Adóigazolás a közbeszerzési eljárásban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közbeszerzési eljárások folyamán az ajánlattevők, illetve az alvállalkozók több esetben is igazolni kötelesek, hogy nincs adó- vagy egyéb köztartozásuk. Az igazolás hiánya a közbeszerzési eljárás során kizáró oknak minősül.


A közbeszerzési törvény alapján a közbeszerzési eljárásban nem lehet ajánlattevő, részvételre jelentkező, alvállalkozó, és nem vehet részt alkalmasság igazolásában olyan gazdasági szereplő, aki egy évnél régebben lejárt adó-, vámfizetési vagy társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettségének nem tett eleget. Ez alól kivétel, ha tartozását és az esetleges kamatot és bírságot az ajánlat vagy részvételi jelentkezés benyújtásának időpontjáig megfizette vagy ezek megfizetésére halasztást kapott.

Az uniós eljárásoknál a tartozásmentességet két alkalommal szükséges igazolni. Az eljárásban az ajánlattevő vagy részvételre jelentkező az egységes európai közbeszerzési dokumentumon belül nyilatkozik, hogy teljesítette-e az adók és társadalombiztosítási járulékok megfizetése tekintetében a kötelezettségeit, illetve, ha nem, akkor nyilatkoznia kell a fennálló kötelezettségekről és azok lejáratáról. Ez az úgynevezett előzetes igazolás. Az eljárás nyerteseként csak olyan ajánlattevő hirdethető ki, aki – az előzetes igazolás mellett – ténylegesen is igazolta a kizáró okok fenn nem állását. A kizáró ok fenn nem állását az ajánlatkérőnek az Art. szerinti köztartozásmentes adózói adatbázisból kell elsődlegesen ellenőriznie, ha ajánlattevő az adatbázisban nem szerepel, akkor erre vonatkozó adóigazolást kell az ajánlattevőnek becsatolnia.

A nemzeti eljárások tekintetében az ajánlatkérő nem köteles a köztartozás fennállását kizáró okként figyelembe venni, amennyiben azonban az eljárás során mégis előírja, úgy elégséges az ajánlattevőnek egyszerű nyilatkozaton igazolnia, hogy nem rendelkezik egy évnél régebbi lejáratú köztartozással. Az ajánlatkérőnek ilyenkor is ellenőriznie kell a köztartozásmentes adatbázist, de tekintettel arra, hogy az abban való szereplés nem jogszabályi kötelezettség, így ha egy gazdasági szereplő nem található meg az adatbázisban, a nyilatkozata alapján akkor is köteles az ajánlatkérő elfogadni a kizáró ok fenn nem állását.

 

A köztartozásmentes adózói adatbázisban történő szereplés ténye általánosan elfogadható a tartozásmentességet igazoló, jogszabályokon alapuló eljárásokban, azaz a felhasználó köteles elfogadni a nemleges adóigazolások bemutatása helyett. Ebből adódóan célszerű az adózónak megfontolni, hogy milyen gyakorisággal kell igazolnia a köztartozásmentességet, és dönteni a köztartozásmentes adatbázisba történő felvétel igényléséről. A köztartozásmentes adatbázisba való felvétel elektronikusan igényelhető a KOMA elnevezésű nyomtatványon. A nyilvántartásba vétel feltételei:

−  a közzétételt megelőző hónap utolsó napján nincs az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott nettó adótartozása, valamint köztartozása,

−  nincs behajthatatlanság címén nyilvántartott, de el nem évült adótartozása,

−  nyilatkozata alapján a közzétételt megelőző hónap utolsó napjáig esedékes bevallási és befizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tesz/tett,

−  adószámát nem függesztették fel,

−  nem áll csődeljárás, végelszámolás, illetve felszámolási eljárás alatt,

−  csoportos adóalanyiság esetén a csoportos adóalanynak nincs általános forgalmi adó tartozása,

−  nem minősül adó megfizetésére kötelezettnek.

A nemleges adóigazolás igazolja, hogy az adózónak az adóigazolás kiállításának napján vagy az adóigazolás iránti kérelemben megjelölt napon az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott adótartozása, valamint végrehajtásra vagy visszatartásra átadott köztartozása nincs. Nemleges adóigazolás kiadására kizárólag akkor van mód, ha az adózó a tartozás megállapítását befolyásoló egyéb adókötelezettségeinek (így a bevallási kötelezettségének) is maradéktalanul eleget tett. A nemleges adóigazolás iránti kérelem az elektronikus ügyintézésre kötelezett adózók esetében benyújtható elektronikusan, az IGAZOL nyomtatványon, vagy szóban, a NAV Ügyféltájékoztató és Ügyintéző rendszerén keresztül.

 

A közbeszerzési eljárások során benyújtandó adóigazolásokról Újhelyi Beáta ír a Számviteli Tanácsadó 2017/05. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Kisokos a fiktív számlákról

Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.

2024. szeptember 4.

Mit tartogat az IFRS 18?

A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.

2024. augusztus 28.

Számlázást érintő érdekességek 2.

Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.