Így emelkedik idén a nyugdíj


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyugdíjemelés részletes szabályairól és az érintett ellátásokról minden évben kormányrendelet rendelkezik, cikkünkben közöljük az összes részletet.


A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (továbbiakban Tny.) 62. § (1) bekezdése szerint a tárgyév január 1-je előtti időponttól megállapított nyugellátásokat, egyéb jogszabályban meghatározott ellátásokat és a baleseti járadékot a megállapítás naptári évét követő minden év január hónapjában az emelés évére tervezett fogyasztói ár növekedésének megfelelő mértékben kell emelni.

A nyugdíjemelés mértéke 2017-ben 1,6%.

A nyugdíjemelés részletes szabályairól és az érintett ellátásokról minden évben kormányrendelet rendelkezik. 

A rendelkezések alapján a 2017. január 1-jét megelőző időponttól megállapított, vagy folyósított öregségi nyugdíjat, özvegyi nyugdíjat, szülői nyugdíjat, árvaellátást, baleseti hozzátartozói nyugellátást érinti a nyugdíjemelés.

Ugyancsak 1,6 %-kal emelik meg 2017. január 1-től a mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadék, valamint a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadéka is.

Az éves emelés kiterjed a korhatár előtti ellátásra, a szolgálati járandóságra, az átmeneti bányászjáradékra, balettművészeti életjáradékra is.

1,6 %-kal megemelkednek a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai, azaz a rokkantsági ellátás és a rehabilitációs ellátás.

Kiterjed az emelés a baleseti járadékra, bányászok egészségkárosodási járadékára is.

 

A nyugdíjakkal azonos mértékben emelkedik több más ellátás is, így a fogyatékossági támogatás és a vakok személyi járadéka is.

Emelkedik továbbá néhány speciális ellátás is, így a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátás, a polgármesterek közszolgálati járadéka, a honvédek kiegészítő rokkantsági és hozzátartozói támogatása és a rendvédelmi szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatás is, valamint az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel, vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó emelések is.

Előfordulnak olyan esetek is, amikor egy személy egyidejűleg több olyan nyugellátásban, egyéb ellátásban részesül, amelyre a nyugdíjak és egyéb ellátások emeléséről szóló jogszabály hatálya kiterjed, ebben az esetben az érintett ellátásokat külön-külön kell emelni.

Ahhoz a szabályhoz kapcsolódóan, hogy több jogosult esetén az özvegyi nyugdíjat, illetve a szülői nyugdíjat a jogosultak között meg kell osztani, rendelkezik az ellátások emelési szabálya is, mely szerint ilyen megosztás esetén a folyósított nyugdíjrészt kell emelni.

Nemzetközi vonatkozású nyugdíjügyek esetén a szociális biztonsági tárgyú nemzetközi szerződés vagy szociálpolitikai egyezmény alapján megállapított ellátásnál a magyar szerződő felet terhelő ellátásrészt, illetve ellátást kell emelni.

További fontos szabály, hogy 2017. január 1-jétől a saját jogú nyugellátás és az özvegyi nyugdíj, baleseti özvegyi nyugdíj havonta 87 720 forint összeghatárig folyósítható együtt.

A rokkantsági járadék összege a 2016. évi 34 475 forintról 35 025 forintra emelkedik 2017-ben.

Az ellátások jogszabály szerinti emelése hivatalból történik, azt külön kérelmezni nem kell.

A 2017. január hónapjában esedékes nyugdíjak, ellátások már a megemelt összegben kerülnek kifizetésre. 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.