

A lakást lakóhelyként vagy tartózkodási helyként használó személyek számát pedig a lakcímkártyáik másolatával vizsgálhatjuk.

Amennyiben a lakcímkártya másolatával bármi okból nem igazolható, hogy az adóévben az érintett személy lakóhelye, vagy tartózkodási helye a fent nevezett lakás, úgy a lakcímnyilvántartást vezető hatóság igazolása pótolhatja ezt.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Új szabályok a munkavédelmi oktatás területén: ezekre kell figyelnie a munkáltatóknak

Az idei év februárja jelentősnek mondható változást hozott magával a munkavédelmi oktatás terén. Bizonyos munkahelyeken ugyanis a munkavédelmi oktatás akár egy e-mail üzenetben elküldött írásbeli dokumentummal is teljesíthető. Mivel a módosítás sok munkavállalót és munkáltatót érint, jelen cikkben az ezzel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat szedjük össze.