A beszámoló és érdekességei
Áttekintjük, kinek és milyen szabályok szerint kell beszámolót készítenie.
Kapcsolódó termékek: Számviteli kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A számviteli törvény friss változásairól, az új iratmegőrzési szabályokról és a vezető tisztségviselők felelősségének új szabályairól tájékozódhat a Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2019/2-es számából.
Mint minden évben, 2018-ban is több ponton módosították a számvitel törvényt. A módosítások elsősorban pontosításokat, kiegészítéseket tartalmaznak, amelyek részben a jogszabályi környezet változásainak a számviteli törvény előírásain történő átvezetését szolgálják, részben a gyakorlati végrehajtást segítő, egyértelműsítő szabályokat jelentenek. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számából teljes körűen tájékozódhat a változásokról.
A szaklap az iratok megőrzési idejéről szóló szabályokat is bemutatja, példákon keresztül. A téma aktualitását az adja, hogy 2018. december 23-ától hatályos a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény új rendelkezése a bér és a munkaügyi iratok kötelező megőrzéséről szól. Az adózás rendjéről szóló törvény szerinti irat fogalmát pontosan kell ismerni ahhoz, hogy tudjuk, mire vonatkoznak a megőrzési szabályok. A Példák megőrzési időkre című cikk szerzője rávilágít az összefüggésekre.
A Számviteli tanácsadó jól hasznosítható gyakorlati ismereteket és hasznos információkat nyújt a könyvelői munka során felmerülő problémák és kérdések gyors megoldásához. Minden lapszámban megjelenik egy-egy nagyobb terjedelmű, egy adott témát részletesen körüljáró cikk, továbbá több tömör, 4-5 oldalas összefoglaló írás. A cikkek mellett számviteli példák kidolgozásával, technikai információkkal és rendszeres szakkönyvajánlóval támogatjuk olvasóink munkáját.
A kutatás-fejlesztési tevékenység támogatására az Európai Unió közvetett támogatásokat, adóösztönzők bevezetését ajánlja a tagállamoknak. Magyarországon régóta van igénybe vehető kedvezmény ezekre a tevékenységekre, amelyek a nyereségadókat csökkentik. Sokáig a társasági és iparűzési adóalapját, illetve az innovációs járulék alapját csökkentették a kutatás-fejlesztés közvetlen költségei. A szaklap Szociális hozzájárulási kedvezmények K+F tevékenységekhez című cikkéből részletesen megismerheti a hatályos szabályozást.
A kényszertörlési eljárások eddig mindenképpen a vezető tisztségviselők eltiltásához vezettek. A 2019. január 1-jétől hatályos új rendelkezések lehetőséget adnak a kimentésre, illetve az eltiltás ideje lehet öt évnél rövidebb is. A részletekről a Fellélegezhetnek a vezető tisztségviselők című írásból tájékozódhat.
Áttekintjük, kinek és milyen szabályok szerint kell beszámolót készítenie.
Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!
A 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 175. § (3) b) bekezdése kimondja, hogy az elektronikus számla alkalmazásának feltétele a számlabefogadó beleegyezése, kivéve, ha jogszabály ettől eltérően rendelkezik. Hamarosan bevezetésre kerülnek az első ilyen jogszabályok, így 2025. január 1-jével jelentős változást hoz a nem lakossági fogyasztók számára, hogy a földgáz- és villamosenergia-fogyasztásról már csak elektronikus számlákat állíthatnak ki számukra a szolgáltatók. Az új rendszer az elektronikus archiválás kötelezettségét is maga után vonja, amire az érintetteknek fel kell készülniük.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!