Így érdemes belső kockázatértékelést készíteni (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pénzmosás elleni küzdelmet szolgáló mintaszabályzatokat és az egyszerűsödő végelszámolási eljárást mutatja be legfrissebb számában a Számviteli tanácsadó. A lap 2018/4-es számát itt rendelheti meg.


A Számviteli tanácsadó friss számában bemutatja a pénzmosás elleni küzdelmet szolgáló mintaszabályzatokat, és ezen keresztül a belső kockázatértékelés elkészítésének módját. A Pénzmosás elleni küzdelem nemzetközi háttere és a belső szabályzat kialakítása című cikkben ábrák és jól áttekinthető táblázatok kíséretében szó esik mintaszabályzatról, típusszabályzatról, és útmutatót találnak a könyvvizsgálói szolgáltatást nyújtók is.

A Tárgyi eszköz bekerülési értékébe tartozó tételek című írás a Példák, esettanulmányok rovatban elsőként egy olyan esetet mutat be, amelyben a tárgyi eszköz bekerülési (bruttó) értékébe tartozó, jellemzően előforduló tételeket figyelhetjük meg. A második példa a hitel, a kölcsön felvételéhez közvetlenül kapcsolódóan felmerült költségek elhatárolásáról szól. Utóbbi azt mutatja be, hogy aktív időbeli elhatárolásként ki lehet mutatni a hitel, a kölcsön felvételéhez közvetlenül kapcsolódóan felmerült költségeket, amennyiben azok nem képezik eszköz bekerülési értékét.

2018. július 1-jével módosulnak a cégtörvény végelszámolásra vonatkozó rendelkezései, amelyek nem titkolt célja az eljárás egyszerűsítése, ezáltal a nem fizetésképtelen, ámde saját elhatározásból megszüntetni kívánt cégek jogrendszerből való kivezetésének megkönnyítése, az adminisztrációs és egyben pénzügyi terhek csökkentése. Az Egyszerűsödő végelszámolási eljárás című írásában a szaklap áttekinti a végelszámolás szabályainak elfogadott módosításait, külön kiemelve az egyszerűsített végelszámolás új rendjét.

A Számviteli tanácsadó friss számában a fentiek mellett folytatódik az építőipari vállalkozók egyes számviteli kérdéseit taglaló sorozat, valamint az ügyfélértékelés kompetencia-gazdálkodásba való beépítésének lehetőségeit taglaló sorozat.

A szaklap legfrissebb, 2018/4-es számát itt rendelheti meg.

 


Kapcsolódó cikkek

2023. november 6.

Az online számlaadat-szolgáltatás aktualitásai

Az Adó szaklap írása bemutatja az Online Számla rendszer nyugtaüzeneteit, tájékoztató üzeneteit és hibaüzeneteit, valamint felhívja a figyelmet az újdonságokra és az ellenőrzési tapasztalatokra.

2023. október 31.

Bérelt ingatlanon végzett beruházások számviteli elszámolása és áfa kezelése (1. rész)

Ingatlanbérleti szerződések esetén gyakran felmerül a kérdés, hogy hogyan, melyik félnél kell elszámolni, ha a bérlő a saját költségén beruházást hajt végre a bérelt ingatlanon. További kérdéseket vet fel, hogy a bérleti jogviszony megszűnése esetén a felek hogyan számolhatnak el a bérlő által megvalósított beruházásokhoz kapcsolódóan. A teljesség igénye nélkül az alábbiakban a három leggyakoribb esethez kapcsolódó számviteli és adózási következményeket mutatjuk be.

2023. október 24.

A tőkeinstrumentumok besorolása és értékelése az IFRS-ekben

A pénzügyi instrumentumok szókapcsolat hallatán sokaknak összerándul a gyomruk és valamiféle megfejthetetlen, misztikus számviteli jelenségre gondolnak. Nem vitás: a pénzügyi instrumentumok téma nem könnyű, de korántsem olyan bonyodalmas, mint elsőre tűnik. Példaként a téma „kezelhetőségére” nézzük, hogy miként kell besorolni és értékelni a pénzügyi eszközök között szereplő tőkeinstrumentumokat a rendelkezésre álló számviteli kategóriákba.