Hogy kezeljük a lízing fogalmát? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A lízing polgári jogi és számviteli fogalmának kezelését tisztázza többek között legfrissebb számában a Számviteli tanácsadó. A lapban olvashat még a céltartalékok megjelenítéséről és értékeléséről az IFRS-ekben és a támogatások elszámolásának könyvvizsgálói ellenőrzéséről is. A Számviteli tanácsadó 2015/6-os számát itt rendelheti meg.


A lízing megítélése, a fogalmi különbségek kezelése – ez a Hónap témája a Számviteli tanácsadó legfrissebb számában. A szerző összeveti a polgári jogi és a számviteli fogalmakat és szemléletmódokat, és rövid kitekintést tesz a nemzetközi számviteli sztenderdek szemléletmódjára is. Az eltérő fogalomhasználatból fakadó különbségekre fókuszálva megoldási javaslatot is ad az eltérések kezelésére.

A Példák, esettanulmányok rovatban először egy ingatlan adásvételével kapcsolatos gazdasági események könyvelését mutatja be a lap a foglaló és a beruházási előleg helyes kezelésére fókuszálva, az általános forgalmi adó oldaláról is. A második példa a vezetői prémium hibás könyvelését és a jelentős összegű hiba javítását ismerteti a 2015-ös üzleti év beszámolójában.

A Nemzetközi számvitel rovat cikksorozatot indított „A céltartalékok megjelenítése és értékelése az IFRS-ekben” címmel. Az első részben a céltartalékok számviteli kezelésének három fő kérdéséről ír a szerző; megvizsgálja, hogy milyen természetű vagyoni elemnek minősül a céltartalék az IFRS-ek szerint, milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy a nemzetközi számviteli szabályok alapján a céltartalék a mérlegben megjelenjen, és melyek az értékelés alapvető – nem speciális helyzetben értelmezett – előírásai.

Szintén sorozatot indított a lap „A támogatások elszámolásának könyvvizsgálói ellenőrzése” címmel. A projektek megvalósítási szakasza, a személyi, tárgyi és szervezeti feltételrendszer kialakítása és az adott szervezet működésébe, számviteli elszámolási rendszerébe illesztése megköveteli az ellenőrzések kritériumainak az ismeretét is. A sorozat első része a közvetlen és közvetett uniós támogatások könyvvizsgálói ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat mutatja be.

A Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2015/6-os száma itt rendelhető meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Adóváltozások 2025-ben: Mire érdemes figyelni az új évben a könyvvizsgálói szemmel

Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!

2024. november 26.

2025-től csak elektronikus számlák készülhetnek a földgáz- és a villamosenergia-fogyasztásról: új kihívások előtt a nem lakossági fogyasztók

A 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 175. § (3) b) bekezdése kimondja, hogy az elektronikus számla alkalmazásának feltétele a számlabefogadó beleegyezése, kivéve, ha jogszabály ettől eltérően rendelkezik. Hamarosan bevezetésre kerülnek az első ilyen jogszabályok, így 2025. január 1-jével jelentős változást hoz a nem lakossági fogyasztók számára, hogy a földgáz- és villamosenergia-fogyasztásról már csak elektronikus számlákat állíthatnak ki számukra a szolgáltatók. Az új rendszer az elektronikus archiválás kötelezettségét is maga után vonja, amire az érintetteknek fel kell készülniük.

2024. november 13.

Kisokos a könyvvizsgálatról

Európai kontextusban is ismertetjük, értelmezzük a könyvvizsgálatot szabályozó előírásokat és a könyvvizsgálat folyamatát.