Hol, hogyan szabályozzák a cash flow kimutatást? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hazai előírások, valamint az angol és a nemzetközi számviteli standardok szerinti cash flow kimutatás szabályozásának fő eltéréseiről ír részletesen friss számában a Számviteli tanácsadó. A 2017/10-es számot itt rendelheti meg.


A vállalkozások hazánkban és nemzetközi szinten eltérő számviteli szabályozás szerint működnek, készítik el a beszámolóikat. Nemzetközi szinten ezek a számviteli rendszerek jelentős különbségeket mutatnak, amelyek az országok eltérő gazdasági fejlődéséből adódnak. A Számviteli tanácsadó A cash flow kimutatás számviteli szabályozása a hazai és a nemzetközi jogrendszerek tükrében című írásának fő célja, hogy képet adjon a magyar, az angol és a nemzetközi számviteli standardok szerinti cash flow kimutatás számviteli szabályozásának fő eltéréseiről, és hogy megvizsgálja a törvényi előírásokra és a standardokra épülő szabályozás közti különbségeket.

Az adólevonási jog érvényesítésének szabályai címmel indít sorozatot legfrissebb számában a szaklap, melynek célja az áfa levonásának 2017-ben aktualizált legfontosabb szabályainak összefoglalása és a terület adóellenőrzési gyakorlatának – különös tekintettel a NAV 3012/2017. útmutatójára – ismertetése. Az első rész az adólevonási jog fogalmáról, alaki és tárgyi feltételeiről, valamint a levonási jog gyakorlása során alkalmazott üzleti ellenőrzési eljárásról szól.

A mai kor kontrollere egy lépést sem tud tenni valós idejű adatbázisok, villámgyors számítógépes hálózatok, intelligens algoritmusok nélkül. Egy modern vállalatnál minden esemény és tranzakció azonnal számítógépre kerül, az adatok gyűjtésének, rendezésének, tárolásának, feldolgozásának, tálalásának aprómunkáját elvégzi a gép. A vállalati információs rendszerek fejlődése című írás szerzője arra vállalkozik, hogy időrendben bemutassa a vállalati információs rendszerek fejlődését a kezdetektől napjainkig.

A Mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló választása című cikkében a szaklap azzal kapcsolatban nyújt segítséget, hogy mikor érdemes és mikor nem érdemes a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót választani.

A Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2017/10-es számában folytatódik az adóhatósági végrehajtási eljárás főbb szabályait ismertető sorozat, valamint az építőipari vállalkozások számviteli kérdéseivel foglalkozó sorozat is.

A szaklap legfrissebb számát itt rendelheti meg.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 11.

Középiskolások pénzügyi tudatosságát támogatja a Számlázz.hu

Szakmai partnerként és szponzorként támogatja Magyarország egyik legjelentősebb fintech cége, a Számlázz.hu a Luca Pacioli Középiskolás Versenyt, amelynek célja fiatalok számviteli, pénzügyi és adózási ismereteinek fejlesztése. A megmérettetésben a Kárpát-medencében tanuló magyar középiskolások vehetnek részt, ám nemcsak a versenyzőket, hanem a felkészítő tanárokat és a legtöbb diákot delegáló iskolát is díjazzák.

2024. április 11.

Elhatárolt veszteség felhasználása beolvadásnál

A gyorsan változó gazdasági környezetben gyakoriak a cégstruktúrákat érintő változások, az átalakulások, egyesülések, szétválások, és ennek okán sokszor merülnek fel jogértelmezési kérdések a jogelőd és jogutód társaságok adókötelezettségeit illetően. Jelen cikkünkben a veszteségelhatárolás kérdéskörét vizsgáljuk beolvadás esetén.

2024. április 4.

Késedelmi kamat, késedelmi pótlék

Általában is igaz, ha késedelmesen fizetünk ki valamilyen díjat, akkor annak szankciója van. Nyilván az összeg nagyságától, mulasztás fajtájától is függ, de szankció lehet késedelmi pótlék, adott esetben pl. a szolgáltatás kikapcsolására is sor kerülhet. Abban az esetben, ha adóeljárásban vagy magánszemély, vagy az adóalany késedelmesen teljesíti adófizetési kötelezettségét, akkor késedelmi pótlék terhelheti az adózót.