Követelések a piacon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A követelések vásárlását és eladását jellemzően erre szakosodott pénzügyi vállalkozások végzik. Éppen ezért okozhat gondot a nem erre szakosodott gazdálkodók könyvelésében ezen különleges tranzakciók rögzítése.


Eredeti követelés eladása

A követelések eladásával a vállalkozások általában a normál üzletvitelük során keletkező követeléseik közül a nehezen behajthatókat próbálják pénzre váltani. A számviteli törvény szerint az eladott eredeti követelés könyv szerinti értékét az egyéb ráfordításokkal szemben kell kivezetni, míg az érte kapott ellenértéket egyéb bevételként kell elszámolni.

Vásárolt követelés eladása

Eseti jelleggel előfordulhat, hogy nem pénzügyi profilú vállalkozások is követelést vesznek, és később azt adják el. A számviteli törvény szerint a vásárolt követelés értékesítésekor az eladási ár és a könyv szerinti érték közötti nyereségjellegű különbözetet a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, míg a veszteségjellegű különbözetet a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kell elszámolni. Ki kell emelni, hogy a vásárláskor a követelést az érte kiadott összegnek megfelelő értékben kell a könyvekbe felvenni, amely összeg az ügylet természetéből fakadóan általában kevesebb, mint a követelés eredeti értéke. Az eredeti érték csak az analitikában vagy a nullás számlaosztályban rögzíthető.

Devizás követelés eladása

Eredeti követelés eladásakor a követelés könyv szerinti értékét (könyv szerinti árfolyamon) kell kivezetni egyéb ráfordításként, a másik oldalon a követelés devizában meghatározott ellenértékét kell felvenni a könyvekbe (valutapénztár vagy devizás követelés növekedéseként) az egyéb bevétellel szemben.

Vásárolt devizás követelést a vásárlás napján érvényes választott árfolyamon kell felvenni a könyvekbe. A vásárolt követelés könyv szerinti árfolyama és az eladásból származó követelés vagy valuta bekerülési árfolyama közötti különbség árfolyamkülönbözetként számolandó el, azonban csak a vásárolt követelés devizában kifejezett bekerülési értékére vonatkozóan. Azon részre, amely az eredeti devizabekerülési érték felett folyik be devizában a céghez, nem kell árfolyamkülönbözetet könyvelni, ez az ügyleten elért nyereség lesz.

Kardos Péter számpéldával illusztrált részletes útmutatást ad a követelések vásárlása és eladása kapcsán követendő számviteli eljárásról, a cikk a Számviteli Tanácsadó 2012/9. számában jelent meg.

Elfelejtette?
Semmi sincs veszve!

Ősszel is indítunk Mérlegképes képzést! Naptárért kattintson >>>


Kapcsolódó cikkek