Így lehetünk adótanácsadók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Számviteli Tanácsadóban megjelent cikk az adótanácsadók és adószakértők nyilvántartására és továbbképzésére vonatkozó legfontosabb tudnivalókat foglalja össze.


Az adótanácsadói, adószakértői, okleveles adószakértői szakma szabályozásának alapjait az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény, részletszabályait az adótanácsadói, az adószakértői és az okleveles adószakértői tevékenység végzésére jogosító engedélyek kiadásának és visszavonásának feltételeiről, továbbá a kapcsolódó nyilvántartás vezetésének és a nyilvántartásban szereplők továbbképzésének szabályairól szóló 26/2008. (VIII. 30.) PM rendelet tartalmazza.

Az engedély kiadása

Adótanácsadói, adószakértői, illetve okleveles adószakértői tevékenység csak engedély birtokában folytatható. Az engedély kiadásának alapvető feltétele, hogy a kérelmező büntetlen előéletű, nem áll gazdasági, pénzügyi-számviteli vagy jogi végzettséghez kötött munkakörnek megfelelő foglalkozástól eltiltás hatálya alatt.

Adótanácsadók esetében a fentieken túlmenően kötelező elem, hogy a kérelmező rendelkezzen adótanácsadó szakképesítéssel.

Adószakértők esetében az engedély kiadásának további feltétele, hogy a kérelmező rendelkezzen szak­irányú (jogász, közgazdász, igazgatásszervezői szakon) egyetemi vagy főiskolai végzettséggel, illetve szak­irányú alapképzésben vagy mesterképzésben (a jogi és igazgatási vagy a gazdaságtudományok képzési területhez tartozó szakon) szerzett végzettséggel, szakképzett­séggel, és adótanácsadó vagy pénzügyi tanácsadó vagy okleveles könyvvizsgáló szakképesítéssel, valamint hároméves szakmai gyakorlattal.

Okleveles adószakértők esetében az engedély kiadása, illetve a nyilvántartásba történő felvétel feltétele, hogy a kérelmező rendelkezzen okleveles adószakértő szakképesítéssel.

Továbbképzési kötelezettség

A nyilvántartásban szereplő személy szakmai továbbképzésen köteles részt venni azon a szakterületen, amely tevékenységet folytatók nyilvántartásában sze­repel. A továbbképzési időszak tartama 5 év. Az első továbbképzési időszak az engedély kiállítási napjával, a további továbbképzési időszakok az előző továbbképzési időszak utolsó napját követő nappal kezdődnek.

A továbbképzésre kötelezettnek egy továbbképzési időszak alatt összesen legalább 100 kreditpontot kell tel­jesítenie úgy, hogy a továbbképzési időszak legalább három naptári évében részt vesz valamely továbbkép­zésen. (Azaz a 100 kreditpontot legalább 3, legfeljebb 5 év alatt kell összegyűjteni).

A kreditpontszerzési lehetőség leggyakoribb formája a felnőttképzést folytató intézmények által lebonyolított továbbképzési programokon való részvétel, amelyeknek kreditpont-értékét, illetve elszámolhatósági időszakát a nemzetgazdasági miniszter állapítja meg.

Egy ilyen továbbképzési program legfeljebb 20 kreditpontra minősíthető.

Számviteli változások 2014
  • Először alkalmazzuk a mikrogazdálkodói beszámolót
  • A hibajavításokkal kapcsolatos gyakorlati tudnivalók
  • Milyen változásokat kell figyelembe vennünk a 2014-es üzleti évben?
  • Milyen hatása van  az új Ptk. hatályba lépésének  a számvitelre?

Értesüljön az újdonságokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak dr. Andor Ágnesnek és Tomcsányi Erzsébetnek, jöjjön el 2014. február 25-én szakmai konferenciánkra!

A továbbképzésen való részvétel mérlegképes könyvelőknek, vállalkozási szakterületen, számviteli témakörben 8 kreditpontot ér.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Aki a rá irányadó határidőig (az igazolvány kiállításának napjától számított 5 év + 30 nap) nem tesz eleget továbbképzési vagy bejelentési kötelezettségének, a tevékenység folytatására vonatkozó engedélyét a nyilvántartásba vételt végző hatóság visszavonja és törli a nyilvántartásból.

Az adótanácsadókra, adószakértőkre és okleveles adószakértőkre vonatkozó szabályozás gyakorlati elemeiről  Dr. Sramkó Szilvia ír a Számviteli Tanácsadó 2013/12. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.

2024. április 11.

Középiskolások pénzügyi tudatosságát támogatja a Számlázz.hu

Szakmai partnerként és szponzorként támogatja Magyarország egyik legjelentősebb fintech cége, a Számlázz.hu a Luca Pacioli Középiskolás Versenyt, amelynek célja fiatalok számviteli, pénzügyi és adózási ismereteinek fejlesztése. A megmérettetésben a Kárpát-medencében tanuló magyar középiskolások vehetnek részt, ám nemcsak a versenyzőket, hanem a felkészítő tanárokat és a legtöbb diákot delegáló iskolát is díjazzák.

2024. április 11.

Elhatárolt veszteség felhasználása beolvadásnál

A gyorsan változó gazdasági környezetben gyakoriak a cégstruktúrákat érintő változások, az átalakulások, egyesülések, szétválások, és ennek okán sokszor merülnek fel jogértelmezési kérdések a jogelőd és jogutód társaságok adókötelezettségeit illetően. Jelen cikkünkben a veszteségelhatárolás kérdéskörét vizsgáljuk beolvadás esetén.