Milyen számviteli politikát válasszunk? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A számviteli politika megválasztásának tétjét és lehetőségeit mutatja be a Számviteli tanácsadó; a szaklap 2017/6-os számát itt rendelheti meg.


A számviteli törvény előírásai alapján a vállalkozásnak számos esetben kell döntést hoznia a számviteli munkájára vonatkozóan, amely döntésében jellemzően a törvény által felkínált választható alternatívák közül a számviteli politikájában kell rögzítse azt, amelyik a vállalkozás adottságainak leginkább megfelel. Bár sok esetben ezt a kérdést elnagyoltan kezelik, ezeknek a döntéseknek a meghozatala komoly tapasztalatot és szakértelmet igényel. A Számvitelpolitikai döntések című cikkében a szaklap részletesen – táblázatok segítségével – bemutatja a döntési lehetőségeket.

A végrehajtási eljárással talán leggyakrabban az adóhatósági végrehajtás kapcsán találkoznak a gazdálkodók. Az eljárás jogszabályi hátterét, elveit, folyamatát, főbb szabályait mutatja be a Számviteli tanácsadó most kezdődő, Az adóhatósági végrehajtási eljárás főbb szabályai című cikksorozatában. Elsőként az adóhatósági végrehajtási eljárás jogi hátterével, elveivel, valamint az eljárás elindításával, felfüggesztésével és szünetelésével kapcsolatos szabályokat tekintik át.

2017. májusban két törvénnyel módosították a cégeljárási szabályokat. A változások a tőkeemeléssel kapcsolatos eljárást egyszerűsítik, illetve bekapcsolják a magyar cégnyilvántartást egy uniós közös platformba. A változások minden részletét megismerheti a szaklap Így változnak a cégeljárási szabályok című írásából.

A tudástársadalom legfontosabb stratégiai erőforrása az emberhez kapcsolódó kompetenciavagyon, amely az emberi tudást, tapasztalatot és elkötelezettséget foglalja magában. Az „agyelszívás” Magyarországon már egészen aggasztó méreteket ölt, a fiatal értelmiségiek csapatban hagyják el az országot. Hogyan kell a vezetőknek a kompetenciavagyonnal gazdálkodni? – ezt a kérdést is feszegeti legfrissebb számában a szaklap.

A Számviteli tanácsadó 2017/6-os számában a fentieken túl folytatódik a 2016-os IFRS-változásokat bemutató cikksorozat, valamint bemutatják a devizában felvett beruházási hitel év végi árfolyamkülönbségének könyvelési feladatait.

A legfrissebb számot itt vásárolhatja meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Kisokos a fiktív számlákról

Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.

2024. szeptember 4.

Mit tartogat az IFRS 18?

A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.

2024. augusztus 28.

Számlázást érintő érdekességek 2.

Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.