Benyújthatók az IFRS regisztrációra vonatkozó kérelmek
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A 2014-es üzleti évtől kötelező lesz az IFRS regisztráció mind a könyvelők, mind a könyvvizsgálók számára az IFRS-ek szerint összeállított konszolidált beszámoló vonatkozásában. Sajátosan alakulnak a regisztráció szabályai.
Mérlegképes regisztráció szakterületek szerint
A mérlegképes könyvelői nyilvántartásban és engedélyben megjelölhető szakterületek a következők:
- vállalkozási szakterület,
- államháztartási szakterület,
- pénzügyi szakterület,
- egyéb szervezeti (nonprofit) szakterület,
- IFRS szakterület.
A mérlegképes könyvelői nyilvántartásban és engedélyben szereplő szakterületet elsősorban az oklevél, bizonyítvány, szakképesítés szerinti szakterület alapján kell bejegyezni. Ha az oklevél, bizonyítvány, szakképesítés nem tartalmazza a szakterületet, a könyvviteli szolgáltatás végzését vállalkozási szakterületen vagy a kérelmező kérelme alapján a szakmai gyakorlatának megfelelően kell valamely szakterületre engedélyezni. Ha az egy-egy szakterület igazolt szakmai gyakorlata nem éri el a 3 évet, de együttesen meghaladja azt, akkor a leghosszabb szakmai gyakorlatot jelentő szakterület kerül regisztrálásra.
A regisztráció több területen csak akkor kerülhet bejegyzésre, ha a könyvelő több szakon is rendelkezik mérlegképes könyvelői szakképesítéssel és megfelelő gyakorlattal. A mérlegképes engedéllyel ugyanakkor bármely szakterületen könyvviteli szolgáltatást lehet végezni az igazolványban és a nyilvántartásban megjelölt szakterületen szerzett szakképesítéstől függetlenül.
Az okleveles könyvvizsgálók esetében elsősorban a vállalkozási szakterületet kell az engedélyben megjelölni. Ha a könyvvizsgáló más szakterületen legalább 3 éves szakmai gyakorlatot igazol, akkor azon szakterület megjelölésével is regisztrálható.
Minősítés a könyvvizsgálók esetében
A hatályos szabályok szerint egyes gazdálkodók esetében csak minősített könyvvizsgáló (cég) végezhet jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységet. A következő minősítések kérelmezhetők:
- pénzügyi intézményi,
- befektetési vállalkozási,
- pénztári,
- biztosítói,
- költségvetési,
- IFRS.
Minősítést a könyvvizsgáló (cég) a Magyar Könyvvizsgálói Kamarától akkor kaphat, ha igazolja, hogy a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül
- legalább 3 éven át a minősítés szerinti gazdálkodóra vonatkozóan számviteli, ellenőrzési tevékenységet végzett, és legalább 2 éves gyakorlata van jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálatban, vagy
- legalább 3 éven át jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységet végzett, és adott minősítésű könyvvizsgáló mellett legalább 2 évig közreműködött a minősítés szerinti gazdálkodóra vonatkozó jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálatban, vagy
- egalább 3 éven át jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységet végzett, és sikeresen teljesítette az adott minősítésre előírt szakmai minősítő vizsgát.
Regisztráció IFRS szakterületen
Az Európai Unióban, így Magyarországon is a tőzsdén jegyzett cégek kötelezően a nemzetközi számviteli standardok alapján állítják össze az összevont (konszolidált) éves beszámolójukat. Az egyéb (nem tőzsdei) anyavállalatok saját döntés szerint készíthetik el az összevont (konszolidált) éves beszámolójukat a nemzetközi számviteli standardok szerint.
Ha a vállalkozó a nemzetközi számviteli standardok szerint állítja össze az összevont (konszolidált) éves beszámolóját, a 2014. január 1-jétől hatályba lépő szabályozás szerint a könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányítását, vezetését és az éves beszámoló, az összevont (konszolidált) éves beszámoló elkészítését olyan személy végezheti, aki
- IFRS regisztrálási szakterületen szerepel a könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásában, vagy
- IFRS minősítéssel rendelkező kamarai tag könyvvizsgáló.
A könyvviteli szolgáltatás mellett a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói feladatok ellátására is csak IFRS minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló (cég) részére adható megbízás. Ezeket az előírásokat a 2014-ben induló üzleti évben kell először alkalmazni.
A könyvelők esetében főszabály szerint az IFRS regisztráció is szakképesítéshez kötött, azaz IFRS szakon megszerzett mérlegképes könyvelői szakképesítés alapján lehet kérni az IFRS minősítés bejegyzését. Átmeneti szabályként azonban lehetőség van arra, hogy 2015. június 30-ig az IFRS szakterületen legalább 3 éves igazolt szakmai gyakorlattal az IFRS minősítést bejegyezzék, azaz nem kötelező igazolni az IFRS szakon megszerzett szakképesítést. Ebben az esetben elfogadható az a szakképesítést tanúsító oklevél vagy bizonyítvány is, amely alapján a kérelmező a kérelem benyújtását megelőzően már kapott a könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosító engedélyt. IFRS szakterületen szerzett szakmai gyakorlatnak minősül az olyan, könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladat végzése, amely a nemzetközi számviteli standardok átfogó ismerete nélkül nem látható el. 2015. július 1-je után az IFRS regisztráció egyik feltétele az IFRS szakon megszerzett szakképesítés lesz az általános szabályok szerint.
A könyvvizsgálók esetében az IFRS minősítés az általános szabályok szerint történik, azaz IFRS területen kell gyakorlatot igazolni, vagy 3 éves általános könyvvizsgálói tapasztalat mellett minősítő vizsga teljesítése szükséges.